Fotogalerie

MOUNTAIN ACADEMY 04/2013 - TRHLINOVÝ NÁŘEZ :-)

24.08.2013

(ŠVÝCARSKO, Saas Grund 24. - 30. 8. 2013)

Chcete se sami vydat na čtyřtisícovku? Pojeďte si to nejprve vyzkoušet do naší horské školy - MOUNTAIN ACADEMY… Uvidíte, že vám to pak půjde mnohem snáz a hlavně BEZPEČNĚJI!!!

Saastal je již několik let pro nás takovou supr základnou. Jak by také ne, když se to tady v češtině vlastně jmenuje Údolí víl ... a letos jsou tady lanovky opět zadarmo :-)))

Počasí nám přálo téměř plnými doušky, skoro pořád slunce :-)))

25. 8. – NEDĚLE
Předpověď počasí nebyla úplně ideální. Ráno se tedy vrháme na uzlíky a základní navazování. Klukům to jde velmi dobře :-) Postupujeme krok za krokem a odpoledne jsme již v Saas Fee na cvičných skalách a v garážích. Nácvik slanění a pak především vytahování parťáka z ledovcových trhlin ...

26. 8. – PONDĚLÍ
Dnes se vydáváme na náš další čtyřtisícový vrchol Allalinhorn (4 027 m). Je nádherný den a tak se rozhodujeme pro kompletní traverz přes tzv. Hochlaubgrat. Hned z poloviny metra z tunelu chceme vyrazit vzhůru. Bohužel technický problém nás z toho vyvede a my tak musíme jít normálkou. Na vrchol je to jen kousek a na nás čekaly překrásné výhledy. Dnes je nádherný výhled po celém Wallisu, Matterhorn, Monte Rosa, Mont Blanc, ale i Bernské Alpy ... Sestup zpět k otočné restauraci a pak ještě po krátké pauze návštěva největší ledovcové jeskyně na světě. Krátká prohlídka a pak trénujeme vrtání ledovcových šroubů do naprosto průhleného ledu, vytváříme štandy, ledovcové hodiny a učíme se, jak slanit a stáhnout pak za sebou kompletní vercajk :-)))

Večer jsme jeli znovu ještě do garáží trénovat vytažení kamaráda z trhliny a vícedélkové lezení. Šlo nám to všem docela dobře a zítra si to pořádně vyzkoušíme v praxi :-)))

27. 8. – ÚTERÝ
Dnešek opět díky počasí věnujeme našemu speciálnímu trhlinovému výcviku. Vyjíždíme opět na Mittelallalin a kousek od metra přicházíme ke krásným trhlinám. Úsměv začíná pomalu tuhnout všem na rtech :-))) Naše cvičná trhlnka je téměř bezedná, ale je až neskutečně fotogenická :-))) A už postupně jednotlivý odvážlivci skáčou do hloubky a jejich parťáci se je snaží zachytit napovrchu ... Dneska se opět nedaří všechny udržet :-))). Jistící lana se postupně naplno vypínají a zachycují všechny, kterým se to prostě nemůže podařit zachytit, stačí totiž jen cca půl metru průvěsu a je konec!!! Pak už je jen vytáhnout na povrch na sluníčko :-) Byl to docela nářez a všichni se tak mají možnost přesvědčit, jak může být pohyb po ledovci nebezpečný ... a všichni byli také moc vděční, že jsme si předtím vytvořili tutový sněhový kotvy, které skoro všem do slova a do písmene zachránili život :-)

VIDEA:
NÁCVIK CHYTÁNÍ KAMARÁDA PŘI PÁDU DO TRHLINY 1. - MOUNTAIN ACADEMY 04/2
NÁCVIK CHYTÁNÍ KAMARÁDA PŘI PÁDU DO TRHLINY 2. - MOUNTAIN ACADEMY 04/2013

28. 8. – STŘEDA
Výstup na Jegihorn (3 206 m), plné odhodlání, parádní počasí, parádní skála a ještě úžasnější ferrata :-)))

29. 8. – ČTVRTEK
Dnes opět vyrážíme na Mittelallalin. Jenže tentokrát míříme do sedla pod Allalin a odtud přes Feekopf až na Alphubel (4 206 m). Tato túra nabízí perfektní lezení na ostrém skalním hřebínku, lezení ledovou stěnou a při sestupu průchod obrovským ledovcem plným trhlin ... A při tomto průchodu máme možnost nafotit naše kamarády, jak jdou přes neskutečný sněhový most. Sami posuďte, jak by vám bylo v jejich kůži :-))) Fotky to jsou ale perfektní ... Návrat k lanovce si vylepšíme jedním rádlerem, hned se člověk v lanovce bojí méně :-)))
Tenhle úžasný zážitek a trénink postupu v těžším skalním terénu patří mezi to naprosto nejzákladněší, co by měl každý zájemce o Alpské kopce znát a umět ... A všichni si to moc pochvalují :-)))

Veřer se vrháme na mapy a průvodce :-) GPS souřadnice, buzola, vrstevnice, orientace ke světovým stranám, ... velice důležité pojmy.

30. 8. – PÁTEK
Výstup na Weissmies (4 023 m), parádní počasí, parádní sníh, Kristýnka šlape s námi :-))) a na vrcholu si ještě dojdeme pro jednu kešku :-))) Průstup klasickým ledovcem je takovou krásnou závěrečnou tečkou za naším snažením a celou naší MOUNTAIN ACADEMIÍ...
S pozdravem
Tým Alpy4000.cz
Alpy4000.cz
Členství v:
Spolupráce s:
Partneři