Aktuality

LAVINOVÁ TRAGÉDIE - HINTERTUX 16. 10. 2016

Dva místní horolezci (44 muž z Kundlu a 25 muž z Fügenu) chtěli v 16.10. vylézt v Zillertalských Alpách ze sedla Wildlahnerscharte na Olperer (3 476 m) - oblast Hintertux.

Vystoupali na mačkách extrémně strmým svahem (40 - 50°) bez problémů na plošší úsek a odtud přešli k severnímu hřebeni. Odtud vede hřebenovka až na samotný vrchol. Těsně pod vrcholem se otočili. Sestupovali s rozestupy stejnou cestou. Ve strmém svahu došlo k uvolnění laviny. Svědci (lyžaři) zalarmovali horskou službu. Prvního z nich se jim podařilo nalézt okamžitě, byl částečně zasypaný, byla mu vidět ruka nad sněhem. Vzhledem k tomu, druhý zasypaný neměl lavinový přístroj, byla lavina systematicky prosondovávána a byly použiti i lavinoví psi. A právě jeden ze psů hledaného nalezl. Nacházel ve 2 m hloubce a celkový čas pod lavinou byl asi 2,5 hodiny. Bohužel už byl bez šancí na přežití.

PARAMETRY LAVINY:
Odtrh laviny byl v nadmořské výšce cca 3 350 m
Extrémě strmý svah (40 - 50°), severní expozice
Délka laviny cca 180 m, šířka 40 - 70 m
Příčina uvolnění: kombinace navátého sněhu (bortící přeměna) z předchozích dní a nízké teploty (výstavbová přeměna pří nízké vrstvě sněhu)

ZDROJE:
Patrick Nairz, Lawinenwarndienst Tirol
www.wepowder.com
Tiroler Tageszeitung Onlineausgabe

Členství v:
Spolupráce s:
Partneři