Fotogalerie

SKIALPOVÝ KURZ – EXPERT 1/09

21.02.2009

(RAKOUSKO, Silvretta 21. - 24. 2. 2009)

Náš původní plán, tedy výstupy v oblasti Wildspitze, vzal za své po neskutečném sněžení snad po celé oblasti Rakouska. Nakonec se nám podařilo najít místo, kam se dalo vyrazit, aniž by na nás měla vyjet nějaká ta lavina.

Vyjeli jsme nakonec do Galtűru na chatu Jamtalhűtte. Vše probíhalo v pohodě: pohodový výstup, zlepšování počasí, výborně vybavená chata, jenže … jenže pak se změnila předpověď počasí a vše vypadalo jinak. Během túry náhle napadlo téměř ¾ metru sněhu, museli jsme se otočit. Nahoru jsme šlapali po stehna v hlubokém sněhu na pásech a dolů jsme šlapali po stehna ale bez pásů :-))) Nakonec se nám podařilo ztratit i jednu lyži. Do setmění jsme měli co dělat, abychom se vrátili. Bylo nám jasné, že se celková situace výrazně zhoršila. Plánovaný zítřejší návrat dolů k autům se zdál nereálný. Ráno to potvrdilo, stupeň lavinového nebezpečí stoupl na 4 a průjezd dolů se zdál příliš nebezpečný.

Tuto vážnou situaci jsme začali řešit spolu s dalšími vůdci přítomnými na chatě. Chatař nás ráno pozval k sobě do kuchyně, ke svému stolu. Atmosféra krapet zhoustla. Na stole hořela posvěcená svíčka z Galtűrského kostela, na stěně byly památeční fotografie příbuzných, kteří zahynuly při obrovském lavinovém neštěstí v samotném Galtűru v roce 1999 … Místní guide nám radil přejít přes jiné sedlo, ale to by znamenalo 2 dny zpoždění. Další dva kolegové navrhli, abychom vytvořili tým ze dvou guidů a dvou klientů, který „najede“ stopu přímo do Galtűru, zbývající se vydají za námi se zpožděním spolu s posledním guidem. Tato varianta nebyla úplně bez rizika, ale nakonec se ukázalo, že vše klaplo i přes to, že jsme projížděli několika čerstvými velkými lavinami. Byl jsem tak trochu příjemně zaskočen tím, jak se dokáží venku guidi perfektně domluvit. Podání ruky je pro ně svaté …

Tady je náš původní plán.
A tady jsou fotografie z naší minulé akce: WILDSPITZE – SKIALPOVÝ KURZ EXPERT.
S pozdravem
Tým Alpy4000.cz
Alpy4000.cz
Členství v:
Spolupráce s:
Partneři