Fotogalerie

MOUNTAIN ACADEMY – ALPY4000.cz

23.06.2007

Chcete se sami vydat na čtyřtisícovku? Pojeďte si to nejprve vyzkoušet do naší horské školy... Uvidíte, že vám to pak půjde mnohem snáz a hlavně BEZPEČNĚJI!!!

Plánované výstupy:
Weismiess - klasický sněhový výstup
Lagginhorn – klasický kombinovaný terén
Jegihorn – čistě skalní výstup
Aiguille du Midi – nadherná hřebenovka Cosmiques
Mont Blanc – traverz nejvyššího vrcholu Evropy

Toto jsou úvodní slova z naší nabídky. Plán byl zcela jasný. V rámci opravdových výstupů, teoretických a praktických bloků vám přiblížit tuto celkem komplikovanou problematiku tak, abyste mohli sami a bez větších obtíží absolvovat obdobné výstupy. A jak celá akce probíhala?

23. 6. 2007 sobota
jsme se všichni setkali v kempu v Saas Grundu

24. 6. 2007 neděle
hned po ránu vyjíždíme lanovkou na Hohsaas do výšky okolo 3 200 m a začínáme s úvodním výcvikem přímo na ledovci (chůze na mačkách, navazování na lano, záchrana kamaráda z trhliny, ...)
Večer po večeři následuje teoretická příprava další túry a pár slov k orientaci a bezpečné volbě trasy.

25. 6. 2007 pondělí
špatné počasí využíváme k tvrdému tréninku a nácviku. Máme i dostatek času na přípravu následujících túr a dalších teoretických bloků. Učíme se slaňovat i prusíkovat.

26. 6. 2007 úterý
konečně nastupujeme na naši první túru, na Weismiess (4 027 m). Od sedla je zataženo a fouká silný vítr. Především díky tomu se jedná o velmi svižný výstup, který nás celkem dobře prověřil. Pro většinu to byl celkem slušný zážitek a to včetně Frenkyho a Kristynky.

27. 6. 2007 středa
další den nastupujeme na další túru, na Lagginhorn (4 010 m). Počasí je už znatelně lepší. Začínáme za jasného počasí a podmínky jsou perfektní. Původně kombinovaný výstup se proměnil ve sněhový. Chudák Dáša má problémy s výškou a tak na nás spolu s pesátkama čeká kousek pod vrcholem. A když už jsme se propracovali až na vrchol, zahaluje nás mrak.

28. 6. 2007 čtvrtek
naše původní plány musíme kvůli špatné předpovědi změnit a tak se mění i náš další cíl. Mont Blanc (4 808 m) se silným vichrem všichni rádi měníme za nádherné počasí a výstup na Aletschhorn (4 195 m). Proto ráno přejíždíme do Bettnu a vyjíždíme lanovkou na Bettmerhorn. Následuje sestup k nádhernému ledovci Gross Aletschgletscher. Po jeho překonání stoupáme k našemu novému příbytku Mittelaletschbiwak. Asi nejkrásnější bivak, co znám...

29. 6. 2007 pátek
ještě za tmy nastupujeme do tohoto velkolepého výstupu. Počasí nám přeje a za chvíli stojíme na spojovacím hřebínku. Ještě pod ním nás ale opouštějí Dáša s Michalem. Štěpán šlape stopu. Ve chvíli, kdy nás zastavuje předvrcholová strmá a místy ledová stěna, měníme pořadí. Po jejím překonání nás sice ještě čeká silný nápor větru, ale ten se postupem času uklidňuje a tak si vrcholový skalní hřebínek krásně vychutnáváme. Aletschhorn (4 195 m), krásné rozhledy, vrcholová knížka, téměř bezvětří a jsme tu sami, co více si přát ... Sestup stále mokřejším a mokřejším sněhem stojí sice hodně sil, ale za okamžik jsme opět ve svém bivaku.

30. 6. 2007 sobota
ještě za tmy začínáme sestupovat k lanovce. Rozednívání nad asi nejmohutnějším ledovcem Evropy bere dech. Po jeho překonání následuje ještě krátká instruktáž o kouzelném vytažení ledovcové vývrtky po slanění za sebou. A za chvíli jsme opět na lanovce a ještě za kratší moment se loučíme u aut...


9. 7. 2007 mi přišla tahle SMSka:

Čau Viktore,
zdravíme z Keni! Dík za super přípravu, Mt. Keňu – Lenanu jsme úspěšně zdolali. Dáša ji sfoukla jako svíčku :-)
Měj se a pozdravuj pejsky M+D
S pozdravem
Tým Alpy4000.cz
Alpy4000.cz
Členství v:
Spolupráce s:
Partneři