Fotogalerie

LAVINOVÝ WORKSHOP 2011

26.03.2011

(KRKONOŠE, Luční bouda 26. - 27. 3. 2011)

Horské služby ČR a PL (HS ČR a GOPR) uspořádali Lavinový workshop a III. otevřené mistrovství ČR v lavinové záchraně pro širokou veřejnost. Jednalo se o další pokračování největší lavinové akce v České republice :-)))

Tato akce proběhla v Krkonoších na Luční boudě v součinnosti s Občanským sdružením ALPY 4000.cz, dovozci lavinového vybavení a dalšími partnery.

A tady je pár fotografií, které krásně podtrhují neopakovatelnou atmosféru, kterou jste spolu s námi tady na Luční boudě vytvářeli :-)))

Jsou tady sestaveny chronologicky:
- úvod patřil přednášce o Skialpinistických trasách v Krkonoších v podání Petry Šťastné z KRNAPu
- pak následovala přednáška o Počasí na horách z úst naší nejkrásnější rosničky Aleny Zárybnické
- ta pak spolu s Pavlem Cingrem (šéf lavinové prevence HS ČR) moderovala ukázku lavinového zásahu Horské služby na lavinovém trenažéru před Luční boudou
- mezitím se venku připravili dovozci lavinového vybavení a předváděli své výrobky. Všichni si tak mohli vyzkoušet téměř jejich kompletní nabídku, se kterou se mohou vůbec kde setkat :-)
- další přednášku v pořadí měli na starosti naši kamarádi Háček (Zdeněk Hák, Horský vůdce UIAGM) a Šampón (Václav Vančura) a je jasné, že tématem byl Skialpinismus – úvod
- pak následovali prezentace vystavujících firem: ABS + Snowpulse, Arva, Mammut, Ortovox, Pieps
- přednášku o Základních pravidlech při pohybu v lavinovém terénu jsem si připravil právě pro tuto příležistost :-)
- Patrick Ribis (horský vůdce UIAGM z Rakouska) přednášel o Využití elektronické sondy a Problematice pádu druhé laviny
- na závěr jsem ještě poreferoval o posledních lavinových nehodách

Pak následovala další naše ukázka venku. Tentokrát se již při setmění nechal jeden z účastníků workoshopu dobrovolně zahrnout rolbou pod sníh. Ta ho ještě několikrát přejezdila. V té tmě to vypadalo až děsivě :-))) Pak jsme museli udělat chvíli pauzu. Pachy „zasypaného“ potřebavaly čas na to, aby se dostaly přes rolbou utemované vrstvy sněhu až k povrchu ke Kristýnčině hbitému čumáku. 

A právě v tento moment přišel na řadu první oficiální SOUBOJ V LAVINOVÉ ZÁCHRANĚ mezi českou Horskou službou a klukama z polského GOPRu. Navíc se tento souboj krapet vyštengroval třetím účastníkem této bitvy a tím byl tým složený z dovozců lavinového vybavení. K této akci byly připraveny tři lavinové pole se čtyřmi zakopanými lavinovými přístroji a vždy maximálně čtyřčlenná družstva se dala do souboje s časem. Diváci řádně fandili a nám se podařilo v tomto prvním setkání vyhrát. Samozřejmě, že šlo o basu šampaňského a taky tak trochu o čest :-))) Doufám, že jsme tak všichni připravili divákům hezkej zážitek a je také pravda, že se pak celá řada z nich přihlásila do jejich soutěže v rámci III. otevřeného mistrovství ČR v lavinové záchraně...

A na samotný závěr jsme se samozřejmě ještě vrátili k našemu „zasypanému“, který o náš souboj samozřejmě přišel :-))) Všichni se postavili po větru a Kristýnka vyrazila pátrat. Kroužila a kroužila až pak perfektně našla. Z mého pohledu jsou tyto ukázky vždycky velmi těžké. Každé zaváhání by mohlo znamenat, že bychom mohli ztratit před všemi náš kredit. Na druhou stranu mne to vždy posouvá dál a dál k důvěře v Kristýnčiny či Tobíkovy schopnosti :-)))

A od 20.00 přišly na řadu přednášky slavných dobrodruhů sponzorovaných Norskou módou:
- Mára Holeček a jeho lezení
- Vašek Sůra - Severní pól
Kateřina Mandulová – Vladivostop

V neděli ráno jsme pokračovali v programu. Venku se udělalo nádherně a tak se vše přesunulo ven :-))) Zavody gradovaly a stejně tak ukázky lavinového vybavení před Luční boudou. Okolo poledne tady bylo finále, vyhodnocení a letošní Workshop je úspěšně za námi :-))) Jsem moc rád, že se opět našla taková spousta lidí, která si s námi přišla užít krásný víkend :-))) Obrovský dík patří všem, kteří nám se vším pomohli!!! Sponzoři a samozřejmě a především všichni nadšenci, kteří nám s nadšením pomáhali, díky moc :-)))  

S pozdravem
Tým Alpy4000.cz
Alpy4000.cz
Členství v:
Spolupráce s:
Partneři