Alpy 4000

Lenzspitze

4294 m C
Horská oblast
Mischabel
Horská skupina
Walliské Alpy
Země
Švýcarsko
Souřadnice
46°06′16.7″N 7°52′06.4″E
633247 / 106004
Prominence
86 m
Nadeljoch (4 208 m)
Izolace
,5 km
Nadelhorn
Prvovýstup
01.08.1870
Clinton Thomas Dent, vůdce Alexander Burgener, vůdce Franz Burgener, nosič
ÚVOD

Lenzspitze, severní zakončení skupiny Mischabel, tvoří společně s jen nepatrně vyšším Nadelhornem spojovací prvek mezi skupinami Mischabel a Nadelgrat. Žádná z těchto dvou impozantních horských skupin nezahrnuje ani jedinou třítisícovku, ale zato celých sedm čtyřtisícovek. Lenzspitze, strmá, takřka goticky vyhlížející věž, se dá považovat jak za severní konec skupiny Mischabel, tak i za východní začátek Nadelgratu. Nadelgrat vlastně geograficky začíná až Nadelhornem, exponovaný spojovací hřeben s Lenzspitze se však dá klidně považovat za logické pokračování Nadelgratu.

Nadelgrat:
- Lenzspitze (4 294 m)
- Nadelhorn (4 327 m)
- Stecknadelhorn (4 241 m)
- Hohberghorn / Hohbärghorn (4 219 m)
- Dirruhorn / Dürrenhorn (4 035 m)

CHARAKTER 
Lenzspitze, přezdívaná také Südlenz, tvoří severní konec skupiny Mischabel
Lenzspitze má velkolepou kulisu
- ze Saas Fee hora vypadá jako strmá pyramida, která je na severní straně ukončená krásnou ledovou stěnou, tzv. Stěnou tří oslů (Dreieselwand)
- vzhledem k obtížnosti všech výstupů se při sestupu většinou přechází Nadelhorn

 

MISCHABEL A NADELGRAT 

Mnoho horolezců to znovu a znovu táhne do Saas Fee. Důvodem jsou možná topografické předpoklady, protože horské městečko obklopuje věnec významných horolezeckých cílů, který tvoří celých třináct čtyřtisícovek a spousta vysokých, nádherně tvarovaných třítisícovek, které by v jiných končinách Alp představovaly přímo senzační kulisu. Zvlášť přitažlivá je skutečnost, že při různých horských túrách kolem Saas Fee lze ve stejný den vystoupit na několik čtyřtisícovek, např. od Lenzspitze se dá přejít přes hřeben Nadelgrat Lenzspitze, Nadelhorn, Stecknadelhorn, Hobärghorn a Dirruhorn – to je pět vrcholů, samé čtyřtisícovky, které se mohou zvládnout za jediný den.

Za smělý čin se ve srovnání s tím musí považovat přechod skupiny Mischabel od sedla Mischabel. Tato varianta, která se teoreticky dá realizovat i z Allalinhornu, vede přes Alphubel, Täschhorn, Dom a Lenzspitze k Nadelhornu. Při tomto přechodu se přejde přes šest čtyřtisícovek, ovšem tato túra je neuvěřitelně dlouhá a podstatně
náročnější a obtížnější.

Nadelgrat začíná relativně snadno Nadelhornem nebo Stěnou tří oslů (Dreieselwand) na Lenzspitze, která tvoří jakýsi „úvod“ túry. Tato severní stěna okouzlí svou krásou. Je rovnoměrná, s pravidelným sklonem a za dobrých podmínek se její obtíže drží v rámci možností. Oteplováním klimatu však trpí a tloušťka jejího ledového pancíře se poněkud zmenšila. Proto zde v létě stále častěji hrozí padající kameny, a tak se výstup doporučuje provést hned na začátku sezony. Letní sezona ve velehorách zpravidla začíná po zimě s normálním množstvím sněhu zhruba v polovině července.

"Nejvyšší štíty kolem Saas Fee ještě měly bílý šat, ale my jsme se už vypravili k Lenzspitze. Nejprve bylo nutné zvládnout dlouhý výstup k chatě Mischabel ležící ve výšce 3300 m. Krátce po půlnoci nám pohled z okna ukázal, že už nejsou vidět žádné hvězdy. Přesto jsme kolem třetí hodiny ráno chatu opustili za svitu čelovek. Venku bylo k našemu údivu teplo, příliš teplo na tuto hodinu v takové nadmořské výšce. Vystoupili jsme jen ke Schwarzhornu, když do sedla Windjoch sjel mohutný blesk. Tohle nebyl vhodný den na Dreieselwand. Následovalo celodenní čekání v útulné chatě. Před oknem tancovaly sněhové vločky, kolem táhla temná mračna.

Pak se nám zdálo, že slunce zvolna protrhává mlhu. Následující ráno jsme se znovu krátce před třetí hodinou vydali na cestu. Obloha byla jasná, mrzlo a hvězdy se třpytily. Za chvilku jsme se už navazovali na lano. Mačky hlasitě vrzaly na ledovci Hohbalm. A už jsme stáli na místě, kde se stěna zvedá relativně prudce vzhůru. Skalní rozsedlina nám nedělala sebemenší problémy. Stěna byla strmější. Stoupali jsme a stoupali. Horský vůdce nasadil rozvážné tempo vzbuzující pocit bezpečí a důvěry. Cepín zabírá, mačky pevně drží, rovnováha se pomalu přenáší do lýtek. Fyzická námaha nás zahřívá. Nejednou krátce zastavujeme uprostřed stěny, než nás dožene slunce. Podmínky výstupu jak v obrázkové knize. Od úpatí stěny až na vrchol kráčíme v rovné linii sněhem. Po třech hodinách stojíme na vrcholu Lenzspitze a po - hledem sledujeme stěnu, kterou jsme překonali. Stojíme na spojovacím článku dvou horských skupin ..."


NESKUTEČNÝ REKORD 

19. srpna 2015 vytvořil Andreas Steindl (Horský vůdce UIAGM) rychlostní rekord na neskutečně zvolené trase: Zermatt, kostel - Alphubel (4 206 m) - Täschhorn (4 491 m) - Dom (4 545 m) - Lenzspitze (4 294 m) - Nadelhorn (4 327 m) - Saas Fee, kostel  v čase 7:45:44!
Převýšení vzhůru 4 015 m, převýšení dolů 3 900 m, vzdálenost 30,66 km

K tomu není co dodávat, my půjdeme určitě krapet pomaleji, na pohodu 😊

Více najdete třeba tady: New Alps Mountain Running Record

PRVOVÝSTUPY, KRÁTKÝ PŘEHLED

16. 9. 1858 - Nadelhorn, SV hřeben přes Windjoch, dnes Normálka
vůdce Franz Andenmatten, Baptiste Epiney, vůdce Aloys Supersaxo, vůdce Joseph Zimmermann
1. 8. 1869 - Hohberghorn / Hohbärghorn
R. B. Heathcote, vůdce Franz Biner, vůdce Peter Perren, vůdce Peter Taugwalder
srpen 1870 - Lenzspitze, Severní stěna do sedla Nadeljoch a z něj po hřebeni na vrchol,  dnes málo používaná varianta
Clinton Thomas Dent, vůdce Alexander Burgener, nosič Franz Burgener
7. 9. 1879 - Dirruhorn / Dürrenhorn
vůdce Alexander Burgener, vůdce Ferdinand Imseng, Albert-Frederick Mummery, William Penhall
3. 8. 1882 - Lenzspitze, VSV hřeben, dnes Normálka
William Woodman Goodman, vůdci Ambros Supersaxo, Theodor Andenmatten
8. 8. 1887 - Stecknadelhorn
Oscar Eckenstein, vůdce Matthias Zurbriggen
7. 7. 1911 - Lenzspitze, Severní stěna direkt
Dietrich von Bethmann-Hollweg, Oskar Supersaxo, Othmar Supersaxo

MAPA
Členství v:
Spolupráce s:
Partneři