Fotogalerie

SKIALPOVÝ KURZ – BASIC 03/2024

16.02.2024

Máme za s sebou další ze skialpových kurzů Alpy4000 a i když se to při pohledu z údolí moc nezdá, nahoře je opravdu mnohem víc sněhu než minulou sezonu.

Není problém v okolí Dvorské boudy, našeho BC pro pár dní, nasondovat množství sněhu kolem 1,5m. Kurz probíhal v klasickém již vyzkoušeném rytmu na začátku se zaměřením na laviny a problematiky kolem nich.

Výstup na Sněžku jsem raději při poradě s rosničkou přehodil na nestandardní neděli, ale co by průvodce neudělal pro radost z výhledů. Sněžka je pro naši skupinu lyžníků, každoročně dobrým výcvikovým svahem na chůzi v mačkách. Ano i to patří k aktivitě ski-alpinismus. Co se letos děje na Sněžce asi všichni zaznamenali a nutno říct, že mačky vám dodají pocit bezpečí. Za zhoršené pondělní viditelnosti se věnujeme rozboru sněhového profilu, který je všemi vyhodnocen jako beton. Máme sice lavinový stupeň 1 , ale při pohledu do okolí jsou jasně patrné náznaky možných odtrhů základových lavin z těžkého, vodou nasáklého sněhu. Takovou již vypadlou lavinu fotíme na protějším svahu Studniční hory, pro mne královny zdejšího pohoří. Smutné je, že tento typ lavin je spojován s jarními měsíci a ne s únorem. Večer probereme jaké vybavení se hodí na co, proč zrovna to nebo ono, zkrátka i skialpinismus má mnoho odrůd. Trocha zdravovědy, uzlování, úterní abalakovi hodiny na zbytcích ledů za Výrovkou, díky za ně. Po obědě na témže místě odjíždíme zpět do údolí, kam až nám podklad dovolí.

Loučím se s další fajn partou, mám na lidi štěstí, a všem přeji šťastný návrat domů nejen odtud, ale ze všech jejich horských podniků.

SKOL ! Bydža
S pozdravem
Tým Alpy4000.cz
Alpy4000.cz
Členství v:
Spolupráce s:
Partneři