Fotogalerie

FOTOSAFARI POKRAČUJE DÁL!!!

01.08.2009

(ŠVÝCARSKO, FRANCIE 1. - 7. 8. 2009)

Do městečka Saas Grund, kde se všichni jmenují: Brugener, Zurbriggen, ... musel kdysi zavítat i náš Jára Cimrman. Jak jinak si vysvětlit oblibu místních v oživlých obrazech :-)))

První dva dny si s Pavlem dáváme pauzu, zhoršené počasí nám vnucuje tolik potřebnou pauzu. V úterý přejíždíme do Chamonix a vydáváme se vláčkem na ledovec Mer de Glace na Montenvers. Odtud na chatu Refuges du Couvercle (Poklička) (2 687 m). Přicházíme na poslední chvíli, večeře je zrovna na stole. Pavel se cítí hrozně unavený a tak jde fofrem na kutě. Vstáváme až ve 2.00 a celou noc v pokoji rachtali nějací zoufalci, takže jsme se moc nevyspali. Nastupujeme do výstupu na Aiguille Verte (4 122 m) do cesty Arête du Jardin a dalšího kompletního traverzu, sestup je plánován přes pilíř Arête du Moine. Kuloár Whymper už není v tuto dobu průchodný. Nakonec náš záměr přehodnocujeme a míříme přímým směrem k vrcholu. Kousek pod skalami nás ale čeká další, tentokrát klíčové rozhodnutí. Vracíme se. Vyslovit tato slova nahlas bývá obtížné a o to obtížnější jsou ve chvíli, kdy panují téměř ideální podmínky... Jenže, ... jenže pokud se vám podlamují kolena, začínáte kašlat a prostě se cítíte „pod psa“ je to jediné rozumné rozhodnutí. Sestupujeme zpátky k chatě. Stíháme ještě 2. snídani a vychutnáváme si nádherné ráno na terase chaty s perníčky :-))) Celé toto zatoulané místo nabízí nádherné možnosti letních ale i zimních túr. Rozhodně tady nejsme naposledy.

Další cesta nás zavádí na Aiguille du Midi (3 842 m). Ještě plni nádherných dojmů z údolí ledovce Glacier del Talefre se tady bohužel setkáváme na kratičký okamžik s pachutí malosti a humusu, ale téměř okamžitě si naopak naše chuťové buňky rozmazlujeme borůvkovými koláči a už se těšíme na další program. Přejíždíme lanovkou na chatu Rifugio Torino. Další den ráno vyrážíme v 5.00 směrem k zubu: Dent du Géant (4013 m). Od něj na nás čeká proslulý hřebínek Arête de Rochefort. Ale podmínky na něm už nebyly ideální a jeho exponovanost nabrala díky mizejícímu sněhu na obrátkách. Pár vratkých kroků a pohledy do hloubek okolo nás nutí k návratu. Když to prostě nedaří, tak se nedá nic dělat ... Vracíme se domů do Saas Grundu. Počasí má být ještě zítra krásný a tak se pokusíme o poslední, zato však ale naprosto unikátní výstup. Více si o tomto výstupu přečtěte v další fotogalerii :-)))
S pozdravem
Tým Alpy4000.cz
Alpy4000.cz
Členství v:
Spolupráce s:
Partneři