Fotogalerie

SKIALPOVÝ KURZ – BASIC 1/08

17.01.2008

(KRKONOŠE, Luční bouda 17. - 20. 1. 2008)

čtvrtek:
Úvodní výstup z Pece pod Sněžkou na Luční boudu jsme pojali pohodově a „domů“ jsme dorazili až za tmy. Úvodní večer jsme věnovali základní instruktáži o horolezeckých uzlech.

pátek:
Další den jsme si užili parádní sjezd v prašánku do Modrého dolu, kde jsme měli sraz ještě s posledním účastníkem. Načasování setkání vyšlo téměř na vteřiny. Po krátké zastávce na chatě „Na výsluní“ jsme se vydali zpět na Luční boudu.

Úžasný zážitek nám o něco výš a přímo na tyčích zprostředkoval člen takové jedné prolhané partičky zvané KRNAP. „Ochránce“ přírody Malinský či Malinovský (mimo jiné podezřelý z vykrádání sokolích hnízd v Obřím dole či z prodeje zabavených borůvek přímo před KRNAPem v Peci pod Sněžkou, který kromě jiného také v klídku udává i na své vlastní spolupracovníky i z Rýchorské boudy...) na nás už z dálky přerývavým hlasem hulákal v 1. zóně KRNAPu, jestli si s ním nechceme popovídat ... Když se k nám asi po dalším kilometru dopotácel (dělali jsme neustále přestávky doplněné výkladem a rozhodně jsme nikam nespěchali), vypadal tak, že to sním asi brzo švihne. Celý našedlý a lapající po dechu nás bez slušného pozdravu začal obtěžovat svojí přítomností a neustálými a zcela scestnými výkřiky. Když po čase pochopil, že je tady jaksi nadbytečný a rozhodně nechtěný, odcházel opět potácivě zpět dolů zcela rozhozený a zklamaný. Možná by i navíc po absolvování celého našeho kurzu věděl, že na jízdu z kopce, se skialpové pásy dají sundávat a že na samotných lyžích to frčí z kopce líp :-))) A možná by také věděl, že do lavinového terénu by měl chodit vybavený bezpečnostní lavinovou výbavou a neměl by se tam takhle potloukat sám. Setkání s tímto otřesným zástupcem asi nejvíce Krkonoším škodící organizace zvané KRNAP sebral i těm posledním iluze o potřebnosti této organizace...

Večer nás ještě za mlhy a vichru čekala noční „bojovka“. Všichni tak mohli velmi rychle pochopit, že teorie o orientaci v terénu je jedna věc, praxe je pak ale mnohem komplikovanější.

A jako tečka nás pak ještě okolo půlnoci překvapila grátis účast na rautu na Luční boudě. Kuřecí stehýnka, řízečky, šunčička, zákusky, šampaňské, ... no prostě pohoda

sobota:
Přednášky a výlet na chatu Samotnia na Polské straně Krkonoš. Během túry ukázka měření sněhu a testování stability sněhové pokrývky. Perfektní ukázka výrazného zhoršení lavinové situace. Na této chatě jsme se navíc potkali s mými polskými kolegy z GOPRu. Prozradili nám den starý sesuv velké laviny v Bialym jaru. Toto místo je dostupné po turistických cestách a my to měli kousek. Slovo dalo slovo a všichni jsme měli možnost spatřit obrovské kry sněhu sesuté v místě, kdy před 40ti lety došlo k největší Krkonošské lavinové tragédii. Tehdy tady zahynulo 19 lidí z 25 stržených. Cvičení s lavinovými přístroji a sondami na této opravdové lavině bylo pro všechny velkým přínosem.

neděle:
Prší a prší... Trénujeme tedy na suchu. Nejprve přednáška o veškerém možném vybavení na skialpy. Přímo v klubovně na koberci pak mají všichni možnost nacvičovat záchranu svého parťáka z „trhliny“ :-)
S pozdravem
Tým Alpy4000.cz
Alpy4000.cz
Členství v:
Spolupráce s:
Partneři