Fotogalerie

SKIALPOVÝ KURZ BASIC 03/2018

03.02.2018

(KRKONOŠE, Richtrovy boudy 3. - 6. 2. 2018)

A je za námi další seznamka s chlupatými lyžemi, lavinovými vyhledavači, lany, uzly, zkrátka se vším co patří pod slovo skialpinismus.

Tentokrát nám počasí v Krkonoších přálo už od pátku a vydrželo až do úterního odpoledne.

V pátek po večerním výstupu na Richtrovy boudy, začal obligátní úvod do materiálového vybavení pěkně od pásů až po batoh.

Sobotu jsme začali úvodem do lavinové problematiky na teoretické úrovni, následně pak ostrým vyhledáváním jednoho a více zasypaných na venkovním ´´polygonu´´. Odpoledne následoval výstup kolem Výrovky na Koňskou cestu a odtud do Modrého dolu. Nácviky otoček a hurá železnou stezkou na večeři.

Neděli jsme věnovali lanovým technikám, jak na učebně, tak venku. Počasí nám opravdu přálo, zakopávání cepínu i tahání parťáka z trhliny se neslo spíš v klidném duchu. Po obědě sjezdem na Jelení louky a odtud výstup úbočím Liščí hory na Rozcestí, Výrovku, pak další sjezd na naši základnu. Následovalo další povídání zaměřené na lavinovou prevenci, strategii a záchranu, ukončené odpálením dvou batohů. Jednoho od fa Arva, pracujícího na bázi plynové bomby a druhého fa Pieps s elektrickým kompresorem.

Pondělí jsme začali kopáním rozšířeného kompresního testu a ukázkou kluzného bloku se zaměřením na vyhledání nestabilních vrstev. Dále jsme pokračovali opět přes Výrovku a Modrý důl, tentokrát však do Obřího dolu. Odchod z Boudy pod Sněžkou patří vždy k těm problematičtějším částem dne, ale i to jsme nakonec s plnými žaludky zvládli a mohli se konečně vydat na Sněžku. Závěrečný výstup na mačkách a s lyžemi na zádech byl jen ukázkou toho, že i takové situace ke skialpu patří. Vítr nebyl nijak silný a oproti jiným letům byla na výstupu pěkná kupa sněhu oproti klasické ledové stezce. Zpáteční cesta probíhala v rychlém tempu, jelikož se o slovo opět hlásil hlad, který jsme utišili na Luční boudě. Poslední výstup, poslední sjezd tohoto dne, jak jinak než za tmy. Závěrečná přednáška zaměřená na lavinové nehody a po ní si někteří dali zaslouženou saunu, jiní krásný film o lezení.

V úterý jsme začali nad mapami, azimutem, souřadnicemi a orientací všeobecně. Pak už nás čekal závěrečný nácvik prusíkování, odchod na Výrovku a vrtání abalakových hodin do ledu. Přes bufet Na rozcestí, Lišku směr Hnědý vrch. Sjezd do Pece po ledové sjezdovce, jako obvykle. Rozloučení s další výbornou partou skiáků, kteří nejsou na chlupatých lyžích určitě naposledy.

Skol!

S pozdravem
Tým Alpy4000.cz
Alpy4000.cz
Členství v:
Spolupráce s:
Partneři