Fotogalerie

HAUTE ROUTE 2022 - POČASÍ V RUKOU HORSKÝCH BOHŮ

23.04.2022

Slavný a pověstmi opředený skialpový přechod z Chamonix do Zermattu. „Doktor Payot v roce 1879 představil v Chamonix vůbec poprvé lyže. A 16. ledna 1903 to byl znovu on, kdo poprvé se svými společníky a horským vůdcem Josephem Ravanelem přešel z Chamonix do Zermattu tuto bájnou trasu na lyžích.

Slavný a pověstmi opředený skialpový přechod z Chamonix do Zermattu.
„Doktor Payot v roce 1879 představil v Chamonix vůbec poprvé lyže. A 16. ledna 1903 to byl znovu on, kdo poprvé se svými společníky a horským vůdcem Josephem Ravanelem přešel z Chamonix do Zermattu tuto bájnou trasu na lyžích.

První den zdolali sedlo z Argentiére do Chardonnetu, nad Fenetre de Saleina dolů k Orsieres na La Chable. Druhý den vyšli na chatu Chanrion, odtud pokračovali do průsmyku de l´Eveque, odkud se ale museli vrátit kvůli špatnému počasí. V této době zde nebyla žádná chata Vignettes a tak sestoupili dolů údolím Bagnes, vedoucím přes Martigny a Sion a skončili v Evolene. Třetí den překonali sedlo d´Hérens a sjeli do Zermattu.

NÁŠ POSTUP
Náš původní plán byl trochu jiný, ale předpověď počasí nám hned na úvod totálně zamíchala s kartami. Ono se řekne, tak se prostě všechno přebůkuje a pojede se později, jenže … Jenže ono „přebůkování“ na poslední chvíli znamená na těchto chatách obrovský problém, ale nakonec se všechno podařilo a my tak mohli vyrážet o něco déle …

ÚTERÝ 26. 4. 2022 - START
Po přejezdu do Argentiére zahajujeme den nákupem svačinky a pití na celý den. Pak následuje výjezd lanovkou pod Grands Montets (3 295 m). Následuje sjezd k ledovci Argentiére. Počasí je vynikající … téměř nepropustitelná mlha, snažím se ji proflusávat a nic, žádné zlepšení 🙂 Takže tasím GPSku jdeme jen na ní … Další náš postup míří do sedel Col du Passon (3 028 m) a Col Supérieur du Tour (3 287 m). Strmé výstupy na mačkách jsou jediné momenty, kdy GPSka není potřeba 🙂 Úplně nahoře je mlha naprosto neproniknutelná a tak ve snaze neztratit moc výšku najíždíme opatrně stopu k sedlu Fenetre de Saleina (3 261 m) a pak se dostáváme rychle pod chatu Cabane du Trient (3 170 m). Tady nás čeká pohoda a klídek a mne a kolegu Romana ještě skoro celonoční opravdový východoněmecký porno s výkřiky a kopáním do stěny, kdy chyběl jen originální český překlad … 🙂

STŘEDA 27. 4. 2022
Velmi brzy ráno nás čeká super dlouhý sjezd údolím Val d´ Arpette. Začínáme sice brzy, ale už je alespoň něco vidět. Můžeme si vychutnávat zdejší okolí, které jsme mohli včera jen tušit … Brzy stoupáme po fixech do sedla a brzy najíždíme do dlouhého sjezdu. Následuje dojezd na stejnojmennou chatu Gite Val d ´Arpette a pak až do Champexu. Pak již přejezd taxíkem do Bourg-St.Pierre a pak hned od taxíku začínáme ve skeletech. Jedná se sice o celkem dlouhý výstup, ale měli jsme na něj fúru času a jen s nevěřícími pohledy sledujeme skupinku Francouzů, kteří se oproti ostatním vydali srdnatě nahoru letní cestou ...

ČTVRTEK 28. 4. 2022
Dnes ráno nás čeká super etapa!!! Mám plán vyrazit až jako poslední. Stopa na lyžích tentokrát vede celkem vysoko. Jdeme společně ještě s Romanovou českou skupinkou a společně pak dáváme lyže na batohy. My pak jdeme napřed a stoupáme v mačkách vzhůru. Jedná se o celkem strmý a dechberoucí svah a za chvíli se již rozhlížíme všude dokola. Ze sedla budeme pokračovat dál sjezdem přes sedlo Col du Sonadon a krásným a velmi dlouhým sjezdem se dostaneme až pod chatu Cabane de Chanrion (2 462 m). Výhledy jsou tady opravdu fantastický. S posledního místa se nakonec propracujeme před sjezdem na místo první a tak se vrháme do panenských parádních prašanových úseků.

U chaty nás čeká velké překvapení, stojí zde totiž přistavená zcela nová chata. Navíc interiér staré je také celý přebudovaný a k tomu jako bonus navíc, jsou zde úplně noví chataři. Výhledy z chaty jsou fantastické, voda, sprcha, teplo a pohoda! My ale máme problém. Předpověď počasí na sobotu stále zůstává NICMOC!

Je to těžké rozhodnutí, jít či nejít až do Zermattu další den! Tato dvojetapa je dost dlouhá a to o to víc, když chcete jít přes Pigne d'Arolla (3 796 m) 🙂 Jenže kluci chtějí vidět ty nádherné výhledy v samotném závěru celé Haute route.

Takže padá tvrdé rozhudnutí, JDEME DO TOHO! Objednáváme tedy pořádný oběd, ať dodáme energii a já u chataře domlouvám snídani na 2.00 🙂

PÁTEK 29. 4. 2022 – A LUXUSNÍ ZÁVĚR
Dnes nás čeká přechod přes nejvyšší bod naší trasy Pigne d'Arolla (3 796 m). Nejprve ještě musíme podejít mohutný ale fotogenický Mont Blanc de Cheilon (3 870 m). A to celé za naprosté tmy s hvězdami nad hlavou. Je to opět parádní túra a po východu slunce s neskutečnými výhledy a tak se ani nenadějeme a po supr sjezdu jsme na chatě Cabane Des Vignettes (3 157 m). Tady si musíme dát malé občerstvení, doplnit tekutiny a energii 🙂 A za chvíli se napojíme na klasickou Haute route a vystoupáme posupně do sedla Col de l´Eveque (3 382 m), Col du Mont Brulé (3 213 m) a Col de Valpelline (3 554 m). Paráda, jsme na konci stoupání – SUPER VÝHLEDY!!!

A pak už „jen“ parádní průjezd mezi trhlinami ledovců Stockjigletscher a Tiefmattengletscher směrem na Zermatt. Na samotný závěr sjedeme lanovkou z Furi a pak v Zermattu na náměstí následuje závěrečný oběd na oslavu našeho úspěšného přechodu !!!

Podle hodinek je dobré uvést pár informací k této SUPERETAPĚ:
Čas:
14:42:53
Vzdálenost: 45,38 km
Převýšení: 2 650 m
Sjezd: 3 289 m
Kalorie: 5 346 kcal

Uff, bylo to samozřejmě sice naprosto na pohodu, ale víc už jsme toho prostě nestihli 🙂
S pozdravem
Tým Alpy4000.cz
Alpy4000.cz
Členství v:
Spolupráce s:
Partneři