Fotogalerie

EIGER, HŘEBEN MITTELLEGI 01/2022 – NAPROSTÁ PARÁDIČKA!

27.07.2022

Hřeben Mittellegi patří mezi nejkrásnější hřebenové túry v Alpách, supr lezení v pevné skále v naprosto dokonalé expozici a s pohnutou historií všude kolem

Naše původní plány vzaly za své a tak jsme letos nesměli rozhodně zaváhat V průběhu letošních prázdnin se podmínky v Alpách prudce mění k horšímu ale v oblasti TOP OF EUROPE zatím zubynehty drží. EIGER (3 970 m)

Výstupová trasa na chatu Mittellegi Hütte (3 355 m) je ledovcem zatím průchozí i díky krásnému mostíku.

Brzy ráno vyrážíme těsně před východem slunce a první metry nám rychle ubíhají. Jdeme si své tempo a užíváme si naprosto dokonalé podmínky a téměř vyhřátou vápencovou skálu :-))) Lezeme si naprosto v klidu a další se k nám propracují až v úplně závěrečných partiích. Výhledy jsou neskutečné, vítr krapet fouká ale skála je suchá až úplně na vrchol. Klid, naprostá dokonalost. Pod námi Kleine Scheidegg, Grindelwald, ...

Sestup je rychlý a zde dole v sedle zaznamenávám i tady sesuvy skal a svahů. Naštěstí je nová varianta dojištěna nýty. Jdeme pak společně a na pauzách si měníme pozice podle aktuální formy :-)))
Takhle nějak si představuji i souhru guidů během túry. Klienti z toho určitě měli velmi příjemný zážitek. Podat si na konci túry s těmito všemi ruce a popřát si další krásný túry není samozřejmé a jen to podtrhlo neopakovatelnost dnešní nádherné túry.

TROCHA HISTORIE
Nedá se nic dělat, ale je nutné si opět připomenout historii výstupů. Celý tento výstup je totiž úzce spjatý s ohromnou historií kolem této vyhlašené hory. Grindelwald, pohled do severní stěny, výjezd vláčkem, z tohoto všeho na vás dýchá nezměrné úsilí lidí, kteří se zde pokoušeli o nemožné ...
Pokus o prvovýstup tímto hřebenem se datuje již z 6. července 1874 – J.W. a F.C. Hartley a švýcarští vůdci Peter Rubi a Peter Kaufmann. Další pokus uskutečnili slavný horský vůdce z údolí Saastalu Alexander Burgener a jeho klient Moritz von Kuffner v roce 1885. Dostali se až k místu zvanému Grossen Turm.
Další pokus uskutečnili 8. srpna 1894 Claude A. MacDonald a Christian Jossi a Peter Bernet z Grindelwaldu. Tehdy dosáhli výšky 3 500 m a sestoupili odtud cestou Lauper-Route!!! Spoustu velmi zajímavých informací ohledně prvního úspěšného výstupu hřebenem Mittellegi najdete na internetu.
Japonský horolezec Yuko Maki a horští vůdci Fritz Amatter, Samuel Brawand a Fritz Steuri ho uskutečnili již 10. září 1921!!! A právě Yuko Maki stojí za chatou postavenou na „nejširším“ místě hřebene, přímo u nástupu tohoto famózního hřebene. Tehdy věnoval 10 000CHF vůdcům z Grindelwaldu na vybudování chaty a ta byla v roce 1924 také postavena. K tomuto prvovýstupu mohu dodat, že vylézt ho po tomto velmi uzkém vápencovém hřebenu s poměrně velmi obtížnými skalními pasážemi, bez možnosti výraznějšího jištění a hlavně BEZ FIXNÍCH LAN, byl na svoji dobu obrovský počin!!! Použití 6ti metrové hole s hákem tento zážitek určitě umocnil :-)))
Potom se odehrálo spousta dramat přímo pod touto úzkou hranou, přímo v severní stěně. Já se poprvé setkal s informacemi o této stěně ve velkolepé knížce pana Radana Kuchaře Deset velkých stěn.
Skoro v tento den započal historicky první úspěšný průstup severní stěnou - 21. - 24. 7. 1938 Anderl Heckmair, Ludwig Vörg, Heinrich Harrer , Fritz Kasparek. Celý dnešní výstup jsem myslel, s jakým vybavením do tohoto šíleného podniku vlastně šli ..
S pozdravem
Tým Alpy4000.cz
Alpy4000.cz
Členství v:
Spolupráce s:
Partneři