Fotogalerie

LEDOVCOVÝ KURZ A VHT – SILRETTA 03/09

08.10.2009

(RAKOUSKO, Silvretta 8. - 1.. 10. 2009)

Počasí na místě srazu ještě nebylo tak špatný, jak hlásila předpověď. Výstup na chatu Wiesbadenerhűtte (2 443 m) byl na těžko.

Chata už byla bohužel zavřená a tak jsme si tam museli všechno vynést na vlastních zádech. Zdejší winterraum ale patří mezi ty nejluxusnější a my tam navíc byli úplně sami a tak tam panovala naprostá pohoda :-))) 

Ráno jsme vyráželi směrem pod Silvrettahorn (3 244 m). Ledovec Ochsentaler Gletscher nabízí vynikající podmínky pro další praktický nácvik. Ale místo klasické výstupové cesty jsme zvolili variantu kompletního nácviku. Trénink lezení v cca 50º ledu dal zabrat ale umožnil supr zážitky a také fotky. Samozřejmě hned potom přišli ke slovu i vývrtky a každý si tak vyzkoušel vybudování „štandu“, ledových hodin, ale i slanění pomocí vývrtky (kterou si pak za sebou může stáhnout). O kousek výš na sněhovém poli jsme si v téměř reálných podmínkách vyzkoušeli nácvik pohybu lanových družstev v různém sněhovém terénu. Bohužel počasí se do nás odpoledne opřelo přeháňkami a tak jsme pak na chatě měli co sušit :-)))

Další ráno jsme se vydali na prvotřídní modelovou túru na Dreiländerspitze (3 197 m). Počasí nebylo úplně perfektní, ale k našemu účelu naprosto dokonalé :-) Během dne se začalo postupně ochlazovat a na samotný závěr začalo celkem slušně sněžit. Během túry jsme si ukázali navázání na ledovci ale i do lehčího skalního terénu. Vrcholový skalní hřebínek nám umožnil nácvik současného postupu lanového družstva ale i částečné dojišťování za skalní hroty či vrcholový kříž :-) Po večeři na chatě jsme se vrhli do map a orientace v terénu a vše jsme opět zakončili naším testíkem :-)))

Další den zažíváme konečně krásné ráno. Okolí je překrásně jemně posypané sněhem. Je radost celou tuhle nádheru nejen fotit ale především pozorovat. My se ale věnujeme našemu dalšímu nácviku. Nejprve je na řadě vytažení „z trhliny“ pomocí Rakouské metody a slanění v horách a pak hurá do blízké modelové túry ve skalním terénu, kde je již potřeba se jistit klasickými horolezeckými technikami. Dobírání na štandy, střídání prvolezců a na závěr krásné 25 m dlouhé slanění zpátky na pevnou zem :-) Dnešní nádherné počasí stále podtrhává nádheru Silvretty. Na závěr si ještě vyzkoušíme krátký nácvik složitějších kladkostrojů. A pak už ale bohužel musíme dolů k autům.

PS: Je to velmi zvláštní pocit vracet se po čtyřech měsících každodenní tvrdé práce v nejvyšších horách Evropy zpátky domů do Čech, do nejkrásnějších hor na světě Krkonoš, ke kamarádům a známým a především ke své zatím ještě malinkaté ale nádherné rodině, ... Vím, že se strašně těším, ale také si začínám uvědomovat, že mi všechny ty túry a setkání s úžasnými lidmi budou moc chybět. Zimní sezóna se ale už blíží a tak ...
S pozdravem
Tým Alpy4000.cz
Alpy4000.cz
Členství v:
Spolupráce s:
Partneři