Fotogalerie

MATTERHORN - 2008

09.08.2008

(ŠVÝCARSKO, Wallis 9. - 16. 8. 2008)

Pokusy o zdolání Matterhornu jsme zahájili aklimatizačním výstupem na Weissmies (4 023 m). Počasí a podmínky byly perfektní a tak jsme se těšili na následující královské výstupy.

Věděli jsme, že mají být další noc přeháňky, ale pak má přijít nádherný den a tak jsme nastupovali z Zermattu na Hörnli hütte (3 260 m) už za deště. Bohužel se tato přeháňka trochu protáhla a lilo i v době, kdy jsme chtěli nastupovat. Vyrazili jsme tedy dýl, ale hranice sněhu a především jeho množství znemožnili další bezpečný průstup a my tak zůstali kousek pod Solvaykou. Sestup dolů byl za těchto podmínek výrazně težší a my tak museli postupovat maximálně obezřetně. Ostaní členové výpravy si mezitím užívali nádhernou ferratu na Jegihornu (3 206 m).

Další den jsme uskutečnili náhradní výstup na Allalinhorn (4 027 m) a první skupina odjela domů.

Další pokus o „Něj“ jsme zvolili z Itálie, protože se zdálo, že tato strana byla sněhem zasažena mnohem méně. Nastupovali jsme přes Klein Matterhorn a za drobného sněžení (přesně podle předpovědi) jsme se dostali až na úroveň Lvího sedla. Jenže tady se počasí rapidně zlomilo a během několika minut jsme byli totálně zasypáni sněhem. Navíc se k tomu ještě navíc přidala i velmi, velmi blízká bouřka a nám začali sršet jiskry z cepínů. Okamžitá otočka dolů byla jediným rozumným řešením. Naštěstí jsme dobře znali cestu zpět, protože během těch několika minut, co jsme nasadili mačky, zmizela kompletně pod novým sněhem …

Chtěl bych na tomto místě strašně moc poděkovat klukům (pravděpodobně z Moravy), které jsme potkali na Rifugio Duca degli Abruzzi (2 664 m), že nám půjčili vařič a ešák, abychom se tak mohli zahřát čajem a polívkou … díky kluci! Po polívce jsme sešli až do Cervinie a po noclehu v hotýlku jsme se lanovkou za krásného slunečního dne vydali zpátky do Zermattu.

Bojovali jsme o tento velkolepý vrchol, jak jen to bylo možné, ale příroda se naštěstí ještě nedá naprogramovat... Naše pokora při čekání na trochu toho štěstí na počasí a dobré podmínky je jediný rozumný přístup při takovýchto výstupech. Tak snad někdy příště …
S pozdravem
Tým Alpy4000.cz
Alpy4000.cz
Členství v:
Spolupráce s:
Partneři