Fotogalerie

LAVINOVÝ KURZ BASIC PRO HORSKÉ PRŮVODCE CMLA 2014

22.01.2014

(KRKONOŠE, Richtrovy boudy 22. - 24. 1. 2014)

Již před dvěma lety nás oslovili zástupci CMLA - Českého spolku horských průvodců , jestli bychom pro ně a jejich nové členy opět neuspořádali speciální kurz zaměřený na laviny a lavinové terény a postup v něm.

Tento kurz byl zařazen do jejich vzdělávacím programu na mezinároního Horského průvodce UIMLA (Union of International Mountain Leader Associations).

A to mimo jiné znamená, že tento kurz musí splňovat ty nejvyšší parametry. Pro nás se z toho stala prestižní záležitost. A byli jsme na závěr hrdí, že si celý náš kurz opět pochvalovali.
 
UIMLA je mezinárodní nestátní organizace, která sdružuje národní asociace horských průvodců z celého světa. UIMLA byla založena v roce 2004, avšak navázala na činnost Komise Evropských horských průvodců, která existovala od roku 1989. UIMLA převzala od Komise Evropských průvodců kvalifikační standard stanovený v dokumentu s názvem Platforma Společenství pro podmínky přístupu k povolání Evropského horského průvodce a pro jeho výkon, který je součástí Dohody z Chamonix uzavřené dne 16. prosince 1992 mezi Komisí evropských horských průvodců a Komisí evropských horských vůdců. Sídlem UIMLA je francouzské Chambery.

středa 22. 1. 2014
Náš Lavinový kurz BASIC - speciál jsme přestěhovali na Richtrovy boudy. Proto si dáváme sraz v Peci pod Sněžkou a odtud jsme měli vyrazit Zeleným dolem vzhůru na Jelení louky a pak na Richtrovky. Podmínky se sněhem jsou ale v dolních partiích špatné a tak míříme na chatu přímo. Úvodní přednáškami zahajujeme odpolední a večerní program.

čtvrtek 23. 1. 2014
Dnes se hned od rána plně věnujeme lavinové záchraně. Počasí celkem jde. Všicni se aktivně věnují hledání lavinovými přístroji, kopání zasypaného, sondování, ... Já jsem byl bohužel odvolán na pátrání po pohřešované seniorce u Trutnova. Ale Terezka vše zvládla na výbornou a po obědě už v TOM zase jedem všichni společně :-)

Další přednášky doplňujeme informacemi z mnoha reálných záchranných akcí. Samozřejmostí je i odstřelení airbagu. Večer zakončujeme cvičnou záchrannou akcí. Tu se vždycky snažíme krapet opepřit tak, aby se vytvořil na každého pěkný tlak :-)))


pátek 24. 1. 2014
Tento další den se naopak snažíme věnovat lavinové prevenci. Podrobně rozebíráme druhy sněhu, vliv počasí, terénu. Rozebíráme podrobně i potřebnou taktiku při vjezdu do lavinového terénu. Venku nás pak čeká rozbor sněhového profilu. Každý má tak možnost vyzkoušet si, jak by odhadoval případné nebezpečí přímo v terénu sám se svou skupinou. Na závěr dne také probíhá praktická ukázka zkoušky vyhledávání zasypaného pomocí lavinového přístroje 
S pozdravem
Tým Alpy4000.cz
Alpy4000.cz
Členství v:
Spolupráce s:
Partneři