Fotogalerie

DRAMA PŘI SJEZDU Z PIGNE D'AROLLA (3 790 m)

29.04.2018

(ŠVÝCARSKO, Pigne d'Arolla 29. – 30. 4. 2018)

V neděli 29. 4. 2018 zastihla sněhová bouře dvě skupinky skialpinistů na cestě z chaty Dix při sjezdu z vrcholu Pigne d'Arolla (3 790 m).

Jednalo se o skupinu 4 francouzských skialpinistů bez horského vůdce a jejich cílem byla ten den chata Cabane des Vignettes. Druhá skupina 10 skialpinistů, byla vedená italským horským vůdcem Marco Castiglionim (59 let), chtěla dojít na chatu Cabane Nacamuli na italské straně. Tato skupinka šla tzv. Haute route (varianta Verbier).

Oběma skupinám se podařilo dostat až ke skalnímu hřebínku v nadmořské výšce cca 3 270 m, k místu, odkud se krátkým traverzem sjíždí už jen do sedla Col des Vignettes přímo u chaty Cabane des Vignettes (3 157 m). Z tohoto hřebínku je chata za normálních podmínek již vidět, máte ji jako na dlani … Na toto místo se pravděpodobně dostali okolo poledne, nebo o kousek déle.
Bohužel v tomto místě ještě není telefonní signál, ten je až v sedle nebo přímo u chaty směrem na Arollu.

Horský vůdce podle vyjádření svědků neměl GPSku, jeho satelitní telefon nefungoval. Místo, kde se nacházeli je označeno dvěma výraznými kamennými mužíky. Kousek pod nimi je k chatě vzduchem natažena hadice. Přesto se k chatě nedokázali dostat a celý zbytek dne a celou noc bojovali na místě s vichřicí cca 80 km/h bez možnosti nějakého výraznějšího úkrytu. Nad ránem mělo dojít ke smrtelnému pádu horského vůdce (podrobnosti se zatím vyšetřují). Okolo 6.30 byli pod nimi, na cestě od chaty Cabane des Vignettes, spatřeni dva skialpinisté. Ti pak zalarmovali na blízké chatě pomoc.

Mezi mrtvými je i manželka zmiňovaného horského vůdce, která s nimi tento přechod šla a výsledkem této šílené události je nakonec 7 mrtvých …

S pozdravem
Tým Alpy4000.cz
Alpy4000.cz
Členství v:
Spolupráce s:
Partneři