Fotogalerie

LAVINOVÝ KURZ BASIC PRO HORSKÉ PRŮVODCE UIMLA

12.02.2015

(KRKONOŠE, Richtrovky 12. - 13. 2. 2015)

Již před třemi lety nás oslovili zástupci CMLA - Českého spolku horských průvodců , jestli bychom pro ně a jejich nové členy opět neuspořádali speciální kurz zaměřený na laviny a lavinové terény a postup v něm.

Tento kurz byl zařazen do jejich vzdělávacím programu na mezinároního Horského průvodce UIMLA (Union of International Mountain Leader Associations).

A to mimo jiné znamená, že tento kurz musí splňovat ty nejvyšší parametry. Pro nás se z toho stala prestižní záležitost. A byli jsme na závěr hrdí, že si celý náš kurz opět pochvalovali.

Letos jsme byli nuceni termín posunout až do února kvůli sněhu. Původní plán byl, že po srazu v Peci pod Sněžkou, se půjde Modrým dolem nahoru k Výrovce a pak teprve na Richtrovky. Původní plán byl sraz cca ve 12.00. Kdybychom sraz měli o den dříve ve stejném čase, tak by se celá skupina ocitla zhruba ve 14.00 na cestě přetínající lavinový svah v Modrém dole ...

10. 2. 2015 přesně ve 13.59 se právě přes tuto cestu přehnala lavina. Rychlost sesuvu prý byl v několika desítkách vteřin ...
Tomu na sněžnicích neutečete :-)

No naštěstí se sraz posunul až na 11. 2. 2015 na 15.30 :-)

V rámci kurzu jsme se nakonec, když se uvolnil vstup do Modrého dolu, byli na lavině podívat. Není nad to potrénovat přímo mezi lavinovými hroudami. Vše proběhlo samozřejmě přímo na cestě, abychom ani v nejmenším neporušili pravidla pro pohyb v KRNAPu. Navíc se náš tvrdý nácvik dostal i do záběru kamery, která nádherně mapovala spadlou lavinu.

Kristýnka nás pak večer úplně všechny vyškolila v hledání zasypaných, které předtím přejezdila totálně rolba. Značila naprosto přesně a my si na začátku mysleli, že se sekla tak o 2 m :-) Přitom se musela poprat s naprosto rozšlapaným okolím a shruba s 50 diváky :-))) A dětská část publika ji pak po vykopání "zasypaných" málem uhladila do bezvědomí :-)

Všem účastníkům musím pogratulovat nejen k absolvování kurzu, ale hlavně k jejich přístupu a nadšení. Byla to pro mne radost, zahrnovat je dalšími a dalšími informacemi a nácviky. Budou to skvělí profesionálové!

S pozdravem
Tým Alpy4000.cz
Alpy4000.cz
Členství v:
Spolupráce s:
Partneři