Fotogalerie

SKIALPOVÝ KURZ EXPERT 01/10

04.03.2010

(RAKOUSKO, Ötztálské Alpy 4. - 7. 3. 2010)

Oblast Ötztálských Alp je charakteristická svojí rozmanitostí. V jejich centru se rozkládá jedna ze tří nejrozlehlejších souvislých ledovcových ploch Rakouska.

Oblast Wildspitze je vyhlášeným centrem pro skialpinismus ale také lezení ledových severních stěn. Ledovec Taschachferner nabízí nepřeberné možnosti volby trasy a možnosti nácviku záchrany parťáka po pádu do trhliny.Navíc druhý nejvyšší vrcholek Rakouska Wildspitze (3 768 m) je u nás velmi dobře znám a výstup na něj láká mnohé. Vyhlášené Pitztálské sjezdovky nabízejí snadný přístup až do středu této oblasti.

čtvrtek 4. 3. 2010
Náš kurz na Wildspitzi Skialpový kurz EXPERT většinou zahajujeme již okolo poledne, ale ... ale pokud se sejdou všechny možné okolnosti, nedá se nic dělat, čas se prostě zastavit nedá ... Kluci měli problém již v Innsbrucku a tak nás jeden opouští předčasně. Další komplikace nastala, když se kluci nechali vést navigací. Mittelbergů je prostě víc. A tak jsme přespali ještě dole u aut v penzionu

pátek 5. 3. 2010
Ráno jsme vyjeli na Pitztálské ledovce až do sedla Mittelberg joch (3 195 m). Dole pod sedlem jsme si nechali přebytečnou zátěž a vydali směrem k Wildspitzi (3 768 m). Šli jsme za mlhy na GPSku a cca 200 m pod vrcholem jsme to museli kvůli velmi mrazivému větru otočit. Na našich nosech se začali projevovat omrzliny a pronikavě bílá barva nás důrazně varovala. Sjezd po ledovci Taschachferner v mlze byl taky parádní ale šťastně jsme se probojovali až na dohled od chaty. Zkratka k chatě byla ale kvůli lavinám neprůchodná a tak jsme museli sjet až téměř dolů k nákladní lanovce. A pak už „jen“ vyběhnout do našeho přechodného domova :-) Byl to novému sněhu, mlze a hlavně mrazu celkem tvrdý den.

sobota 6. 3. 2010
Ráno jsme probudili do naprosté mlhy a tak jsme si plánovanou túru pořádně připravili a nacvakali do GPSky. Postup v takovémhle počasí a za lavinové trojky budí respekt a obavy. Naše túra po ledovci Sexegertenferner ale proběhla dobře. Večer jsme si ještě na sucho nacvičili záchranu kamaráda z trhliny a pak čekali nad mapama na kluky z Lavinové prevence HS ČR, kterým se protáhl trochu příjezd :-)

neděle 7. 3. 2010
Kluci nám přivezli nádherné počasí. Sice byl velký mráz, ale jinak bylo vymeteno. Mohli jsme tak pozorovat, kudy jsme se vlastně pohybovali předtím v té naprosté mlze předchozích dnů. Před odjezdem jsme si ještě nacvičovali vytažení kamaráda z trhliny pěkně i s budováním stanoviště ve velmi sypkém sněhu a pak jsme si nasadili naše batůžky a vydali se do údolí k autům
S pozdravem
Tým Alpy4000.cz
Alpy4000.cz
Členství v:
Spolupráce s:
Partneři