Fotogalerie

MOUNTAIN ACADEMY 05/2013

14.09.2013

(ŠVÝCARSKO, Saas Grund 14. - 21. 9. 2013)

Chcete se sami vydat na čtyřtisícovku? Pojeďte si to nejprve vyzkoušet do naší horské školy - MOUNTAIN ACADEMY… Uvidíte, že vám to pak půjde mnohem snáz a hlavně BEZPEČNĚJI!!!

Saastal je již několik let pro nás takovou supr základnou. Jak by také ne, když se to tady v češtině vlastně jmenuje Údolí víl ... a letos jsou tady lanovky opět zadarmo :-)))

Počasí nám sice nepřálo úplně plnými doušky, ale užili jsme si každý den :-)))

15. 9. – NEDĚLE
Předpověď počasí nebyla úplně ideální. Ráno se tedy vrháme na uzlíky a základní navazování. Klukům to jde velmi dobře :-) Postupujeme krok za krokem v Saas Fee na cvičných skalách a v garážích. Nácvik slanění a pak především vytahování parťáka z ledovcových trhlin ... Součástí byl i nácvik práce s novinkou od Mammuta - Rescue.

16. 9. – PONDĚLÍ
Dnes se vydáváme na náš první čtyřtisícový vrchol Allalinhorn (4 027 m). Počasí není úplně dobrý a tak po výjezdu lanovkou a metrem nejprve navrhuji, že výstup zahájíme snídaní ve zdejší restauraci :-)

Můj plán je jasný, svahy jsou úplně plné nového a hlavně nafoukaného sněhu. Jde z toho až strah. Necháme někoho jiného ať trochu prostoupí cestu. Sice doufám, že ten někdo vyrazí spíše spodem, ale ... ale za chvíli už ten někdo mašíruje horní cestou. Jsou dva a za chvíli je to sveze lavinou dolů ... Nakonec se z toho vyhrabali, jeli jen po povrchu. Nastal tedy čas pro nás a další :-))) Prostupujeme kritickým místem a snažíme se probojovávat dál a dál. Počasí se kazí víc a víc a tak se nakonec o něco později rozhodujeme pro návrat na lanovku.

Zbylo nám ještě trochu času a tak zajdeme do zdejší největší ledovcové jeskyně na světě.. Jsou tady perfektní podmínky pro nácvik práce s ledovými vývrtkami :-) Krátká prohlídka a pak trénujeme vrtání ledovcových šroubů do naprosto průhleného ledu, vytváříme štandy, ledovcové hodiny a učíme se, jak slanit a stáhnout pak za sebou kompletní vercajk :-)))

17. 9. – ÚTERÝ
Dnes sice bylo hezky, ale foukal velmi silný vítr. Měli jsme v plánu vyrazit na Mittelallalin na trhliny, ale právě díky větru lanovky nejezdili vůbec. Plány jsme museli tedy trochu poupravit.

Vyrážíme trénovat slaňování, prusíkování, ale také lezení na skalách do Saas Fee. Věnujeme se tomu celý den a v samotném závěru si všichni užili lezení na zdejších cvičných skalách.

18. 8. – STŘEDA
Počasí je od rána velmi špatné ... vyrážíme tedy do termálů a na shopping do Chamonix :-)))

19. 9. – ČTVRTEK
Dnes se konečně věnujeme našemu speciálnímu trhlinovému výcviku. Vyjíždíme opět na Mittelallalin a kousek od metra přicházíme ke krásným trhlinám. Úsměv začíná pomalu tuhnout všem na rtech :-))) Naše cvičná trhlnka je téměř bezedná, ale je až neskutečně fotogenická :-))) A už postupně jednotlivý odvážlivci skáčou do hloubky a jejich parťáci se je snaží zachytit napovrchu ... Dneska se opět nedaří všechny udržet :-))). Jistící lana se postupně naplno vypínají a zachycují všechny, kterým se to prostě nemůže podařit zachytit, stačí totiž jen cca půl metru průvěsu a je konec!!! Pak už je jen vytáhnout na povrch na sluníčko :-) Byl to docela nářez a všichni se tak mají možnost přesvědčit, jak může být pohyb po ledovci nebezpečný ... a všichni byli také moc vděční, že jsme si předtím vytvořili tutový sněhový kotvy, které skoro všem do slova a do písmene zachránili život :-)


POHLED NA TAKOVÝ JEDEN SKOK DO TRHLINY Z RŮZNÝCH POHLEDŮ:

MOUNTAIN ACADEMY 05/13 - Snaha o zachycení kamaráda při pádu do trhliny
MOUNTAIN ACADEMY 05/13 - supr pád do trhliny :-)))

20. 9. – ČTVRTEK
Výstup na Jegihorn (3 206 m), plné odhodlání, parádní počasí, parádní skála a ještě úžasnější ferrata :-)))

Tenhle úžasný zážitek a trénink postupu v těžším skalním terénu patří mezi to naprosto nejzákladněší, co by měl každý zájemce o Alpské kopce znát a umět ... A všichni si to moc pochvalují :-)))

Veřer se vrháme na mapy a průvodce :-) GPS souřadnice, buzola, vrstevnice, orientace ke světovým stranám, ... velice důležité pojmy.

21. 9. – SOBOTA
Výstup na Weissmies (4 023 m), parádní počasí, parádní sníh ... Průstup klasickým ledovcem je takovou krásnou závěrečnou tečkou za naším snažením a celou naší MOUNTAIN ACADEMIÍ...
S pozdravem
Tým Alpy4000.cz
Alpy4000.cz
Členství v:
Spolupráce s:
Partneři