Fotogalerie

LAVINOVÝ KURZ – UIMLA 2016

21.01.2016

(RAKOUSKO, Dachstein - Wiesberghaus 21. - 22. 1. 2016)

Již před čtyřmi lety nás oslovili zástupci CMLA - Českého spolku horských průvodců , jestli bychom pro ně a jejich nové členy opět neuspořádali speciální kurz zaměřený na laviny a lavinové terény a postup v něm.

Tento kurz byl zařazen do jejich vzdělávacím programu na mezinároního Horského průvodce UIMLA (Union of International Mountain Leader Associations).

A to mimo jiné znamená, že tento kurz musí splňovat ty nejvyšší parametry. Pro nás se z toho stala prestižní záležitost. A byli jsme na závěr hrdí, že si celý náš kurz opět pochvalovali.

UIMLA
UIMLA je mezinárodní nestátní organizace, která sdružuje národní asociace horských průvodců z celého světa. UIMLA byla založena v roce 2004, avšak navázala na činnost Komise Evropských horských průvodců, která existovala od roku 1989. UIMLA převzala od Komise Evropských průvodců kvalifikační standard stanovený v dokumentu s názvem Platforma Společenství pro podmínky přístupu k povolání Evropského horského průvodce a pro jeho výkon, který je součástí Dohody z Chamonix uzavřené dne 16. prosince 1992 mezi Komisí evropských horských průvodců a Komisí evropských horských vůdců. Sídlem UIMLA je francouzské Chambery.

KRIPPENSTEIN - WIESBERGHAUS - KRIPPENSTEIN
Letošní kurz byl naplánován na snad nejodlehlejší chatu, alespoň co se týká přístupu od parkoviště. Původní plán sice zněl slibně - večer z Hallstattu na pásech na chatu. Jenže lavinová situace nebyla tak úplně akorát ... a tak čekám dole na lanovku na Krippenstein a pak po planině plné kleče a nafoukaného sněhu bojuju k chatě :-)
 

Tady krátká pauza na polívku a hurá na laviny :-) Přednáška, cvičení venku, přednáška a druhý den to samé ... Druhý den bylo ale naštěstí nádherné počasí a tak si výuku venku užíváme. Nad námi dokonce letí roj horkovzdušných balónů a to ani netuším, že v jednom z nich si výhledy na Alpy užívá kamarád Vašek Súra a jeho přátelé :-)

No a po 17.00 vyrážím na zpět ke Krippensteinu a pak dolů k autu. Postupuju tentokrát svižným krokem bez čelovky jen za nádherného svitu měsíce :-) A po dlouhatanááánském sjezdu hurá do auta, ráno přeci v 9.00 začínám na Richtrovkách přednáškami Lavinový kurz BASIC :-)))

S pozdravem
Tým Alpy4000.cz
Alpy4000.cz
Členství v:
Spolupráce s:
Partneři