Fotogalerie

LAVINOVÝ KURZ BASIC 04/11

04.02.2011

(KRKONOŠE, Luční bouda 4. - 6. 2. 2011)

Obliba sjezdů v neporušeném terénu mimo vyznačené sjezdovky začíná být zřejmá i u nás. Kolik z vás, kteří jste něco podobného už zakusili, jste si ale před tím položili tu základní otázku:

Ujede To se mnou či neujede? 
Kurzy, které jsme pro vás připravili, jsou určené především pro ty z vás, kterým vlastní život není až tak lhostejný ...

sobota 5. 2. 2011
Náš Lavinový kurz BASIC zahajujeme přednáškou již včera večer. Dnes ráno se plně věnujeme lavinové záchraně. Počasí je ale takové, že je to celkem drsné Hledání lavinovými přístroji, kopání zasypaného, sondování, ... Přednášky, které se střídají s tvrdou praxí, doplňujeme informacemi z mnoha reálných záchranných akcí. Díky tomu, že zde máme k dispozici obrovské množství lavinových přístrojů, sond a lopat, má každý možnost si vše důkladně „ošahat“. Samozřejmostí je i odstřelení airbagu Snowpuls.

Po setmění nastupujeme k ukázce hledání lavinového pejska. Venku právě sílí vichřice a tak je atmosféra opravdu velmi, velmi silná. Matěj, který se přihlásil ještě na baráku jako dobrovolník – figurant, ale necuknul. Rolba ve vichru hloubí kráter ve sněhu, hned na to otvíráme bednu a Matěj se do ní schovává. Pak rolba zařve znovu a za pár minut je na něm cca 1 – 1,5 utemovanýho sněhu. Ve vysílačce se zdá být klidný, ostatní na povrchu už tak klidní ale nejsou :-))) Nejprve pouštím Frenkyho, ten se ale nechytnul a označuje falešně a bokem. Vracím se zpátky pro Kristýnku a ta už jde na jisto. Co jde, byl to pěknej frkot a hrabe cca 1 m vedle bedny. Večer ještě zakončujeme cvičnou záchrannou akcí. Tu se vždycky snažíme krapet opepřit tak, aby se vytvořil na každého pěkný tlak :-))) Ale po dnešní ukázce lavinového psa, už větší tlak vytvořit stejně nemůžeme :-)))

neděle 6. 2. 2011
Tento druhý den se naopak snažíme věnovat lavinové prevenci. Podrobně rozebíráme druhy sněhu, vliv počasí, terénu. Rozebíráme podrobně i potřebnou taktiku při vjezdu do lavinového terénu. A letos jsem si na všechny připravil závěrečný vědomostní test o celkem zajímavé ceny :-)))!!! Venku na nás pak ještě čeká rozbor sněhového profilu. Bohužel je počasí natolik drsný, že nemůžeme uskutečnit plánovaný výlet do Polska.
S pozdravem
Tým Alpy4000.cz
Alpy4000.cz
Členství v:
Spolupráce s:
Partneři