Fotogalerie

LAVINOVÝ KURZ HS ČR PRO LAVINOVÉ A PÁTRACÍ PSY JARO 2012

20.03.2012

(KRKONOŠE, Labská bouda 20. - 23. 3. 2012)

Lavinový kurz HS ČR pro lavinové a pátrací psy si v tuto dobu vybudoval již mnohaletou tradici. Za normálních průběhů zim právě v tuto dobu vrcholí sezóna. Mnoho velkých lavin se sesouvá právě v tuto dobu. Naši pejskové by tedy měli právě teď prokázat to nejlepší, co v nich je: :-)))

V letošní zimní sezóně došlo v Krkonoších ke dvěma zásadním změnám oproti předchozím zimám. Tak za prvé, letos bylo sněhu dost a za druhé, naše cvičení se přestěhovalo na LABSKOU BOUDU. Během pondělí se podařilo vytvořit celou řadu perfektních cvičných ploch. Vykopaly se parádní skrýše v blízském okolí Labské boudy. Jirka nám opět rolbou připravil fantastické lavinové trenažéry okolo Labské boudy. A všichni kluci a holky vykopali všude skvělý skrýše. Já jsem se letos úvodnímu kopání nechtěně vyhnul a tak musím všem moc poděkovat :-)))
Je sice pravda, že hned první den naše družstvo dorazilo na cvičnou plochu, kde se jaksi skrýše opomněly vykopat, ale vše jsme během necelé hodiny napravili :-))) a vykopali si vlastní a pořádný.
Cvičení dále probíhalo s velkým nasazením a připravili jsme pro naše čtyřnohý kamarády parádní program. Téměř všichni si vyzkoušeli i létání vrtulníkem :-))) Psi se dostali pod velký tlak a přesto se u celé řady z nich projevila obrovská touha hledat a bojovat do posledního dechu ...

POŘÁDNÝ NÁŘEZ
Náš tým, který byl složený pouze ze služebně nejstarších a nejzkušenějších psovodů v brigádě a podle toho naše cvičení také vypadalo. Právě hledání hranic schopností našich pejsků bylo to nejdůležitější, čím jsme se všichni v týmu zabývali. Zahrnout figuranta rolbou pod 1,5 – 2 metrovou vrstvu těžce utemovaného mokrého sněhu, to je pro každého pejska pořádný nářez. Škoda jen, že nám plochu s cvičnými bednami pro rolbu blokovali psovodi, kteří rolbu nevyužívali a kopali a zahazovali bedny pouze ručně. Naše cvičení jsme tomu ale uzpůsobili a cvičili jsme tedy dvojfázově a na bedny jsme chodili až po nich :-)))

REÁLNÁ LAVINA – TVRDÁ ZKOUŠKA NA ZÁVĚR
Tvrdé cvičení jsme si na samotný závěr připravili na parádní reálné lavině, která se uvolnila kousek pod chatou pár dní před cvičením. Více jak dvoumetrový záhrab měl být prubířskou zkouškou pro naše psy. Úkolem bylo dorazit na laviniště, připravit si psa a začít systematicky prohledávat celou plochu. Skrýš byla umístěna až na samotném okraji a v tento moment by psi měly padat únavou, jenže reál nás přesvědčil, že pejsky máme výborné a hlavně chtivé po tvrší a tvrdší práci. Oba dva v samotném závěru spíše vyrazily a nehleděly na předchozí únavu. Kristýnka natáhla pach tak na sto metrů a za moment byla na místě :-))) Kopání figuranta nebylo do takové hloubky jednoduché, ale oba psi si na přímý kontakt a odměnu za hlasitého štěkotu velmi rádi počkaly.

Rád bych vám představil skvělé psí fotografie, které budou asi nejlépe charakterizovat celý průběh této akce. Jejich autorem je pan Josef Růžička, který se našich akcí účastní pravidelně a skvěle (a to nejen o našich psech) píše do celé řady časopisů. Je to psí profík s mnohaletými zkušenostmi. Byl velitelem Veterinární základny Grabštejn a tady se můžete o něm dozvědět i něco víc.
S pozdravem
Tým Alpy4000.cz
Alpy4000.cz
Členství v:
Spolupráce s:
Partneři