Fotogalerie

GROSSGLOCKNER 2015

22.10.2015

(RAKOUSKO, Grossglockner 22. 10. 2015)

Včera jsme podle změněných plánů vyrazili směr Grossglockner. Sraz na parkovišti v 15.00. Supr počasí, super předpověď, jen toho sněhu je teď v Alpách krapet dost.

Když jsme vyráželi od auta směrem Studlhutte, tak na samotném vrcholku vlál takový malý sněhový praporek :-) Pak se do závětrné části nasunul můj oblíbený uhlazený mrak :-)

"Protože proudění vzduchu nad horami není zjednodušeně řečeno laminární, vzniká při silnějším větru systém vírů (turbulentní proudění). Charakteristický tvar mívají víry právě na závětrné straně hor. Podle převýšení, rychlosti proudění a dalších veličin dostávají nerůznější podobu. Typickým příkladem je tzv. vlnové proudění, které je rozpoznatelné podle oblaků čočkovitého tvaru, které i navzdory silnému větru stojí na místě. Tvar terénu mění nejen rychlost, ale i směr proudění. Vítr si pak vybírá nejsnadnější cestu, která neodpovídá přímému vyrovnávání tlaku s ohledem na rotaci země, tedy tomu, co počítají numerické modely, ale jde cestou nejmenšího odporu – stáčí se podle údolí."

A tento mrak pomalu sestupoval směrem dolů k chatě. Za chvíli nad chatou působil takový vítr, že na hranách skal byl sníh hnán takovou silou, že to vypadalo, že je tam schovaná pěkně výkonná fréza :-) Celou cestou byla naprostá pohoda, ale v prostoru, kam se vítr pomalu nasouval bylo peklo a veškerý předtím volně ložený sníh se přesouval do všech možných i nemožných závětrných míst. Během chvíle tak vznikla velmi nebezpečná situace a obzvláště pod chatou to bylo velmi zajímavé :-)

Před námi šli dva kluci z Rakouska (jeden z nich byl lavinový psovod) a hned v prvním možném místě s jedním z nich sjela sněhová deska. Pak jsme postupovali společně, ale skoro při každém kroku se šířily trhliny ve svazích okolo nás a navíc fučel takový vichr, že jsme skoro ani nemohli stát. Spadlo několik menších lavin a představa, co to za tu chvíli udělalo a ještě dál udělá se svahy nad námi, nás donutila otočit. Sesuvy do takového množství nezasněžených kamenů nebo přes ně, bez lavinových přístrojů, lopat a lavinových psů nelákaly nikoho z nás. Byla by to vynikající situace pro Lavinový kurz Expert, ale ne pro výstup na Grossglockner v "létě" :-)))

Tak zase někdy příště, letos v říjnu chce mít Grossglockner už asi klid :-)))

S pozdravem
Tým Alpy4000.cz
Alpy4000.cz
Členství v:
Spolupráce s:
Partneři