Fotogalerie

HAUTE ROUTE 2019 – MARNÝ BOJ S POČASÍM

20.04.2019

Slavný a pověstmi opředený skialpový přechod z Chamonix do Zermattu. „Doktor Payot v roce 1879 představil v Chamonix vůbec poprvé lyže.

A 16. ledna 1903 to byl znovu on, kdo poprvé se svými společníky a horským vůdcem Josephem Ravanelem přešel z Chamonix do Zermattu tuto bájnou trasu na lyžích. První den zdolali sedlo z Argentiére do Chardonnetu, nad Fenetre de Saleina dolů k Orsieres na La Chable. Druhý den vyšli na chatu Chanrion, odtud pokračovali do průsmyku de l´Eveque, odkud se ale museli vrátit kvůli špatnému počasí. V této době zde nebyla žádná chata Vignettes a tak sestoupili dolů údolím Bagnes, vedoucím přes Martigny a Sion a skončili v Evolene. Třetí den překonali sedlo d´Hérens a sjeli do Zermattu.

NEDĚLE 21. 4. 2019 - START
Po přejezdu do Argentiére se začínáme připravovat na túry. Pak následuje výjezd lanovkou, ale né až na Grands Montets (3 295 m). Následuje nejprve výstup a až tak po 1 hodině sjezd na ledovec Argentiére. Výrazný výstup do sedla Col du Chardonnet (3 321 m) dáme celkem v klidu. Strmý sestup na mačkách. Pak už jen kousek a přes sedlo Fenetre de Saleina (3 261 m) se dostaneme rychle na chatu Cabane du Trient (3 170 m). Tady nás čeká pohoda a klídek a ještě kousek dobrého počasí.

PONDĚLÍ 22. 4. 2019
Brzy ráno nás čeká dlouhý sjezd údolím Val d´ Arpette. Dojezd na stejnojmennou chatu Gite Val d ´Arpette a pak až do Champexu, kde jsme se zaparkovali auto. Očekávání špatného počasí nás donutilo se připravit na všechny varianty.
Po kontrole na netu bylo jasné, že se autem prostě musíme vrátit a celou Haute route právě přerušit …

ÚTERÝ 23. 4. 2019
Ráno musíme kvůli počasí pečlivě volit, kam vyrazíme. Kvůli velmi silnému jižnímu větru míříme z Arolly na chatu Cabane Des Vignettes (3 157 m). Parádní výstup skoro v tričkách, jen u chaty nás vichřice málem nepustí do vchodu ... Jízda dolů je supr ve firnu a dojíždíme až k autům.

STŘEDA 24. 4. 2019
Dnes dáváme poslední pokus. Máme šanci jen na prvních pár hodin, bohužel nás ale zklame technika a lanovka a metro zatím stojí. My si tak můžeme dát v klidu horkou čokoládu, kafíčko a .. a padá rozhodnutí, že nemá dál smysl tady čekat na počasí …

S pozdravem
Tým Alpy4000.cz
Alpy4000.cz
Členství v:
Spolupráce s:
Partneři