Fotogalerie

EXPEDICE EKVÁDOR 2017 – DOTKNOUT SE SLUNCE! - 3. část

26.01.2017

(EKVÁDOR - Expedice 2017 - 8. - 26. 1. 2017)
VELKÉ HORY KAM SE PODÍVÁŠ :-))) 
Ráno nás v hotýlku opět vyzvedávají místní guidíci. Tentokrát máme v plánu krapet obávaný výstup na vrchol Antisana (5 758 m). Je to odlehlý kopec v národním parku, na který navíc musíte mít úřední povolení, aby vás pustili přes závoru :-)

Tento vrchol má ještě jeden neskutečný bonus. Pod kopec dojedete autem a hned, kde zaparkujete, si postavíte stany a spíte ve svém :-) Je ale opravdu důležitý, aby vaše autíčka byly 4x4, jinak zažijete dramatické scény jako na Dakaru a pak přenášíte bagáž na vlastních hrbech 2x2 :-) Stanování je na perfektních loučkách a my navíc měli v ceně i jídelní stan, takže hned po večeři jsme skočili do spacáků a do svých stanů a o půlnoci opět vyráželi za nočním výstupem. Guidící nás strašili, že tenhle výstup je opravdu „hard“ a jsou tam 50° svahy …

Byl to ale, alespoň z mého pohledu, parádní výstup. Hvězdná obloha se vzdáleným nasvíceným Quitem, spletité a hluboké trhliny, pár strmějších výšvihů, no a na závěr jsme zcela v Alpském stylu museli zdrhnout jedné dotírající dvojici, která holkám tahala za lano :-) Poslední metry se táhnou po pozvolném sněhovém hřebenu a vy tak máte možnost vychutnávat si neskutečné pohledy na ÚPLNĚ VŠECHNY okolní vysoké ekvádorské vulkány, včetně těch aktivních. Cotopaxi máte jako na dlani hned před sebou, kousek vpravo Cayambe, naproti obě úvodní „Pičičundy“ nad Quitem a zase hned vedle obě Illiniza Norte a Sur, kousek dál na obzoru Chimborazo, náš další cíl. Zatím jsme neměli moc štěstí na dokonalé výhledy, jednou málem pršelo, pak se převalovaly mraky, ale dnes? Dneska to prostě nemá chybu :-)

Kochali jsme se na vrcholu, co nám zima dovolila a pak opatrně dolů. Dnes to dolů ubíhalo nějak snadněji a tak jsme u stanů opravdu za chvilku. A opět nás přitahuje pohled zpět na tohoto méněznámého ekvádorského obra …

Další plán je jasný, odpoledne přejezd do penzionku, pívo a odpočinek. Další den to samé a pak až další den nástup na Chimborazo. Plány se ale hned druhý den dopoledne mění. Předpověď počasí nám napovídá, že pokud bychom drželi původní plán, napadne na Chimborazu okolo 2 m sněhu. Je zajímavé, že se guidící neozývají a neřeší takhle vzniklou a zcela loženou situaci :-) Holt, Jižní Amerika :-)))

Volám tedy já a vše po dohodě s nimi měníme. Ještě v den odpočinku v 17.00 vyrážíme směrem k Chimborazu s tím, že ve 22.00 budeme vyrážet z chaty vzhůru na vrchol. Po pětihodinové cestě jsme opravdu na parkovišti u chaty ve 4 800 m a za chvíli začínáme ukrajovat první metry … Hvězdy se sem tam derou skrz mraky, stopa drží, všichni jsou perfektně aklimatizovaní ... Prostě vše nám hraje do karet!

Jenže ve výšce 5 800 m, cca 400 m pod vrcholem na nás volá Chorché, že od něj výš začínají lavinový desky. Je cca 30 m nad námi a už mezi námi je znát, že hlubšího sněhu přibývá … Rána pod pás, jinak bych to nenazval :-(Po dohodě se točíme a smutně sestupujeme okolo 3.30 směrem dolů. Mám na laně dvě mámy od dvou dětí … a prostě se musíme dostat dolů bezpečně. Za cca 2 hodiny jsme zpět u chaty a smutně se otáčíme k vrcholu. I další dva týmy s místními guidy se vrací bez vršku.
Trocha čaje a vracíme se autem zpět do našich postýlek :-) Odpoledne skutečně nastupuje fronta a prší a prší …

Nedá se nic dělat, „horský program“ pro nás tedy končí, teď si ještě užít Ekvádor a pak frrr odlet domů do třeskuté zimy :-) První den vyrážíme ještě společně do Otavalu, městečka známého velkými trhy a naše skupina večer míří k Tichému oceánu na trochu toho sluníčka a vlnek moře :-) Druhá část míří na Galapágy za zvířátky.

Uff, tak teď už jen bezpečně doletět a hurá do prašanu :-)))

S pozdravem
Tým Alpy4000.cz
Alpy4000.cz
Členství v:
Spolupráce s:
Partneři