Fotogalerie

SILVRETTA - LEDOVCOVÝ KURZ A VHT 03/2011 A POMOC V HORÁCH

17.06.2011

(RAKOUSKO, Silvretta 17. - 20. 6. 2011)

Další pokračování našeho velmi oblíbeného vzdělávácího programu - LEDOVCOVÝ KURZ A VHT NA SILVRETTĚ. Tentokrát prodloužený víkend před sezónou ve vyhlášeném pohoří ...

17. 6. – PÁTEK, NÁSTUP NA CHATU
Naše setkání proběhlo téměř za parádního počasí. Všichni jsme se ryhle sbalili a společně vyrazili na chatu Wiesbadener hütte (2 443 m). Nyní byla ještě zavřená a tak jsme si vychutnávali komfort zdejšího winterraumu. Kluci si postavili navíc stan kousek za chatou :-)))

18. 6. – SOBOTA, TRÉNINK A ZÁCHRANNÁ AKCE
Hned po snídani vyrážíme na terasu a nacvičujeme vše potřebné pro postup družstva po ledovci. Počasí se opravdu dneska vydařilo :-))). Od rána prší a je neproniknutelná mlha. Další dny se má lepšit a tak se v suchu připravujeme na lepší zítřky.

ZÁCHRANNÁ AKCE
S námi jsou na chatě ještě dva mladí němci. kteří se vydávají trénovat lezení v ledu pod Piz Buin. Chystají se za tři týdny do Peru. Okolo půl druhý ale jeden z nich přibíhá, a popisuje mi, že druhý si zlomil kotník. Počasí je opravdu hnusné a tak vysílačkou voláme zdejší Horskou službu a já s Jirkou a se Zdenkem vyrážíme s oblečením, spacákem, ... nahoru. Cca po 45 minutách nalézáme zraněného na ledovci. Je úplně mokrý a zmrzlý. Déšť se začíná měnit ve sněžení ...

Přesouváme ho kousek dolů a ukrýváme pod velký kámen. Nahoru ho ve třech prostě nedostaneme a tak čekáme na Bergwacht. Cca po hodině a půl doráží. Mají s sebou Rakouský vozík a tak ho společnými silami pomalu transportujeme až k chatě a do auta. Končíme okolo 19.00. A přesto, že nás tam bylo celkem dost, máme toho všichni plný zuby. Pitomý zlomený kotník (asi ani nebyl úplně zlomený) a kdyby tam byli úplně sami, bylo by štěstí, kdyby do rána přežil ... Při návratu k chatě všude leží tak 15 cm nového sněhu.

19. 6. – NEDĚLE, NÁCVIK VYTAŽENÍ Z LEDOVCOVÉ TRHLINY
Ráno nejprve vyrážíme na ledovec. Pokoušíme se o výstup na Piz Buin, ale počasí nás nakonec přesvědčí, že bude lepší trénovat vytahování kamaráda z trhliny :-))) A trénink je to tvrdý. Všichni se ho se vší silou zúčastnili a všichni se jednou houpali v oprvadu převislé trhlině na laně a všichni také svého parťáka vytáhli :-)))
Večer následuje Testík nad mapou a loučení s bezdomovcem, který si ze zdejšího winterraumu udělal celkem parádní bydlení a sežral na co přišel :-)))

20. 6. – PONDĚLÍ, POHYB NA LEDOVCI A NÁCVIK SKALNÍHO LEZENÍ :-)
V noci má Janek obrovské bolesti v očích. O své se příhlesil zánět spojivek. Kapeme do nich hojivé kapky, aby mohl chudák vůbec usnout. Ráno je to už malinko lepší a tak si ještě pospí.

Ráno je jinak nádherně. Nejprve zjišťujeme, že na chatě už je chatař a personál a tak dáváme konečně rádlera a pivko :-))) Pak vyrážíme na „ledovec“ a začínáme trénovat téměř na ostro. Pohyb ve strmém terénu, trénink zachycení parťáka na hřebínku, ... :-)))

Pak se vydáme ještě na sluníčkem ozářené skály a všichni si vyzkouší lezení v lanovém družstvu a pak jednotlivě bezpečné slanění.

Vyrážíme zpět na chatu a balíme věci. Sestup je sice dlouhý, ale za krásného počasí stojí za to. U aut se rychle převlékneme a v ve zdejší restauraci si přetáhneme fotky a po čaji nebo kafi se všichni rozloučíme.
S pozdravem
Tým Alpy4000.cz
Alpy4000.cz
Členství v:
Spolupráce s:
Partneři