Fotogalerie

MONT BLANC - 2008

16.08.2008

(ŠVÝCARSKO, FRANCIE, Mont Blank, Wallis 16. - 22. 8. 2008)

Potřebnou aklimatizaci jsme uskutečnili na Allalinhornu (4 027 m) ve Wallisských Alpách. Dobré byly i dva noclehy ve 3 000 m na Felskinnu. Klukům to sedlo perfektně a tak jsme se přemístili do Chamonix.

Tady jsme začali opět laborovat s počasím. Horší počasí jsme vyplnili lezením na zdejších skalkách a tak to nebylo tak špatný. Jediný problém bylo čekání na informace z chaty Refuge Cosmique ohledně nově napadaného sněhu. Nakonec jsme až skoro poslední lanovkou vyjeli nahoru. 

Na Mont Blanc du Tacul (4 248 m) nenapadlo zase tolik nového sněhu a stopa (i když ne zcela bezpečná) byla ten den našlápnutá. Horší to bylo s výstupem na Mont Maudit (4 465 m). Tam stopa nebyla a stalo se přesně to, čeho jsem se obával. Frantíci mne nechali opět jít dopředu … Šlapání stopy nebylo to nejhorší v tomto případě, nejhorší bylo mé rozhodování, jestli to s námi vyjede či nevyjede! Nakonec vše dobře dopadlo a my se vydrápali pomocí fixů do sedla Col du Mont Maudit (4 345 m). Další výstup už byl v pohodě a tak jsme se mohli v 7.20 radovat z dosaženého vrcholu Mont Blancu (4 810 m).

Sestup na opačnou stranou byl už úplně bezproblémový i když hodně dlouhý a my tak úspěšně dokončili celý kompletní přechod Mont Blancu a sestoupili přes Refuge de l´Aiguille du Goûter (3 786 m) až dolů k vláčku. Počasí se dál mělo začít kazit, mělo přijít další velké sněžení a tak jsme vyrazili směrem domů.

V neděli jsme se ze zpráv dozvěděli, že jsme odjeli akorát včas …

Po pádu laviny ve francouzských Alpách se pohřešuje devět horolezců
V oblasti horského masivu Mont Blanc ve francouzských Alpách spadla v neděli za svítání lavina. Masa sněhu zranila tři lidi, dalších devět horolezců se pohřešuje. Podle agentury Reuters o tom informovala italská policie.
24. 8. 2008 12:27 - PAŘÍŽ
"Lavina spadla na francouzské straně hor na italsko-francouzské hranici a zasáhla skupinu horolezců, kteří byli navázáni na stejné lano. Devět se jich pohřešuje a tři utrpěli zranění," informoval nejmenovaný policejní činitel.
Na místě neštěstí už podle něj operují příslušníci francouzské policie a italské civilní ochrany. Zranění byli ošetřeni v nemocnici ve francouzském Chamonix. 

Další bližší informace naleznete na:
text zveřejněný na www.lezec.cz

Ledové laviny v posledních dnech

Lavina na Mont Blanc du Tacul 24. 8. 2008

S pozdravem
Tým Alpy4000.cz
Alpy4000.cz
Členství v:
Spolupráce s:
Partneři