Fotogalerie

MONTE ROSA - SPAGHETTI ROUTE 01/2017

08.07.2017

(ITÁLIE, ŠVÝCARSKO, Zermatt 8. - 13. 7. 2017)

Následující řádky by se mohli stát vodítkem právě pro ty z Vás, které láká toulat se po do nekonečna sahajícími ledovci, stoupat do míst, kde kyslíku začne povážlivě ubývat. Ale také pro ty z Vás, které láká zažít až neskutečné západy sluníčka za Mont Blankem a naopak jeho probouzení zpoza mohutného masívu Liskammu.

Pokud se nám podaří vystoupit i na samotný vrcholek Liskammu a pokud zároveň budeme mít štěstí na počasí, otevře se nám pod nohami neskutečný pohled na samotnou Monte Rosu...

SOBOTA 8. 7. 2017
Na večerní sraz s klukama dojíždíme z vyhřátého jezírka kousek od Chamonix. A místo na vyhřátý písek, začínáme se připravovat na zmrzlý sníh, led a minimum kyslíku :-) Mačky, cepíny, sedáky, přilby, péřovky a sem tam nějakou tu švestičku :-)))

NEDĚLE 9. 7. 2017
Brzy ráno přejíždíme do Tasche. Rychle na vláček a už z Zermattu míříme lanovkou na Malý Matterhorn (3 820 m). Tady se na chvíli zastavíme v restauraci. Kde jinak nejlépe zahájit tento velkolepý traverz tohoto vyhlášeného horského alpského masívu :-)))?

Počasí nám hned na úvod ukazuje svojí odvrácenou tvář a my se snažíme proniknout skulinou, kterou nám naše vymazlená předpověď nabízí ... Ale i tak nás čeká vichr, sněžení a pár blesků :-)))

Plánované vrcholy Breithornu - Breithorn (Mittelgipfel) (4 160 m), Breithorn West (4 164 m) raději vynecháváme, ale i tak se snažím přechod vézt v co nejvyšších možných nadmořských polohách kvůli lepší aklimatizaci. Za chvíli míjíme biváček Bivacco Rossi e Volante (3 750 m) a pak již následuje sestup na chatu Rifugio Guide di Ayas al Lambronecca (3 420 m). Na chatu dorážíme právě včas, za chvíli i v této nadmořské výšce regulerně leje a my tak usedáme ke stolu a rozháníme mraky kartami. Piky, káry a už to lítá :-)Prší pak vlastně hrajeme furt celou naší dlouhou trasu, pokud tedy nešlapeme nebo nespíme :-))) Jedinou omluvou, kdy nemusíte usednout ke karbanu, je jen bezvědomí či totální vyčerpání :-)))

PONDĚLÍ 10. 7. 2017
Ráno nás čeká výstup na Castor (4 226 m). Skoro celý sváh prošlapáváme a metry nám tak rychle přibývají. Počasí se dnes trochu umoudřuje a my tak máme skoro celé ráno velmi slušnou viditelnost. Jakmile se ale probojováme k do vrcholových partií, přichází mrak a my v něm vylézáme první strmé metry na předních hrotech maček a přes spojovací hřebínek ostrý jako břitva postupujeme v naprosté mlze ...

Z vrcholu do sedla Felikjoch se vedení ujímá Mára. Trochu litujeme, že nemáme možnost mít tady luxusní výhledy, ale to jsou hory. Snažíme se alespoň proflusnout mlhu a nic!!! :-))) Odtud je možné se pokusit přejít přes celý hřeben Liskammu, my se ale vydáme dolů k chatě Rifugio Quintino Sella (3 620 m) a opět velmi rychle usedáme ke kartám :-)))

ÚTERÝ 11. 7. 2017
Dnes nás čeká klíčová etapa, kdy se konečně „dotkneme“ Monte Rosy. Nejprve podejdeme pod mohutnou jižní stěnu Liskammu. Čeká nás výstup na Paso del Naso. Ten v posledních letech bývá kompletně vyledněný. Kluci se těší na první záseky cepínů do ledu, ale když se dostáváme až pod samotnou stěnu, tak se těšení mísí s obavami. Pustíme se do toho ale na plno a za chvíli se nám toto obáváné místo podaří perfektně překonat. A po dalších pár minutách již stojíme na druhé čtyřtisícovce v pořadí Il Naso (4 272 m). V rámci sestupu na další chatu kamarádsky vynecháváme možné výstupy na čtyřtisícovky, aby si je Martin, který si dnes udělal sólo přechod mezi chatami, taky mohl další den pěkně dát s námi :-))) Sestup na Rifugio Gnifetti (3 647 m) je tedy rychlý a za chvíli už sedíme u píva a opět kartiček :-))) Gurmánské hody během večeře nám hru přeruší a my jen kroutíme hlavami, jak tady dokážou perfektně vařit :-)

STŘEDA 12. 7. 2017 - den "D" - 7x 4 000 m
Ráno se snažíme vstát, co nejdříve. Mára si jde ale trochu rozběhat a tak vyrážíme s menším zpožděním :-))) Dnes nás čeká 7x 4 000 m v celkem větrném počasí:
P. Giordani (4 046 m)
Vincentpiramide (4 215 m)
Balmenhorn (4 167 m)
Schwarzhorn (4 322 m) - na koníčka
Ludwigshöhe (4 341 m)
Parrotspitze (4 432 m)
a samozřejmě dnešní nejvyšší dosažený bod:
Cap. Regina Margherita (4 554 m) - Signalkuppe, Punta Gnifetti - nejvýše položená chata v Alpách.

A tady samozřejmě čekání na večeři trávíme opět s kartami v rukou :-))) V momentě, kdy se odpolední mraky rozplynou kocháme se ale neskutečnými výhledy. Těšíme se i na ranní východ slunce a trochu se bojíme noci. Uvidíme co s námi udělá nadmořská výška ...

ČTVRTEK 13. 7. 2017
Vše ale klapne na výbornou a ráno nás čeká opravdu supr počasí s minimálním větrem. Hned po snídani si odskočíme na poslední čtyřtisícovku v pořadí (10x 4000 m), uděláme spoustu fotek a už míříme ledovcem směr na Zermatt.

Průstup pod Liskammem je dech beroucí a trhliny ve spodních částech taky :-))) Jdeme opatrně a za chvíli si už dáváme rádleříka na Monte Rosa hutte :-))) Celou cestu k vláčku se ohlížíme za tou nádherou a nestačíme se kochat výhledy :-)

Perfektní vícedenní túra v nejvyššších částech Alp se supr partou. Kluci, gratuluju k neskutečnému výkonu a těším se na další výstupy a samozřejmě i kartičky :-)))

Tady naleznete:
MONTE ROSA – SPAGHETTI ROUTE
NAŠE NABÍDKA

NÁŠ TEXTÍK - CO, KDE A JAK?

S pozdravem
Tým Alpy4000.cz
Alpy4000.cz
Členství v:
Spolupráce s:
Partneři