Fotogalerie

LAVINOVÝ KURZ BASIC PRO HORSKÉ PRŮVODCE CMLA 2012

01.02.2012

(KRKONOŠE, Labská bouda 1. - 3. 2. 2012)

Na podzim nás oslovili zástupci CMLA - Českého spolku horských průvodců, jestli bychom pro ně a jejich nové členy neuspořádali speciální kurz zaměřený na laviny a lavinové terény a postup v něm.

Tento kurz byl zařazen do jejich vzdělávacím programu na mezinároního Horského průvodce UIMLA (Union of International Mountain Leader Associations).

A to mimo jiné znamenalo, že se tohoto kurzu zúčastnili i zástupci této mezinárodní organizace, kteří pečlivě sledovali veškeré dění a postupy. Pro nás se z toho stala prestižní záležitost. A byli jsme na závěr hrdí, že si celý náš kurz nejen pochvalovali, ale nabídli nám i možnost zorganizovat podobný kurz na mezinárodní úrovni.

UIMLA je mezinárodní nestátní organizace, která sdružuje národní asociace horských průvodců z celého světa. UIMLA byla založena v roce 2004, avšak navázala na činnost Komise Evropských horských průvodců, která existovala od roku 1989. UIMLA převzala od Komise Evropských průvodců kvalifikační standard stanovený v dokumentu s názvem Platforma Společenství pro podmínky přístupu k povolání Evropského horského průvodce a pro jeho výkon, který je součástí Dohody z Chamonix uzavřené dne 16. prosince 1992 mezi Komisí evropských horských průvodců a Komisí evropských horských vůdců. Sídlem UIMLA je francouzské Chambery.

čtvrtek 2. 2. 2012
Dnes se hned od rána plně věnujeme lavinové záchraně. Počasí je takové, že si ho plnými doušky užíváme :-))) Výhledy odsud jsou famózní a zahraničním delegetům se tu moc líbí. Všicni se aktivně věnují hledání lavinovými přístroji, kopání zasypaného, sondování, ... Přednášky doplňujeme informacemi z mnoha reálných záchranných akcí. Samozřejmostí je i odstřelení airbagů Snowpuls a ABS. Během dne také probíhá praktická zkouška vyhledávání zasypaného pomocí lavinového přístroje. Večer zakončujeme cvičnou záchrannou akcí. Tu se vždycky snažíme krapet opepřit tak, aby se vytvořil na každého pěkný tlak :-)))

pátek 3. 2. 2012
Tento další den se naopak snažíme věnovat lavinové prevenci. Podrobně rozebíráme druhy sněhu, vliv počasí, terénu. Rozebíráme podrobně i potřebnou taktiku při vjezdu do lavinového terénu. Venku nás pak čeká rozbor sněhového profilu a na samotný závěr nechybí ani závěrečný vědomostní test z lavinové problematiky. Nejlepší byli odměněni našimi tričky a šátky a ta úplně nejlepší dostala navíc od firmy Skialpshop lavinový přístroj!!!středa 1. 2. 2012
Náš Lavinový kurz BASIC - speciál jsme přestěhovali na Labskou boudu. Proto si dáváme sraz ve Špindlerově Mlýně a odtud vyrážíme Labským dolem vzhůru k Labské boudě. Cestou si povídáme o lavinách, které právě zde mají bohatou historii. Úvodní přednáškou zahajujeme večerní program.
S pozdravem
Tým Alpy4000.cz
Alpy4000.cz
Členství v:
Spolupráce s:
Partneři