Fotogalerie

LAVINOVÝ KURZ – BASIC 3/09

23.01.2009

(KRKONOŠE, Luční bouda 23.– 25. 01. 2009)
 
V den příjezdu, v pátek, se přes Krkonoše přehnala silná vichřice. Netrvala dlouho, ale přesto dokázala uvěznit a ohrozit na životech skupinku čtyř běžkařů na hřebenech. Jen díky rychlému a perfektnímu zásahu člena HS ČR ve spolupráci s provozovateli Luční boudy byli všichni zachráněni a dopraveni zpět do bezpečí.

Předpověď počasí na víkend zněla slibně, a parádnější počasí jsme si také opravdu nemohli přát. A tak jsme první den strávili tvrdým nácvikem všech možných záchranných lavinových prací navíc s velkým výběrem všech možných lavinových přístrojů, sond a lopat. Frenkyho ukázka hledání zasypaných osob v lavině jen pomocí svého čuchu byla opravdu mazácká. Poprvé hledal člověka zahrnutého rolbou. Velký dík samozřejmě také patří figurantce, která se takhle nechala zasypat. Jako bonbónek jsme si pak mohli na závěr dne vyzkoušet ještě v noci a pěkně na čas cvičnou záchrannou akci. 

Druhý den nás čekala návštěva jedné z nejlavinovějších oblastí Krkonoš: oblast Malego Stawu a Bialego Jaru na Polské straně Krkonoš. V rámci tohoto vydařeného výletu jsme přímo v praxi mohli vidět velkou lavinu, která se sesula do Bialego Jaru samovolně v pátek během již zmiňované vichřice.
S pozdravem
Tým Alpy4000.cz
Alpy4000.cz
Členství v:
Spolupráce s:
Partneři