Fotogalerie

HAUTE ROUTE 02/2018 - NA POHODU A S PARÁDNÍ VARIANTOU :-)

21.04.2018

(ŠVÝCARSKO, FRANCIE, Argentiére, Zermatt, Saas Grund 21. - 28. 4. 2018)

A OPĚT JSEM ŠLI S POTOMKEM AUTORA PRVNÍHO HISTORICKÉHO PŘECHODU, MIMOCHODEM - SUPER FRANTÍK
Slavný a pověstmi opředený skialpový přechod z Chamonix do Zermattu.

„Doktor Payot v roce 1879 představil v Chamonix vůbec poprvé lyže. A 16. ledna 1903 to byl znovu on, kdo poprvé se svými společníky a horským vůdcem Josephem Ravanelem přešel z Chamonix do Zermattu tuto bájnou trasu na lyžích.
První den zdolali sedlo z Argentiére do Chardonnetu, nad Fenetre de Saleina dolů k Orsieres na La Chable. Druhý den vyšli na chatu Chanrion, odtud pokračovali do průsmyku de l´Eveque, odkud se ale museli vrátit kvůli špatnému počasí. V této době zde nebyla žádná chata Vignettes a tak sestoupili dolů údolím Bagnes, vedoucím přes Martigny a Sion a skončili v Evolene. Třetí den překonali sedlo d´Hérens a sjeli do Zermattu.

NEDĚLE 22. 4. 2018 - START
Po přejezdu do Argentiére zahajujeme den skvělou snídaní a nákupem svačinky a pití na celý den. Pak následuje výjezd lanovkou na Grands Montets (3 295 m). Následuje sjezd na ledovec Argentiére. Výrazný výstup do sedla Col du Chardonnet (3 321 m) dáme celkem rychle. Strmý sestup na mačkách. Kousek dál můžeme pozorovat několik odvážlivců, kteří si dávali severku Chardonet. Pak už jen kousek a přes sedlo Fenetre de Saleina (3 261 m) se dostaneme rychle na chatu Cabane du Trient (3 170 m). Tady nás čeká pohoda a klídek.

PONDĚLÍ 23. 4. 2018
Velmi brzy ráno nás čeká super dlouhý sjezd údolím Val d´ Arpette. Začínáme sice za tmy, ale už je alespoň něco vidět. Brzy stoupáme po fixech do sedla a brzy najíždíme do dlouhého sjezdu.
Dojezd na stejnojmennou chatu Gite Val d ´Arpette a pak až do Champexu. Následuje přejezd taxíkem do Bourg-St.Pierre a pak hned od taxíku na pásech až na chatu Valsorey. Jedná se sice o celkem dlouhý výstup, ale měli jsme na něj fúru času. Bohužel se Zdendovi hned na prvním sněhu ulamuje vázání a tak nás s Péťou na chvíli opouští.

ÚTERÝ 24. 4. 2018
Dnes ráno nás čeká dvojetapa!!! Kvůli chatařovi na chatě Chanrion, musíme dojít až na chatu Cabane des Dix (2 928 m). Opět ukecávám chatařku, aby nám udělala snídani dřív a ve 4.00 se zakusujeme do pověstného švýcarského chlebíčku Navíc chci vyrážet do svahu dřív než celý dav, který se sem den předtím nasáčkoval. Padající sněhové kusy, mačky, lyže či lidi není dobré mít nad sebou
Vyrážíme proto jako první a postupně velmi rychle nabíráme výšku. Všem se začínáme celkem rychle vzdalovat. Ze sedla budeme pokračovat dál sjezdem přes sedlo Col du Sonadon a krásným a velmi dlouhým sjezdem se dostaneme až pod chatu Cabane de Chanrion (2 462 m). Výhledy jsou tady opravdu fantastický. A tady? tady nás čeká druhá etapa – kolem zavřené chaty Cabane de Chanrion stoupáme dál a pak míříme ke třem sedlům. První musíme stihnout, než se do něj pořádně opře slunce. Všichni šlapou jako hodinky ze Švýcarska a brzy sedíme kousek pod tímto sedýlkem. Dál už spěchat nemusíme a můžeme si užívat neskutečné výhledy nejen na naší dosavadní trasu, ale i na okolí, které je opravdu dechberoucí :-. Na chatě už na nás čeká Zdenda s Péťou a pak si všichni na terase dáme krapet toho švýcarskýho piva a vína. Luxusní túra!!!

STŘEDA 25. 4. 2018
Dnes nás čeká přechod přes nejvyšší bod naší trasy Pigne d'Arolla (3 796 m). Ráno ještě musíme podejít mohutný ale fotogenický Mont Blanc de Cheilon (3 870 m). Je to opět parádní túra s neskutečnými výhledy a tak se ani nenadějeme a po supr sjezdu jsme na chatě Cabane Des Vignettes (3 157 m).

ČTVRTEK 26. 4. 2018
Ráno jdeme na snídani jako všichni, ale pak si jdeme ještě lehnout . Potřebujeme chvíli nechat pracovat sluníčko, náš cíl je jasný!!! Jenže ráno se brzy chata zahalí do mraků a máme po plánech. Vstávat a jdeme s hodinovým zpožděním klasiku . Jediným, komu vyhovuje ranní mlha je chatař s chatařkou. Mají hodinku PRAVÉ ŠVÝCARSKÉ EKOLOGIE!!! My se trochu přidušeni napojíme na klasickou Haute route a vystoupáme posupně do sedla Col de l´Eveque (3 382 m), Col du Mont Brulé (3 213 m) a Col de Valpelline (3 554 m). Paráda, jsme na konci stoupání – SUPER VÝHLEDY!!! A pak už „jen“ parádní průjezd mezi trhlinami ledovců Stockjigletscher a Tiefmattengletscher směrem na Zermatt. A kousek u stanice lanovky Furi si dáme závěrečný oběd na oslavu našeho úspěšného přechodu !!!

PÁTEK 27. 4. 2018
Dnes jsme naháněli naše autíčka poztrácené ve Wallisu …
Uff, bylo to sice naprosto na pohodu, ale víc už jsme toho prostě nestihli

S pozdravem
Tým Alpy4000.cz
Alpy4000.cz
Členství v:
Spolupráce s:
Partneři