Fotogalerie

MONTE ROSA - SPAGHETTI ROUTE 02/21

06.07.2021

Následující řádky by se mohli stát vodítkem právě pro ty z Vás, které láká toulat se po do nekonečna sahajícími ledovci, stoupat do míst, kde kyslíku začne povážlivě ubývat. Ale také pro ty z Vás, které láká zažít až neskutečné západy sluníčka za Mont Blankem a naopak jeho probouzení zpoza mohutného masívu Liskammu.

Pokud se nám podaří vystoupit i na samotný vrcholek Liskammu a pokud zároveň budeme mít štěstí na počasí, otevře se nám pod nohami neskutečný pohled na samotnou Monte Rosu...

ÚTERÝ 6. 7. 2021
Večerní sraz u penzionu a začínáme se připravovat na zmrzlý sníh, led a minimum kyslíku 😊 Mačky, cepíny, sedáky, přilby, péřovky ... 😊

STŘEDA 7. 7. 2021
Ráno všichni vyráží na aklimatizační túru do Zermattu na chatu Rifugio del Teodulo. Parádní chata, ráno super výhledy.

ČTVRTEK 8. 7. 2021
Brzy ráno přejíždím do Tasche. Rychle na vláček a už z Zermattu mířím lanovkou na Malý Matterhorn (3 820 m). Tady se všichni setkáváme v restauraci. Kde jinak nejlépe zahájit tento velkolepý traverz tohoto vyhlášeného horského alpského masívu 😊 Počasí nám hned na úvod ukazuje svojí NEmilou tvář. Plánované vrcholy Breithornu - Breithorn (Mittelgipfel) (4 160 m), Breithorn West (4 164 m) musíme zrušit, protože se k nám blížila velká bouře. Na další chatu dorážíme právě včas 😊

PÁTEK 9. 7. 2021
Plán na další den byl jasný: NESPĚCHAT! Takže vsťáváme jako poslední a před námi je nádherné počasí a perfektně našláplá stopa 😉 Výstup do sedla nebyl tak ledový, jako minule, zato vrcholový hřebínek byl stále stejně ostrý 😎 Na vrcholu Castoru (4 226 m) jsme úplně sami a všude kolem nás jsou neskutečné výhledy.

Z vrcholu do sedla Felikjoch vede skvěle našlápnutá hřebenovka. Odtud je možné se pokusit přejít přes celý hřeben Liskammu, my se ale vydáme dolů k chatě Rifugio Quintino Sella (3 620 m) za Alfrédem.

SOBOTA 10. 7. 2021
Dnes nás čeká klíčová etapa, kdy se konečně „dotkneme“ Monte Rosy. Nejprve podejdeme pod mohutnou jižní stěnu Liskammu. Čeká nás výstup na Paso del Naso. Ten v posledních letech bývá kompletně vyledněný. Všichni se těší na první záseky cepínů do ledu, ale když se dostáváme až pod samotnou stěnu, tak se těšení mísí s obavami. Pustíme se do toho ale na plno a za chvíli se nám toto obávané místo podaří perfektně překonat. A po dalších pár minutách již stojíme na páté čtyřtisícovce v pořadí Il Naso (4 272 m).

Po sestupu jsme to namířili do sedla pod Ludvíka. Tam padlo rozhodnutí, že se dnes budeme věnovat těmto nižším čtyřkám. Takže nejprve útok na Ludwigshohe (4 341 m). Tentokrát jsme ho přešli kompletně od shora dolů.

Pak následoval výstup na Corno Nero (4 322 m) až k madonce. Tady došlo k sesuvu celého sedla a navíc je celá výstupová trasa v čistém ledu už to takový choďáček není 😎

A pak v rychlém sledu Balmenhorn (4 167 m) a Piramide Vincent (4 215 m).

No a pak hurá dolů na chatu Rifugio Gnifetti (3 647 m) na vyhlášenou večeři 😉

Omlouvám se, fotky jsou krapet do modra, nějak jsem v rukavici hmátnul na foťáku, kam jsem neměl 😉


NEDĚLE 11. 7. 2021
Dnes se vydáme na nejvýše položenou chatu v Alpách Rifugio Margherita (4 554 m) na pizzu 😉 Na závěr ještě vystoupáme na Zumsteinspitze (4 562 m). Pak už naši túru otáčíme směr Zermatt.

Perfektní vícedenní túra v nejvyšších částech Alp.

Všem gratuluju a těším se na další výstupy 😊
S pozdravem
Tým Alpy4000.cz
Alpy4000.cz
Členství v:
Spolupráce s:
Partneři