Fotogalerie

SKIALPOVÝ KURZ BASIC 01/2020

10.01.2020

Po roce se setkávám s novou partou lyžníků na parkovišti ve Strážném, kde začíná naše společná cesta na Dvorskou boudu.

Pravda sněhové podmínky nejsou letos zatím nijak fantastické a ani průběžně praktikované rituály na přivolání sněhu nezabírají, ale nejsme na freeridu, tak se nudit nebudeme.

Pátek začíná přednáškou o lavinách na kterou pak sobotní dopoledne naváže praktický výcvik v okolí boudy. Vyhledávání zasypaných různými druhy pípáků, sondování, kopání to vše se střídá s přednáškami až do večera. Sobotní večer končíme nočním cvičením.

V neděli dopoledne ještě krátká přednáška a po ní již vyráží naše parta skiáků do terénu něco nachodit, najezdit, nějaký ten sklon svahu změřit a také najít místo pro měření sněhového profilu. Obvyklý noční návrat naší skupiny do BC Dvorská bouda tamní personál nezaskočí a poté co dobrou krmi pozřeme, uzavřeme večer povídáním o vybavení.

V pondělí si hned ráno uděláme krátké plánování nad mapou v rámci bloku orientace a jakmile lyžníci vypočítají GPS souřadnice z mapy, vyrážíme na celodenní výlet jehož cílem je Sněžka. Cestou kontroluji vypočtené postupové body přes něž jdeme a konstatuji, že buď mám šikovnou partu nebo to snad umím i učit, vše sedí. Trasa vede kolem Výrovky, Luční až ke Slezskému domu, kde připevňujeme mačky a stoupáme s lyžemi na batohu vzhůru na Sněžku. Počasí je skoro ideální bez větru. Noční sestup a návrat pod hvězdnou oblohou až na Dvorskou boudu zakončen zaslouženým panákem.

Poslední den je vyhrazen práci s lanem a uzlování. Oběd tentokrát dáváme Na Rozcestí, které v této oblasti nemůžeme nenavštívit. Závěrečný sestup zpět k autům vedeme přes Klínovky a Friesovky, naštěstí nám sněhová pokrývka dovoluje dojet poměrně daleko. Loučíme se a vyrážíme k našim domovům. Přeji vám všem šťastné návraty z hor domů.

SKOL ! Bydža

S pozdravem
Tým Alpy4000.cz
Alpy4000.cz
Členství v:
Spolupráce s:
Partneři