Fotogalerie

MOUNTAIN ACADEMY 02/2013 + super videa z tréninku zachycení kamaráda padajícího do trhliny

17.08.2013

(ŠVÝCARSKO, Saas Grund 17. - 23. 8. 2013)

Chcete se sami vydat na čtyřtisícovku? Pojeďte si to nejprve vyzkoušet do naší horské školy - MOUNTAIN ACADEMY… Uvidíte, že vám to pak půjde mnohem snáz a hlavně BEZPEČNĚJI!!!

Saastal je již několik let pro nás takovou supr základnou. Jak by také ne, když se to tady v češtině vlastně jmenuje Údolí víl ... a letos jsou tady lanovky opět zadarmo :-)))

Počasí nám přálo plnými doušky, pořád slunce :-)))

18. 8. – NEDĚLE
Ráno se vrháme na uzlíky a základní navazování. Výuky se zhostí Térezka, protože já se v ten samý moment snažím splnit jeden obrovský sen na Matterhornu :-) Odpoledne se pak vyráží na náš další čtyřtisícový vrchol Weissmies (4 027 m) v pořadí. Jde se přes chatu Almagellerhütte. Výstup na ni je pohodový i když se nastoupává téměř 1 000 výškových metrů!!! Spojovací cesta od lanovky přes lávky stojí za to a tak si ji každý užívá :-)))

K našemu cíli se doráží na pohodu a každý si užívá krásný západ slunce kousek od chaty a znovu uzlíkování :-)))

Já vyrážím na chatu až po 22.00. Mám dnes v nohách komplet Matterhorn a tak jdu opět v noci na pohodu :-) Uléhám okolo 2.00. Ve 4.00 se vstává tak hluboce usínám :-)))

19. 8. – PONDĚLÍ
Výstup na Weissmies (4 023 m), zpočátku parádní počasí, parádní sníh, parádní skála, ale na vrcholu se nakonec zatahuje :-))) Nacvičujeme všechny potřebné postupy na všech možných typech terénu: strmý sněhový svah, lehčí skalnatý hřebínek, ostrý sněhový hřeben a průstup klasickým ledovcem ...

Večer se pak jdeme znovu vzdělávat do garáží. Vytažení kamaráda z trhliny začíná být rutina :-)))

20. 8. – ÚTERÝ
Dnes se vydáváme na náš další čtyřtisícový vrchol Allalinhorn (4 027 m). Je nádherný den a supr stopa a tak se rozhodujeme pro kompletní traverz přes tzv. Hochlaubgrat. Hned z poloviny metra z tunelu vyrážíme vzhůru. Stoupáme perfektní hřebenovkou. Na vrchol je to jen kousek a konečně nás čekaly překrásné výhledy. Je nádherný výhled po celém Wallisu, Matterhorn, Monte Rosa, Mont Blanc, ale i Bernské Alpy ... Sestup zpět k otočné restauraci jsme museli trochu urychlit, abychom stihli poslední jízdu metra :-)))

Večer jsme jeli znovu ještě do garáží trénovat vytažení kamaráda z trhliny a vícedélkové lezení. Šlo nám to všem docela dobře a zítra si to pořádně vyzkoušíme v praxi :-)))

21. 8. – STŘEDA
Výstup na Jegihorn (3 206 m), plné odhodlání, parádní počasí, parádní skála a ještě úžasnější ferrata :-)))

Tenhle úžasný zážitek a trénink postupu v těžším skalním terénu patří mezi to naprosto nejzákladněší, co by měl každý zájemce o Alpské kopce znát a umět ... A všichni si to moc pochvalují :-)))

Veřer se vrháme na mapy a průvodce :-) GPS souřadnice, buzola, vrstevnice, orientace ke světovým stranám, ... velice důležité pojmy.

22. 8. – ČTVRTEK
Dnes opět vyrážíme na Mittelallalin. Jenže tentokrát míříme do sedla pod Allalin a odtud přes Feekopf až na Alphubel (4 206 m). Tato túra nabízí perfektní lezení na ostrém skalním hřebínku, lezení ledovou stěnou a při sestupu průchod obrovským ledovcem plným trhlin ... Návrat na k lanovce si vylepšíme jedním rádlerem, hned se člověk v lanovce bojí méně :-)))

Večer v garáži opět trhlina a na samotný závěr v úplné tmě slaňování. Velice psychicky náročné :-)))

23. 8. – PÁTEK
Dnešek věnujeme našemu speciálnímu trhlinovému výcviku. Vyjíždíme opět na Mittelallalin a kousek od metra přicházíme ke krásným trhlinám. Úsměv začíná pomalu tuhnout všem na rtech :-))) Naměříme hloubku a zjišťujeme, že je naše cvičná trhlnka téměř bezedná :-))) A už postupně jednotlivý odvážlivci skáčou do hloubky a jejich parťáci se je snaží zachytit ... Dneska se zase nedaří všechny udržet, dokonce i jeden štand nevydržel :-))). Pak už je jen vytáhnout na povrch na sluníčko :-) Byl to docela nářez a všichni se tak mají možnost přesvědčit, jak může být pohyb po ledovci nebezpečný ...

VIDEA:
Nácvik chytání kamaráda při pádu do trhliny 1. - Mountain academy 02/2013
Všimněte si přípravy a dokonalé práce nohou těsně před pokusem o zachycení :-)))
V momentě zachycení už ale bylo všechno jedno, následuje let vzduchem :-)))
Nácvik chytání kamaráda při pádu do trhliny 2. - Mountain academy 02/2013
A opět si všimněte přípravy a dokonalé práce nohou těsně před pokusem o zachycení :-))) 

S pozdravem
Tým Alpy4000.cz
Alpy4000.cz
Členství v:
Spolupráce s:
Partneři