Fotogalerie

KRISTÝNKA A POSLEDNÍ ATESTY HS ČR PLOCHY, NAJDEŠ - NENAJDEŠ, O TOM TO CELÉ JE :-)))

31.10.2013

(JIZERSKÉ HORY 31. 10. - 2. 11. 2013)

Cvičení s Kristýnkou bývá vždycky celkem sranda. Vytřeštěný očička, jazyk na vestě a neúnavné kroužení. A pak, když najde, tak nejprve můžeme někdy očekávat kňukot, který zanedlouho přejde v pronikavý štěkot :-)))

Atesty jsou takovou zkouškou, jak si na tom naši lavinoví a pátrací psi stojí a jestli tedy budou při pátrání schopní vyhledávat na 100%. Jestli se prostě na ně můžeme spolehnout. Bylo by nesmyslné, abychom prohledávali svěřené úseky tak, že tam pohřešovaného nebo dokonce pohřešované prostě necháme ...

A bylo by hrubou chybou vyrážet v rojnici a dopředu vědět, že ten či onen pes hledá špatně a nebo opakovaně nespolehlivě. Pak by bylo jasné, že svěřené prostory rozhodně nemůžeme považovat za prohledané, čisté. Bylo by pak napováženou, jestli do takového pátraní vůbec investovat peníze, čas, ale hlavně riskovat svoji pověst ... Atesty mají na tohle vše zcela jasně odpovědět.

NAJDEŠ - NENAJDEŠ, O TOM TO CELÉ JE :-)))

Vrcholem práce psovoda je (a to se mimochodem od něj přesně očekává), že po prohledání svěřeného prostoru řekne, nikdo tam není a nebo nahlásí pozice pohřešovaných. Obzvlášť v noci to znamená, že musíte svému psu dokonale věřit a je samozřejmě nutné si tuto důvěru na mnoha cvičeních neustále ověřovat :-))) Je obrovskou chybou, jestliže pes opakovaně dělá chyby, například míjí figuranty a nebo i když je najde, tak od nich bez jediného náznaku upozornění jen tak odejde ... a to vůbec nemluvím o tom, když pes opakoveně figurnaty napadá.

Velmi si vážím psovodů, kteří, pokud se jejich pejskoví nedaří, odstoupí z hledání, protože nechtějí ohrozit práci celého týmu. A po novém tréninku a nebo po výcviku nového psa se do pátrání znovu zapojí, až když mají jistotu, že je vše ok ...

Letošní atesty probíhaly v Jizerských horách a konečně se přiblížily realitě, tedy velké prostory, dlouhé hledání s nejistým koncem ... Něco podobného jsme sice měli v plánu již před dvěma roky v Krkonoších, ale tehdy se to prostě nepodařilo uskutečnit ... O to víc jsem rád, že se to nyní takto povedlo. Vše probíhalo naprosto podle očekávání a vše klapalo podle plánu. Dík patří především Aldovi a samozřejmě celému dokonalému týmu figurantů z Jizerek včetně dispečinku. A díky patří také Josefu Růžičkovi, neúnavnému fotografovi a propagátorovi práce se psy.

S pozdravem
Tým Alpy4000.cz
Alpy4000.cz
Členství v:
Spolupráce s:
Partneři