Fotogalerie

BERNSKÉ ALPY - 2008

19.07.2008

(ŠVÝCARSKO, Grindelwald 19. - 26. 7. 2008)

Rok dopředu domluvený termín se ukázal jako velmi prozíravý, protože počasí nám vyšlo téměř dokonale :-). Navíc jsme se na tento výlet díky Jardovi vydávali v krásných tričkách s límečkem a s jmenovkami a emblémem tohoto přechodu.

Výjezd vláčkem do stanice „Top of Europe“ sice nebyl korunován dalekými výhledy a přechod na chatu Mõnchsjochhütte (3 629 m) byl umocněn náhlou bouřkou, ale jinak jsme vše pojali „na pohodu“. Ráno po probuzení sice chatou lomcoval celkem slušný vichr a my tak výstup na Mõnch (4 099 m) zahájili až později. Nakonec se vítr za hranou utišil a my si tak užívali téměř ideální podmínky. 

Další den jsme chtěli vyrážet přes Fiescherhorny na Finsteraarhornhütte (3 048 m). Viditelnost na 10 m a vichr nevěstily nic dobrého a tak jsme vyráželi s GPSkou v ruce. Odbočku do výstupového žlabu jsme tak bezpečně trefili a samotný výstup tímto místem si řádně vychutnali. V sedle funělo ještě o něco víc a tak jsme se rozhodli zdolat pouze Hinter Fiescherhorn (4 025 m). Sestup směrem k chatě po ledovci byl okořeněn opět neprostupnou mlhou a tak ke slovu opět přišla GPSka a průstup mezi obrovskými trhlinami byl celkem vzrušující.

Po probuzení na Finsteraarhornhütte bylo nádherně až na ten proklatý větřík. Zůstali jsme tedy na chatě a věnovali se tak regeneraci a teorii ledovcové záchrany s nácvikem na terase.

Další ráno jsme vyrazili k našemu dalšími cíli - Finsteraarhorn (4 274 m). Krásný výstup zakončený supr hřebenovém lezením. Fotili jsme tak v jednom kuse. Po návratu na chatu jsme se rozhodli náš pobyt zde ještě o jednu noc prodloužit a vyrazit až další den po ránu.

Tento závěrečný a spíš ledovcový přechod by se ze začátku dal nazvat ještě jako pohodový, ale ke konci spotřebovával stále více především psychických sil :-))) Když jsme dorazili opět na „Top of Europe“ zůstali jsme pouze dva odhodlaní na další den. Jenže ačkoliv dnešek byl, alespoň co se týká počasí, naprosto dokonalý, na další den byla kupodivu předpověď velmi špatná. Nakonec jsme byli rádi, že jsme ji uvěřili a sjeli dolů do kempu.
S pozdravem
Tým Alpy4000.cz
Alpy4000.cz
Členství v:
Spolupráce s:
Partneři