Fotogalerie

VYSOKÉ TATRY 2008 – TOMÁŠ A ŠTĚPÁN

07.09.2008

(SLOVENSKO, Vysoké Tatry 7. - 12. 9. 2008)

Jako základnu jsme si opět zvolili chatu na Popradském plese. První den nám propršel a tak pořádně nahecováni vyrážíme další den na Žabího koně (2 291 m) a Volovku (2 360 m). Takto spřáhnuté výstupy se ukázaly jako perfektní řešení.

Přechod Žabího koně - Klemensiewicz III+. a Haberlain IV. a na Volovce jsme navíc vylezli další dvě cesty: Stanislawski V.Štáflovky V. 

Ve středu je náš den „D“. Vyrážíme přes sedlo Váhy (2 337 m) do České dolinky. Naším cílem je obávaná a zároveň mezi horolezci vyhlášená Galerie Ganku a její 300 m vysoká a neskutečně kolmá SZ stěna. Jako výstupovou trasu volíme Puškášův pilíř V-. Již pohled od úpatí stěny směrem vzhůru bere dech, natož pak výhledy do stěny ve vrcholových partiích. Klíčový traverz je dobře odjištěn a závěrečné délky jsou suché, takže si výstup můžeme plně vychutnávat. Dokonce se do nás opřelo na moment i sluníčko. Oproti průvodci trochu měníme taktiku a umístění štandů. Toto se nám jeví jako optimální právě při výlezu na samotnou Galerii plnou volných kamenů. Překvapuje mne, že ve vrcholové knížce je tak málo zapsaných výstupů. Průstupy touto stěnou za letošní léto se dají počítat jen na prstech rukou …

Když už navštěvujeme Tatry nemůžeme vynechat Gerlachovský štít (2 655 m). Na něj zaútočíme tradičně ze zadu přes Martinovku. Tento výstup plný výhledů si vychutnáváme a jdeme ho maximálně po hřebenu. Je to opravdu parádní a především pohodová túra. Sestup Velickou próbou pak opravdu potvrzuje správnost naší volby výstupové trasy.

V pátek si chceme trochu odpočinout a tak plánujeme výjezd taxíkem opět na Slezský dům. Odtud je rychlý nástup do Velické stěny. Jenže neschopnost TANAPáků vyjít vstříc hotelu nám mění plány. Přejíždíme tedy do Tatranské Lomnice a lanovkou vyjíždíme na Skalnaté pleso (1 751 m). Míříme na Velký Kežmarský štít (2 558 m). U nástupu jsme zahaleni do naprosté mlhy a tak víceméně po hmatu lezeme variantou Birkenmajera IV. až na vrchol. Časy v průvodci se opět „krapet“ liší od reálu a to i přesto, že jdeme hodně, hodně svižně a tak nám poslední lanovka ujíždí.
S pozdravem
Tým Alpy4000.cz
Alpy4000.cz
Členství v:
Spolupráce s:
Partneři