Alpy 4000

Grand Combin de Valsorey

4184 m C-
Horská oblast
Grand Combin
Horská skupina
Walliské Alpy
Země
Švýcarsko
Souřadnice
45°56'17'' N, 7°17'25'' E
588483 / 87388
Prominence
57 m
sedlo k Combin de Grafeneire (4 127 m)
Izolace
,5 km
Combin de Grafeneire
Prvovýstup
ÚVOD

Grand Combin je gigantický ledovcový masiv. Nachází se na něm 4 vrcholy:  

Grand Combin de Grafeneire (4 314 m)
Grand Combin de la Tsessette (4 135 m)
Aiguille du Croissant (4 260 m)
Grand Combin de la Valsorey (4 184 m)

 
V seznamu čtyřtisícovek bývají uvedeny hned 3 z nich a úplně všechny se dají zvládnout v rámci jedné parádní túry. Okraje masivu ze severní strany tvoří ledovcový zlom. Právě pod ním vede úsek zvaný Corridor, který je sice turisticky snadný, zato celkem morálový, protože nikdo nikdy neví, kdy se urve další sérak. Co se týká geologie, masiv je složený z krystaliských břidlic a mramoru prorostlých rulou. Skála zde není nijak kvalitní, zlí jazykové (nebo realisté) nazývají celou horu haldou oblázků.

Grand Combin stál delší dobu na okraji lezeckých zájmů v Alpách. I v provýstupech panuje menší chaos. Někdy se uvádí výstup z roku 1857, ale ten skončil na předvrcholu Aiguille du Croissant. Hlavního vrcholu bylo dosaženo až v r. 1859.

CHARAKTER:
- mohutná hora mezi Monte Rosou a Mont Blancem se třemi oficiálními vrcholy
- cestu k velkolepému vrcholu blokují séraky nebo skalní hřebeny mizerné kvality
- hora jen pro zkušené horolezce

SÉRAKY, SÉRAKY ...

„Pomodlit se a vzhůru.“ To jsou slova Benjamina a Maurice Felleyových a Jouvence Brucheze, lovců z údolí Bagnes, která vyřkli, když se 20. července 1857 vydali dobýt Grand Combin. Neboť tam je sice neočekávala žádná „combe“ neboli strž – a na tom se dodneška nic nezměnilo –, ale zato se museli v polovině cesty mezi chatou a vrcholem utkat s pověstným „corridorem“: průchodem pod gigantickým ledovým zlomem. Čtyři sta výškových metrů je nutné překonat na této protáhlé terase, polovinu z toho ve „výbušné oblasti“, jak se vyjádřil Helmut Dumler v klasické knize „Alpské čtyřtisícovky“. Při průchodu jsou nervy patřičně napjaté: sebemenší šramot člověku projede až do morku kostí, dýchá mělce a rychle a nohy se brzy překyselí. Riziko se dá zmírnit, protože v parném poledni hrozí padající séraky víc než brzy ráno. Dalším „záchytným bodem“ v pravém smyslu slova jsou případné zbytky spadlých séraků. Zbývající riziko je podstatně menší, ale ani tato sázka se už několikrát nevyplatila: například v roce 1960, kdy pod padajícím sérakem našli smrt čtyři členové sekce SAC Weissenstein.

CHATA PANOSSIÈRE

Chata Panossière nese jméno tragicky zemřelého horského záchranáře Françoise-Xaviera Bagnouda, syna zakladatele Air Glacier a hraběnky Albiny du Boisrouvray, který se v roce 1986 v pouhých 24 letech zřítil se svým vrtulníkem na poušť v Mali. Do té doby nejmladší profesionální pilot letadel a vrtulníků v Evropě provedl více než tři sta záchranných letů. Jeho matka, která je spřízněná s monackou knížecí rodinou, založila nadaci, s jejíž finanční pomocí bylo např. v Sittenu vybudováno vysoce moderní záchranné středisko.

Možná to jsou právě tyto příběhy, které hoře propůjčily nimbus tajemna a nebezpečna. Méně riskantní alternativa vede z místa nazývaného Snídaně (Frühstückplatz) přes strmou severozápadní stěnu přímo k vrcholu. Žádný velký problém, kdyby úplně nahoře nebyl ještě další kus ledu, který za určitých okolností může způsobit značné problémy. S přibývajícím táním ledovců tento problém spíš roste, než aby se zmenšoval.

GRAND COMBIN

Grand Combin není osamělý horský štít, ale masiv, obrovský val z krystalických břidlic a mramoru prostoupený rulami tzv. sivies-mischabelské desky. Po menším „výletu“ ke Combin de la Tsessette (4 141 m) se dojde po krátkém, strmém stupni pokrytém firnem k Aiguille du Croissant (4 250 m). Odtud už to není daleko k hlavnímu vrcholu, Combin de Grafeneire (4 314 m). Poslední horou tvořící masiv je Combin de Valsorey (4 184 m), který leží úplně na západě. Když člověk obdivuje výhled, teprve si uvědomí centrální polohu tohoto ledového obra. Jako soudce v soutěži krásy stojí uprostřed mezi Mont Blancem a Monte Rosou. Přitom tím nejkrásnějším v celé zemi je právě on… Schovávat se rozhodně nemusí. Z Unterwallisu působí jako nesmírně vzdálený sněhový dóm, z Oberwallisu a Bernské vysočiny trůní na obzoru v celé své mohutnosti. Je nepostradatelným referenčním bodem k určování jednotlivých vrcholů.

Od jihu je Grand Combin úplně jiná hora. V Aostě se zdá být na dosah ruky navzdory takřka dvacetikilometrové vzdušné vzdálenosti. Prostupuje jím skála a tyčí se strmě a ostře do výše. A přesto právě odtud vede na vrchol objektivně bezpečná cesta, hřeben Meitin. Výchozím bodem je chata Valsorey. Už cesta k ní je sama o sobě horskou túrou – a krásnou. Z Bourg-St-Pierre vede cesta kolem mladšího brášky Grand Combinu, Mont Vélant, a pak přes louky a morény k chatě. Leží ve výšce 3030 metrů – komfortní výchozí poloha k útoku na vrchol. Provoz v chatě začíná v polovině března. Z této strany je totiž Grand Combin přístupný i pro skialpinisty. Přes
firnová pole se od chaty dojde snadno do sedla Meitin ve výšce 3 611 m. Skialpinisté sjíždějí severní stranou k místu zvanému Snídaně (Frühstückplatz). Vysokohorští turisté prostoupí třemi výšvihy hřebene Meitin na Combin de Valsorey. Tento hřeben má místy obtížnost tři, terén je částečně lámavý, takže ani tento výstup není tak úplně bez rizika. Své mouchy má i varianta jižní stěnou přes Plateau du Couloir. Především strmý traverz od odbočky pod sedlem Meitin na Plateau du Couloir není hračka – hlavně při sestupu, když už sníh změkne. Další klasické cesty na Grand Combin nejsou. Kvalita skály je příliš špatná. „Halda oblázků,“ konstatoval
známý alpinista Michel Vaucher. Ale Grand Combin v tom není sám: z dáli zdraví Matterhorn ...

MAPA
Členství v:
Spolupráce s:
Partneři