Fotogalerie

ZÁCHRANNÉ AKCE V SILNÝCH BOUŘÍCH NA MATTERHORNU

29.07.2017

(ŠVÝCARSKO, ITÁLIE, Matterhorn, Zermatt 29. - 30. 7. 2017)

My jsme teď měli naplánované těžké túry v Alpách. Bohužel kvůli divokým změnám počasí v posledních dnech, jsme museli celou řadu výstupů pozměnit, posunout či dokonce zrušit.

Minulý víkend jsme měli jít přechod Matterhornu, ale předpověď počasí nám nekompromisně dala najevo, že by to nebyl dost dobrý nápad.

Právě během tohoto víkendu (29. – 30. 7. 2017) i přes dokonalé předpovědi počasí se na Matterhornu odehrály dvě neskutečné záchranné akce:

V sobotu byla posádka záchranného vrtulníku se sídlem v Zermattu po silné bouři se silnými záblesky povolána na záchranu na italském Lví hřebenu na Matterhornu.

Dva horolezce ze Skandinávie zastihla tato dopředu hlášená bouře zhruba ve výšce 4 100 m. Schovali se do bivaksaku a když jim začal bzučet cepín, tak si byli jisti, že nemohou přežít. Během této krátké bouře napadlo v těchto vrcholových partiích 20 cm nového sněhu! Za půl hodiny potom se vyjasnilo a záchranný vrtulník mohl vzlétnout. Oba byli úspěšně záchráněni.

Během mezipřistání na chatě Carrel se záchranáři setkali s dalšími dvěma horolezci, kteří chtěli vystoupit na Matterhorn v neděli, tedy o den později. Jeden z nich prozradil šéfovi záchranné akce, že byl zachraňován díky Air Zermmat před dvěma lety z Dent Blanche. Nikdo v ten moment ale ještě netušil, že se znovu setkají za necelých 30 hodin a setkání to bude šílené a tragické.

Bouře v neděli byly stejné intenzity a dva horolezci znovu volali o pomoc z Matterhornu. Prostřednictvím textové zprávy do Ameriky dosáhli volání o pomoc do centra tísňového volání 144 kantonu Wallis záchranné organizace (KWRO). Blesk zasáhl tyto dva horolezce těsně pod vrcholem Matterhornu, u fixních lan Liongrats. Žena zůstala viset na laně několik metrů pod společníkem a byla po zásahu bleskem ještě v bezvědomí. Toto se odehrálo po 18.00 hodině, jenže vrtulník kvůli silné bouřce a špatnému počasí nemohl okamžitě vystartovat. Záchrana po zemi by byla nejen velmi riskantní, ale také by byla samozřejmě časově velmi náročná. Krátce po půlnoci se situace s počasím na vrcholu Matterhornu zlepšila, byl viditelný v černočerné noci. Přes velmi obtížné letové podmínky se podařilo dosáhnout obou postižených. Pro ženu, bohužel, byla již jakákoli pomoc marná. Její společník, který se den před tím setkal se záchranáři na chatě Carrel, byl převezen do nemocnice ve Vispu.

Tady je odkaz na cely článek Air Zermatt.

S pozdravem
Tým Alpy4000.cz
Alpy4000.cz
Členství v:
Spolupráce s:
Partneři