Fotogalerie

FALEŠNÁ LAVINA

02.03.2009

(KRKONOŠE, Luční bouda 2. - 4. 3. 2009

Neskutečné dění okolo cvičení s falešnou lavinou :-)))

2. 3. 2009 – pondělí
Na Luční boudu v Krkonoších se sjeli lavinový specialisté z celé ČR. Hned první den proběhlo posuzování lavinových přístrojů. Každý z nich si tak mohl porovnat reálné vlastnosti jednotlivých přístrojů.

3. 3. 2009 – úterý
Hned ráno probíhá „měření sněhového profilu“ ve Stříbrné strouze. Měření probíhá i za účasti výkvětu našeho novinářského světa: TV Nova, Blesk, …

„Měření“ ale ve skutečnosti probíhá tak, že se pěkně ručně a pozvolna vytváří parádní cca 2 m odtrh budoucí laviny. Za 3 – 4 hodiny je cvičná lavina připravena. Odjíždíme se naobědvat a hned potom se vydáváme zpět. Novináři mezitím v klidu odjíždějí. Dolaďujeme poslední detaily. Zakopáváme figuranty, vše vypadá téměř reálně. Navíc nám přišla na pomoc i dokonalá mlha. Poslední ověření, že všechny složky záchranného systému o všem vědí a spouštíme ostrou cvičnou akci. Náš téměř celý zakopaný kolega z LZS Liberec volá v 15.39 na 155 domluvený signál o lavinové nehodě. Za moment ho přepojují podle poplachového plánu na naši centrálu ve Špindlerově mlýně. Akce začíná: 1x částečně zasypaný, 2x úplně zasypaní kdesi v husté mlze v Bílém Labi.

Spolu s kolegou psovodem a šéfem lavinové prevence a dalšími „pozůstalými“ na povrchu sledujeme „cvrkot“ ve vysílačkách a očekáváme telefony oznamující lavinovou nehodu. Za několik minut se tak také stane, zároveň nás ale zaráží fakt, že téměř okamžitě po informaci z vysílačky se na naše telefony snaží dovolat někteří novináři.

Že by tito novináři odposlouchávali naše vysílačky?!?!?!

NĚKTEŘÍ NOVINÁŘI V AKCI:
V ten samý moment se také na internetu objevují první informace o lavinovém neštěstí. A právě tyto informace způsobují tu údajnou paniku, kvůli které tisíce lidí v naší zemi nemůžou samotnou nervozitou odtrhnout oči od internetu. Nekuřáci začínají kouřit a tzv. novinářka z Novy smykem otáčí auto a řítí se zběsile s vystrčeným mikrofónem zpět do Krkonoš …
A právě tyto informace se dají nazvat šířením poplašné zprávy a HS ČR za nimi rozhodně nestojí!!! Navíc informace získané odposloucháním vysílačkového provozu je také trestné použít dál. Škoda, že Policie ČR vždycky strčí hlavu do písku, když o něco jde …

NOVINKY.CZ:
Novinky.cz a prvotní bláboly :-)))

Novinky.cz ústy mluvčího Policie v Trutnově Jiřího Prouzy. K těmto výrokům je potřeba říct, že PČR o cvičení informována byla. Ovšem HS ČR neinformovala úplně všechny služebny Policie po celé ČR a okolí.

Jiří Prouza zde lživě uvádí větu:
„Každopádně došlo k tomu, že Policie na základě zpráv Horské služby šířila mylné informace, což by se stávat nemělo.“
Jenže toto je ale trestuhodná dezinformace možná až lež nebo pomluva!!! Dotyčný mluvčí se totiž jen a pouze nechal napálit novináři, kteří načerno odposlouchávají cizí hovory.

VYJÁDŘENÍ JIŘÍHO BROŽKA, náčelníka HS ČR:
Na idnes.cz je rozhovor s Jiřím Brožkem, náčelníkem HS ČR.

TV NOVA:
„Novinářka“ Kateřina Kohoutová tuto akci vidí asi takto. Můžete si zde na přiloženém videu krásně prohlídnout, jak se ručně dělá lavina :- ))).

Sama zde uvádí, že se tato informace k novinářům dostává v 15.45, tedy 6 minut po tom, kdy je volán dispečink 155!!! Škoda, že neuvádí jak :- ))) Škoda, že tato „novinářka“ také nemá sílu, aby se sama veřejnosti omluvila za tyto své pomlouvačné bláboly a poplašné zprávy ...

TV NOVA ve zprávách uvádí naštvanou Kateřinu Kohoutovou, která s klepající se bradou popisuje, jak je veřejnost tímto cvičením k smrti vyděšena (cca od 9. minuty).

MF DNES:
Další „novinářské a především lavinové“ ESO z MF Dnes Tomáš Chundela snad jen v touze po senzaci:

05.03.2009 - Tomáš Chundela, editor MF DNES - Události a politika - str. 02, Zápisník reportéra
Náčelníkovy karty a hodiny strachu
Dvě hodiny strachu o svého syna prožil v úterý kolega Honza. V Krkonoších zůstalo pod lavinou několik lidí, hlásily internetové servery. „Nemůžu se mu dovolat,“ hlesl Honza. Stokrát mu říkal, aby na snowboardu neriskoval, ale vysvětlete to dvacetiletému klukovi...
Horská služba zprávu o spadlé lavině tvrdošíjně potvrzovala. A s ní i oklamaní policisté. Teprve po dvou hodinách Horská služba přiznala, že šlo o planý poplach - bylo to jen „ostré cvičení“. Ale proč nechali příbuzné lyžařů tak dlouho v nejistotě? „Kdybychom odkryli karty půl hodiny po vyhlášení akce, tak by se záchranné týmy ve druhém a třetím sledu mohly otočit a jet domů,“ poodhaluje disciplínu týmu náčelník Klepš. Možná klidně mohly. Člověk pod lavinou se už po 18 minutách dusí a ztrácí vědomí. Šance na přežití rychle klesá k nule. Ale třeba chtěl náčelník vyzkoušet akceschopnost pohřební služby.
Ne, nechci shazovat náročnou a riskantní práci záchranářů. Jejich šéfové by však měli víc používat rozum. Jaká panika by asi vypukla, kdyby stejným způsobem nacvičovali zásah po jaderném výbuchu.

Tento „lavinový expert“ z MF Dnes mimo jiné bombasticky veřejnosti sděluje, že vlastně HS je banda hlupáků, kteří se podle něj nesmyslně snaží zachránit zasypaného člověka v lavině i po 18. minutě a vysílají tam okamžitě do nebezpečných terénů své psovody, sondéry, experty, ... Ještě větší hlupáci pak jsou piloti vrtůlníků, kteří je tam mají dovézt a úplně ty největší troubové jsou lékařské kapacity ve specializovaných nemocnicích, kteří i po 5 hodinách bojují o život vyproštěných nešťastníků ...

VYŘAZENÍ TELEFONNÍHO SPOJENÍ PŘI ZÁCHRANNÉ AKCI:
Nechme stranou novinářské bláboly v médiích.

Horší moment, který stojí ale za zmínku je fakt, že několik posedlých a načerno cizí zprávy odposlouchávajících novinářů dokáže zcela ochromit záchrannou operaci!!! V případě lavinové akce, kdy jde o každou vteřinu ale také o život záchranářů, je toto chování absolutně neomluvitelné. Někteří novináři neváhají obvolávat všechny možné telefony záchranářů a ti pak jsou neustále rušeni a navíc se nemohou ani mezi sebou pořádně domlouvat. Podobná situace byla bohužel i při reálné záchranné akci 26. 12. 2008 v Červinkově muldě ...

Možná by se kolega Tomáše Chundely (editor MF Dnes) Honza pěkně divil, kdyby věděl, co se díky některým novinářům, začíná dít při záchranných akcích. A jak jsou záchranné operace až neskutečně komplikovány … To by měl asi o svého syna ještě mnohem větší strach …


A JAK TO VŠE PROBÍHALO PŘÍMO NA LAVINĚ DÁL:
Po 40 minutách jsou na místě první záchranáři, kteří o akci dopředu nevěděli. Záchranná akce běží podle plánu. Jen několik málo přivolaných záchranářů odhaluje, že jde o cvičení.

1. zasypaný je odtransportován do bezpečí.
2. zasypaný je „nalezen“ našimi psy a je námi označen úmyslně za mrtvého. Jedná se totiž o našeho společného kamaráda z Luční boudy, kterého každý zná a navíc na sobě nemá skialpové boty :- ))). Je proto zakryt do záchranné deky a „čeká“ na pohřebáky :- ))), jenže … jenže na místo “neštěstí“ dorážejí další záchranáři a jeden z nich bere Oldu za ruku a nahmatává mu puls. „On žije!!!“, vykřikuje a hned začíná záchrana „mrtvého“ :- )
3. zasypaný je stále ještě pod sněhem. A cca 2 hodiny od zavolání je i on nasondován a vykopáván. Realita záchranné akce byla taková, že do poslední chvíle kluci bojovali o jeho život a pak najednou ten, co mu byl nejblíže hlesne: „Hele, on má pod sebou deku!!!“ A to byl definitivní konec této akce.

Celkem se akce zúčastnilo přes 100 záchranářů (včetně kolegů z Polska).

4. 3. 2009 – středa
Hned ráno s úžasem sledujeme reakce některých novinářů a děsíme se, odkud všichni čerpáme informace …
S pozdravem
Tým Alpy4000.cz
Alpy4000.cz
Členství v:
Spolupráce s:
Partneři