Fotogalerie

MATTERHORN - MÍSTO SESUVU 2019

05.08.2019

Záběry z loňského roku 360 kamerou při sestupu v místě, kde letos došlo k tragédii v 24. 7. 2019 horského vůdce z Chile a jeho klienta:

https://youtu.be/5GxlUScHqi4

Počkejte si těch pár vteřin a pozorně si nesměřujte pohled při mém sestupu na pukliny ve skále, které jsou skrznaskrz a právě část tohoto nestabilního bloku i s jistícím kruhem se letos zřítil do východní stěny ... Celou dobu jsem považoval průstup přes Hornligrat za celkem bezpečný ..., ale teď po bližším prozkoumání těchto záběrů jsem se trochu zděsil ...

Každý, kdo se pohybuje v horách, musí počítat s tím, že se mouhou stát věci, které si prostě nepřeje ...

Laviny, blesky, séraky, trhliny, pád pet láhve plné vody, uklouznutí kamaráda, ale pak jsou momenty, se kterými prostě počítat nechcete ... jako je třeba pád celých bloků skal.

Letošní léto jen podtrhuje právě toto naposled uvedené nebezpečí. Osobně jsem se něčím podobným setkal poprvé 20. 7. 2010 na vrcholku Obergabelhornu. Tehdy došlo k náhlému uvolnění velkého bloku přímo nod nohama mých dvou klientů a ten se pak zřitil celou severní stěnou. Chytil jsem je jen proto, že jsem nebyl těsně za nimi a jistil jsem je přes rameno zpoza hrany vrcholu ... naprostá náhoda!

Od této chvíle se snažím o postupu v podobných terénech myslet i na tuto strašlivou možnost. Jenže, aby to nebylo tak jednoduchý, tak jak poznat, kdy už to prostě lupne a vy se budete řitit nekontrolovatelně stěnou a naopak, kdy přelez přes dané místo nabídne nádhernou túru?

Pár dalších příkladů:
Před pár lety došlo k sesuvu obrovských skalních bloků na Jegihornu a došlo ke stržení celé lávky a části feráty ...
Vloni jsme několikrát postupovali hřebenem Cosmiques a pak tam došlo ke zřícení obrovských bloků v místech, které každý považoval za naprosto bezpečné ...

Teď jsme třeba lezli kompletní traverz Breithornů a na samotný závěr vás čeká ještě přelez takové malé, ale ostré věžičky Kousek před ní je asi nejužší místo hřebínku, hned na úvod věžičky je zatlučená skoba s kroužkem, něco jako štand. Po těchto výše uvedených situacích je otázka, jestli se na toto kritické místo nacpat všichni i s klienty anebo raději opatrně postupovat po jednom a zatěžovat toto místo, co nejméně ...?

Co myslíte vy?

S pozdravem
Tým Alpy4000.cz
Alpy4000.cz
Členství v:
Spolupráce s:
Partneři