Fotogalerie

BERNSKÉ ALPY ZÁPAD 2013 - pohodový a exkluzivní skialpový traverz s plavkami v baťohu :-)))

04.03.2013

(ŠVÝCARSKO, Bernské Alpy 4. - 8. 3. 2013)

BERNSKÉ ALPY - ZÁPAD (Les Diablerets – Leukerbad) – pohodový a exkluzivní skialpový traverz s plavkami v baťohu :-))) Rád bych vás tímto pozval na túru, která není příliš známá, ale o to úžasnější nabízí prostředí a podmínky.

Skialpový přechod Západních Bernských Alp nabízí: 
- není příliš obtížný a fyzicky náročný
- který i přesto bude na dosah největších hor v Evropě
- kde si krásně zalyžujeme, ale i zašlapeme :-)))
- a na závěr vás bude čekat velmi krásné a doufám velmi příjemné překvapení, takovou tečku skialpového přechodu si dokáže jen málokdo na skialpech představit :-)))

PONDĚLÍ, ÚTERÝ 4. - 5. 3. 2013
Chatařka z chaty La cabane de Prarochet (2 555 m) nás naposlední chvíli vypekla a tak pozměňuji trasu a dáváme si sraz v Lauenenu. Můj plán je vyrazit na chatu Geltenhutte (2 003 m). Úžasně v divokém údolí zastrčená chata. Průchod k ní byl velice zajímavý a dalo by se to nazvat dokonce celkem dobrodružným výstupem :-))) Všude popadané laviny, mrtvá těla lavinami zabitých kamzíků a průchod k chatě nebyl do poslední chvíle vůbec zřejmy. Nakonec jsme k ní dorazili a ke konci túry jsme zaznamenali zesilující vítr. Ten přes noc nakonec neustal a spíš naopak zasílil na takovou úroveň, že nebylo myslitelné takto pokračovat dál. Museli jsme se vrátit ... a to i přes to, že původní předpověď počasí hovořila úplně o něčem jiném. Nakonec se nám tato pauza protáhla i na další den ...

STŘEDA 6. 3. 2012
Probouzíme se do lepšího počasí :-)
Z naší základny v Saas Grundu vyrážíme směr Crans Montany a pak lanovkou až na Pointe de la Plaine Morte (2 882 m). Pak následuje krásný sjezd a pak už jen výstup k naší další chatě v pořadí Wildstrubelhütte (2 791 m). Tahle chata nás minule nadchla. Nejen že je na úžasném místě s výhledy, je zde také krásně nakombinována stará chata s novou, ale minulý chatař, bohužel dnes již minulý chatař to mu dal to nejlepší. Postaral se o nás, jako na málo které chatě ve Švýcarsku. To, co nám připravil za pochoutky, bylo prostě k sežrání :-))) Nakonec jsme tady tehdy zůstali dvě noci a užili jsme si ji vrchovatě :-) Letos to bylo krapet horší :-(, minulý chatař byl jaksi odejit a chatařka, která ho nahradila, neměla šanci, aby jsme zapomněli na minlý zážitek ...

ČTVRTEK 7. 3. 2013
Nejprve nás čeká výstup na Weisshorn (2 948 m), pak sjezd a traverz ledovce Glacier de la Plaine Morte. Následující výstup na Wildstrubel (3 244 m) není úplně zadarmo a navíc se pomalu opět kazí počasí. Na vrcholu toho máme celkem dost a to nás ještě čeká sjezd dlouhým ledovcem za absolutně nulové viditelnosti na GPSku. Mám z toho trochu obavy, ale nakonec jsme si i ten sjezd užili, někteří i se skokem do neznáma, stojkou na hlavě, atp. :-))) Na chatu Lämmerenhütte (2 502 m) dorážíme sice unaveni, ale její blízké okolí je famózní a tak ho celou dobu obdivuji.

PÁTEK 8. 3. 2012
Ráno je krásně a tak vyrážíme dál. Dnes chceme celý náš přechod dokončit a lanovkou sjet až do bazénů v největším švýcarském wellness centru v Leukerbadu. Jenže plány jsou věc jedna a skutečnost je věc druhá.

Ráno tedy vyrážíme ještě na Daubenhorn (2 974 m). Nedošli jsme až na vrchol, protože jsme dali přednost sjezdu ještě za rozumné viditelnosti, protože se opět zatahuje. Sjíždíme až pod Gemmipass (2 346 m) a z něj později sjíždíme lanovkou až do našeho cíle Leukerbadu (1 400 m). Nahoře si vychutnáváme neskutečné výhledy do prostoru pod námi, které jsou umocněné nově postavenou vyhlídkou. Marcela nám na ní dokonce zapózovala v plavkách :-) a už hurá do vyhřáté vody v bazénech :-))). Na závěr nás čeká již tradiční večeře u Indiánů v údolí :-)))

No a na závěr musím poděkovat samozřejmě Dándýmu, který neváhal a přijel nás odtransportovat k našim autům, díky chlape :-)
S pozdravem
Tým Alpy4000.cz
Alpy4000.cz
Členství v:
Spolupráce s:
Partneři