Fotogalerie

LEDOVCOVÝ KURZ A VHT – SILRETTA 01/09

26.09.2009

(RAKOUSKO, Silvretta 26. - 29. 9. 2009)

Příjezd a prvotní výstup na chatu Wiesbadenerhűtte (2 443 m) probíhal ještě za dobrého počasí, ale pak nás až v samotném závěru trochu popohnal déšť :-)

Vše nám ale do rána v pohodě uschlo a my se tak mohli vydat na první tréninkovou túru na Dreiländerspitze (3 197 m). Počasí zatím ještě nebylo úplně perfektní. Během túry jsme si ukázali navázání na ledovci ale i do lehčího skalního terénu. Vrcholový hřebínek nám umožnil nácvik současného postupu lanového družstva ale i částečné dojišťování za skalní hroty či vrcholový kříž :-) Při sestupu jsme si ještě vyzkoušeli lezení v lehčím ledovém terénu a někteří si zde kvalitně prověřili i své mačky :-))) 
Večer na chatě jsme nejprve zahájili záchrannými technikami v ledovcové trhlině na terase chaty, pak přišla ukázka slanění, no a v samotném závěru jsme u piva rozebírali další podrobnosti z horských výstupů.

Ráno jsme vyráželi směrem na Silvrettahorn (3 244 m). Ledovec Ochsentaler Gletscher nabízí vynikající podmínky pro další praktický nácvik. Ale místo klasické cesty jsme zvolili variantu přímo ledovcem. Výlez cca 50º ledem dal zabrat a následné proplétání se ledovcovým terénem bylo výbornou ukázkou pohybu po ledovci. Samozřejmě ke slovu přišli i vývrtky a každý si tak vyzkoušel vybudování „štandu“, ledových hodin, ale i slanění pomocí vývrtky (kterou si pak za sebou může stáhnout). O kousek níž na sněhovém poli jsme si v téměř reálných podmínkách vyzkoušeli vytažení „z trhliny“ pomocí Rakouské metody a pak následoval nácvik pohybu lanových družstev v různém sněhovém terénu. Po večeři na chatě jsme se vrhli do map a orientace v terénu a vše jsme zakončili naším asi už i vyhlášeným testíkem :-)))

Další krásné ráno. Nejprve krátký nácvik složitějších kladkostrojů a slanění v horách a pak hurá do blízké modelové túry ve skalním terénu, kde je již potřeba se jistit klasickými horolezeckými technikami. Dobírání na štandy, střídání prvolezců a na závěr krásné 25 m dlouhé slanění zpátky na pevnou zem :-) Nádherné počasí podtrhává nádheru Silvretty. My už ale bohužel musíme dolů. Auty ještě přejíždíme do Galtüru do zdejšího centra. Alpinarium zabudované do protilavinového valu nabízí nejen výstavní expozici ale i lezeckou stěnu. My si zde ale jen v kavárně postahujeme fotografie a pak se rozjíždíme každý za svými dalšími cíli.
S pozdravem
Tým Alpy4000.cz
Alpy4000.cz
Členství v:
Spolupráce s:
Partneři