Fotogalerie

SKIALPOVÝ KURZ – BASIC 1/09

15.01.2009

(KRKONOŠE, Luční bouda 15. – 18. 01. 2009)
 
čtvrtek:
Úvodní výstup z Pece pod Sněžkou na Luční boudu jsme pojali opravdu pohodově a „domů“ jsme dorazili přes Modrý důl až za tmy. Úvodní večer jsme věnovali základní instruktáži o horolezeckých uzlech a lavinách. 

pátek:
Další celý den jsme se věnovali lavinové problematice. Hledání lavinovými přístroji, sondování, vyproštění ... prostě vše, bez čeho se v lavinových terénech neobejdete.

Večer nás ještě čekala noční „bojovka“. Všichni tak mohli velmi rychle pochopit, že teorie o lavinové záchraně je jedna věc, praxe je však ale mnohem komplikovanější.

sobota:
Ráno přednášky a pak výlet na chatu Samotnia na Polské straně Krkonoš. Během túry ukázka měření sněhu a testování stability sněhové pokrývky. Perfektní ukázka výrazného zhoršení lavinové situace. Pak jsme se vydali do Bialeho jaru. Toto místo je dostupné po turistických cestách a my to měli kousek. Slovo dalo slovo a všichni jsme měli možnost spatřit lavinový svah, kde před 40ti lety došlo k největší Krkonošské lavinové tragédii. Tehdy tady zahynulo 19 lidí z 24 stržených. Průjezd lavinovými svahy jsme provedli opravdu modelově a ukázkově, tak jak by se takováto místa měla projíždět. Na závěr jsme se vydali na Slezsky dom pod Sněžku. Na ni jsme uskutečnili výstup na mačkách a cvičně i s lany. Výstup a sestup za svitu čelovek měl cosi do sebe :-)

Večer jsme se vrhli na problematiku orientace v terénu. Pro všechny jsme připravili supr pomůcku: Mapový rastr. Celý blok jsme pak úspěšně zakončili testem a všichni uspěli na výbornou.

neděle:
Tento závěrečný den jsme věnovali problematice ledovcových túr. Po krátkých instruktážích si pak mohli všichni a v teple klubovny vyzkoušet dva možné způsoby vytažení svých kamarádů z „trhliny“. Na závěr jsme si vše ještě perfektně nacvičili venku na sněhu.
S pozdravem
Tým Alpy4000.cz
Alpy4000.cz
Členství v:
Spolupráce s:
Partneři