Členství v:
Ikar-Cisa eaws UIAGM Česká asociace horských vůdců

Klasické alpské výstupy - Základní nabídka výstupů - Klasické alpské "pecky"

Úvod Základní nabídka výstupů Další a nadstandartní výstupy Naplánované akce
Klasické alpské výstupy

ZÁKLADNÍ NABÍDKA VÝSTUPŮ

Pro začátek a na úvod a bez větších zkušeností
Vaše první čtyřtisícovka
Klasické alpské "pecky"

Klasické alpské "pecky"
HLEDÁNÍ SVÝCH MOŽNOSTÍ URČITÉ ZKUŠENOSTI A TECHNIKA SE URČITĚ BUDOU HODIT


 • výstupy především v pohodovém tempu
 • výstupy a jejich perfektní kombinace, které mají i mezi znalci svůj „zvuk“
 • výstupy, kudy kráčela historie světového horolezectví (chcete znát některé zajímavé detaily z dob prvovýstupů?)
 • POZOR: snaha především o kompletní přechody vrcholů (tedy různé výstupové a sestupové trasy)
 • v rámci těchto túr budeme mít vždy dostatek času na praktický nácvik všech potřebných dovedností
 • Možnost vypůjčení nutné a především kvalitní výzbroje je samozřejmostí a je v ceně!!!

Naše aktuální nabídka:

Trochu jsme přemýšleli jakým způsobem správně naformulovat tuhle naši nejzákladnější nabídku:

Právě na tyto výstupy se totiž profesionálně zaměřujeme už téměř 10 let. V posledních letech každou letní sezónu vystoupáme na 40 – 50 klasických Alpských vrcholů. Na některé tyto vrcholy vystoupáme dokonce někdy i několikrát během jediného týdne (například Matterhorn 3x – 4x).

A právě tyto zkušenosti a hlavně dost dobré místní znalosti nás vedou k tomu, že vám zde nebudeme nabízet jen takový pouhý a téměř nic neříkající seznam všech možných vrcholů (viz. například: seznamy všech čtyřtisícových vrcholů). Pokusíme se vám místo toho nabídnout tyto jednotlivé výstupy sestavené do co nejlepších a nejkrásnějších kombinací, které vám snad mohou lépe pomoci se rozhodnout, kam se s námi do Alp vydat. A o co všechno je vlastně vůbec možné se pokusit ... (další podrobnosti naleznete například i na těchto našich stránkách na tomto místě)

Reference:
Časopis Outdoor – seriál článků o možnostech výstupů na všechny Alpské čtyřtisícovky (včetně praktických kartiček a schématických mapek)
Časopis Montana – seriál článků a výstupech v Alpách („V klídku a v pohodě“ – letní i zimní tipy)

V praxi ověřené Zlaté pravidlo:

AKLIMATIZACE, AKLIMATIZACE, AKLIMATIZACE pak teprve výstupy vašich snů!!!

Právě proto, že jsme v pořádku a úspěšně dovedli například na Mont Blanc již okolo 250 spokojených klientů, víme, že základem pohodového zážitku na těchto túrách je především vaše perfektní aklimatizace. To je totiž jediný možný způsob, jak si potom dokonale užít výstupy na další vyšší a těžší kopce. Naší zásadou proto je, se nejprve vydrápat na 1 – 2 „nižší“ čtyřtisícovky (tedy zhruba tak do 4 200 m) nejlépe se 2 noclehy ve výškách okolo 3 000 m a teprve potom se pokusit zdolat nějakou tu „větší“… nějaký ten supr přechod ...

Tento moment zde zdůrazňujeme právě proto, že naše nabídka z tohoto faktu důsledně vychází. A náš nabízený program je tak vždy rozdělen do takzvané aklimatizační části a do samotného klíčového výstupu či přechodu. Pro téměř všechny tyto túry tak doporučujeme týdenní program...

Kde se budeme aklimatizovat není v Alpách většinou až tak důležité. Většinou se můžeme přizpůsobit tomu, kde jste již byli a stoupat zase na nové kopečky... Proto u většiny nabízených túr dáváme závěrem jen určité tipy.

V určitých momentech je samozřejmě možné původní návrh programu a to nejen aklimatizace změnit (například jste už na těchto nižších vrcholcích stáli ...) nebo je možné se domluvit i na tom, že si aklimatizační část po dohodě s námi vezmete úplně do svých vlastních rukou (ideální třeba při výstupu na Matterhorn ...)


Obtížnost, vhodnost jednotlivých výstupů pro vás
PRO ZAČÁTEK, NA ÚVOD, BEZ ZKUŠENOSTÍ
 • bez větších technických a fyzických obtíží (rozumný nástup, vrcholové převýšení okolo 1 000 m, do 6 – 7 hodin)
 • A, B, skála většinou I. - II. (místy III.), sníh do 35°
 • vesměs se jedná o nejlehčí výstupy na konkrétní vrcholy
 • téměř bez objektivního nebezpečí

DALŠÍ VÝSTUPY, HLEDÁNÍ SVÝCH MOŽNOSTÍ, URČITÉ ZKUŠENOSTI A TECHNIKA JSOU NUTNÉ
 • začínají první technické problémy a roste fyzická náročnost (delší nástup, vrcholové převýšení do 1 600 m, do 8 - 9 hodin)
 • B, C, skála většinou II. - III. (místy IV.), sníh do 45°, možný vodní led
 • další varianty výstupů, hledání nových výstupových liniích
 • objektivní nebezpečí roste (pád kamení, ledu, zrádné trhliny, ...)

EXTRÉMNÍ VÝSTUPY, NUTNÉ JSOU: PERFEKTNÍ PODMÍNKY, ZNAČNÉ ZKUŠENOSTI A VÝBORNÁ TECHNIKA
 • technické problémy a fyzická náročnost značně narůstá (delší nástup, vrcholové převýšení i nad 1 600 m, nad 8 - 9 hodin)
 • D, E, ... skála většinou III. - IV. (místy IV., VI., ...), sníh často i nad 45°, vodní led
 • významné výstupy, odvážné linie
 • výrazně roste i objektivní nebezpečí (pád kamení, ledu, zrádné trhliny, ...)

SUPER EXTRÉMNÍ VÝSTUPY, NUTNÉ JSOU: PERFEKTNÍ PODMÍNKY, ZNAČNÉ ZKUŠENOSTI A VÝBORNÁ TECHNIKA, DLOUHODOBÁ PŘÍPRAVA
 • technické problémy a fyzická náročnost dosahuje maxima (delší nástup, vrcholové převýšení i nad 2 000 m, nad 8 - 9 hodin)
 • D, E, ... skála většinou IV. - V. (místy VI., ...), sníh často i nad 50°, vodní led
 • významné výstupy, odvážné linie, zlomové prvovýstupy
 • výrazně roste i objektivní nebezpečí (pád kamení, ledu, zrádné trhliny, ...)


ALPSKÁ TRILOGIE – EIGER, MATTERHORN, MONT BLANC

A opět máme pro vás připraveno něco nového!!! Takto sestavené výstupy vás zavedou opět blíže k historickým milníkům světového horolezectví. Každý z výstupů má svá specifika. Stoupání hřebenem Mittellegi nad severní stěnou Eigeru v nás bude neustále evokovat nezměrné úsilí mnoha světoznámých horolezců o její vylezení. Kompletní traverz Matterhornu nám nabídne průstup oběma legendárními cestami na kterých se konal jeden z nejúžasnějších ale zároveň jeden z nejtragičtějších závodů o světový vrchol. A výstup na Mont Blanc? Nabízíme vám opět originální a úžasný přechod. Traverz Dômes de Miage a Aiguille du Bionnassay se vám bude určitě líbit ...

A jako bonbónek navíc vám nabízíme velkolepý výstup na Jungfrau, jeden z nejznámějších vrcholů Bernských Alp.

Alpská trilogie – kompletní traverzy tří nejvyhlášenějších vrcholů Alp!!! Jen pro opravdové fajnšmekry ...
Eiger (3 970 m) – kompletní traverz, výstup hřebenem Mittellegi, sestup J hřebenem
Matterhorn (4 477 m) – kompletní traverz, výstup Lvím hřebenem, sestup hřebenem Hörnli
Mont Blanc (4 810 m) – královský traverz, výstup přes Dômes de Miage a Aiguille du Bionnassay, sestup cestou 3x Mont

Vysoká nadmořská výška, velké převýšení, ostré a strmé hřebeny, skalní úseky, strmé sněhové a ledové pasáže, převěje, ... !!!

Alpská trilogie

Eiger (3 970 m)

Hlavním problémem při prvovýstupu severní stěnou Eigeru nebyla samotná obtížnost lezení ve skále nebo v ledu. Nejdůležitější bylo nalézt takovou cestu, která prochází co nejméně ohroženými místy a zároveň bylo nutné postupovat velmi rychle, protože dobré počasí se zde dokázalo velmi rychle změnit...

Kasparek, Harrer, Vörg a Heckmair podnikli útok společně. 24. 7. 1938 po třech bivacích dosáhli vrchol. V horních partiích stěny je několikrát málem smetla lavina ...

Alpská trilogie

Matterhorn (4 478 m)

Vyhlášeným problémem šedesátých let dnes už předminulého století se stal Matterhorn. V období 1857 – 1865 se uskutečnilo 18 pokusů o jeho zdolání. A právě v roce 1865 zde došlo k legendárnímu souboji o prvenství. Italové a Angličané vyrazili k vrcholu zároveň. Angličané, vedení Edwardem Whymperem a horským vůdcem Michel – Auguste Crozem, vystupující ze severu se první den výstupu probojovali bez větších těžkostí spodní částí hřebene Hörnli až pod strmější vrcholové úseky. A druhý den, památného 14. července 1865, bez problémů a ve velmi krátkém čase vystoupili až na vrchol.

Poslední metry Whymper a Croz proběhli s obavami, zda je už někdo nepředstihl. Jean Antoine Carrel, první ze slavných italských horských vůdců tohoto jména, a jeho skupina na Italském hřebenu byla teprve několik stovek metrů pod nimi. Vítězství jedněch se stalo prohrou druhých…

Po hodině Angličané spolu s vůdci začali sestupovat. Co se odehrálo potom se už přesně nedozvíme. Z výpovědí ale vyplývá, že všichni byli navázáni na jedno staré lano. Ve chvíli, kdy Croz na jediném těžším místě hřebene dával nohy jednomu z Angličanů do stupů, mladík se smekl strhl s sebou také ostatní. Pouze poslední tři se stačili vzepřít proti tahu lana a zároveň osudu a lano se přetrhlo …

Alpská trilogie

Mont Blanc (4 810 m)

Dvacet Louisdorů za objevení možnosti výstupu na nejvyšší vrchol Evropy nedalo spát mnohým. To se ale psal rok 1760. Rok, kdy významný vědec Horace Bénédict de Saussure vypsal tuto peněžitou prémii. A 8. srpna 1786 o půl sedmé večer místní dvacetiletý samotář a podivín Jean – Jacques Balmat a jeho krajan lékař benediktinského opatství dr. Michel Gabriel Paccard vrcholu dosáhli ...

PROGRAM:
1. den
Večer sraz v Grindelwaldu. Nocleh v kempu.

2. den
Brzy ráno výjezd vláčkem do stanice Eismeer (3 160 m). Přechod na Mittelleghütte (3 355 m). Odpočinkový a aklimatizační den. Nocleh na chatě.

3. den
Brzy ráno výstup na Eiger (3 970 m) – kompletní traverz, výstup hřebenem Mittellegi, sestup J hřebenem přes Eigerjoch (3 629 m) na Jongfraujoch (3 454 m) na horní stanici vláčku „Top of Europe“. Sjezd vláčkem dolů k autům. Přejezd do Randy. Nocleh v kempu.

4. den
Výjezd lanovkou na Trockenersteg (2 939 m). Sestup a přechod přes sedlo Theodulpass (3 301 m) k chatě Rifugio Duca degli Abruzzi (2 664 m) – neustále supr pohled na kompletní traverz Matterhornu. Výstup na chatu Rifugio Carrel (3 829 m). Odpočinek a pohoda na terase. Nocleh na chatě.

5. den
Brzy ráno výstup na Matterhorn (4 477 m) – kompletní traverz, výstup Lvím hřebenem, sestup hřebenem Hörnli. Na chatě Hörnlihütte (3 260 m) si dáme pivko jako úlitbu horským bohům. Sestup na Schwarzsee (2 583 m). Sjezd lanovkou dolů do Zermattu. Přejezd do Chamonix, nocleh v kempu.

6. den
Ráno výstup z le Cugnon (1 150 m) na chatu Reguge de Conscrits (2 602 m). Nocleh na chatě.

7. den
Brzy ráno traverz přes Aiguille de la Bérangere (3 425 m), Dômes de Miage (3 673 m) do sedla Col de Miage (3 367 m). Výstup na chatu Refuge Durier (3 389 m). Nocleh na chatě.

8. den
Opět brzy ráno výstup přes Aiguille du Bionnassay (4 052 m) na Mont Blanc (4 810 m). Sestup cestou 3x Mont přes Mont Maudit (4 465 m), Mont Blanc du Tacul (4 248 m) na Aiguille du Midi (3 842 m). Sjezd lanovkou do Chamonix. Závěrečný večírek v kempu :-)))

POZOR:
Převýšení výstupů jsou často více než 1 000 m a přibližné časy výstupů jsou okolo 4 – 7 hodin (sestupy trvají většinou stejně)!!! Není to běh, ale je nutné se na tyto túry kvalitně připravit (aklimatizace, kondice), umožní vám to tak mnohem více si užít tyto fantastické výstupy. Výborná je i technická příprava, postupy v takto obtížném terénu vyžaduje určité zkušenosti. Výstupy vyžadují dobré podmínky a počasí, popsali jsme zde maximální variantu.

Termín:
POUZE PRO OPRAVDOVÉ FAJNŠMEKRY!!!

Náklady:
85 000,-

V CENĚ:
 • Horský vůdce UIAGM (včetně jeho nutných nákladů na místě, noclehy, polopenze...)
 • CD s fotografiemi z průběhu celého výletu
 • CERTIFIKÁT o výstupu na památku
 • možnost zapůjčení kvalitní a nutné výzbroje
Další nutné náklady:
 • kompletní doprava
  (Praha – Grindelwald, Zermatt, Chamonix cca 1 200 km)
 • taxi
  Randa – Zermatt a zpět 12,- CHF
 • lanovky
  Jungfraujoch – Grindelwald 134,- CHF
  Zermatt – Trockenersteg 48,- CHF
  Aiguille du Midi – Chamonix 35,- EUR
 • noclehy
  chaty
  3 x 22,- CHF pro členy Alpenvereinu
  3x 10,- EUR pro členy Alpenvereinu
  + 4x 33,- CHF polopenze
  kemp
  1x 12,- CHF
  2x 8,- EUR


Šipka MOUNTAIN ACADEMY Šipka SILVRETTA VHT Šipka HAUTE ROUTE Šipka SKIALPOVÉ KURZY Šipka LAVINOVÉ KURZY Šipka SKIALPOVÝ RÁJ Šipka FREERIDE 2019 Šipka EXPEDICE PERU 2019
ŠipkaAKTUALITY, INFO
ŠipkaFOTOGALERIE
ŠipkaKALENDÁŘ AKCÍ
ŠipkaPOČASÍ, LAVINY, CHATY
Alpy4000.cz na Facebooku Alpy4000.cz na Youtube
PARTNEŘI
© , Frenky a Kristýnka 2019, všechna práva vyhrazena

PARTNEŘI


Driclor proti pocení
Driclor proti nadměrnému pocení