Členství v:
Ikar-Cisa eaws UIAGM Česká asociace horských vůdců

Kalendář akcí, info, fotogalerie - Informace, novinky

Novinky Kalendář akcí Naplánované akce Fotogalerie Ohlednutí za sezónou Fotografická a literární soutěž Alpy4000

INFORMACE, NOVINKY, ČLÁNKY

18. 11. 2013

KNIHA - LAVINY V KRKONOŠÍCH

Ano, nemožné se stalo skutečností :-)))
Podařilo se nám dát dokupy knížku o lavinách. Ve spolupráci KRNAPu, HS ČR, GOPRu jsme vytvořili knížku: LAVINY V KRKONOŠÍCH. Tento tři roky starý projekt se podařilo nyní dotáhnout do zdárného konce. A pevně věřím, že až si ji i vy poprvé otevřete a začnete pomalu listovat stránkami, tak vás mile potěší ...Právě před třemi roky nás oslovili pracovníci KRNAPu, jestli bychom spolu s nimi nespolupracovali na vytvoření této publikace. Proběhly první pracovní schůzky a rozběhly se první přípravy. Když si nyní pročítám jednotlivé stránky, vzpomenu si, jak jsme diskutovali nad jednotlivými detaily, definicemi, ... Uf, těch korektur, kterými jsme se museli nesčetněkrát prokousávat :-)))

Do rukou se vám tak dostává nenápadná knížka, která ale u nás nemá obdoby. Pevně věřím, že potěší mnoho z vás :-)Je k dostání buď na eshopu KRNAPu nebo na jejich informačních centrech.

Koupit si ji můžete také i u nás, nejlépe přímo na Lavinových kurzech BASIC či EXPERT :-)

Cena: 199,- Kč

KŘEST KNIHY - LAVINY V KRKONOŠÍCH
A v sobotu 16. 11. 2013 proběhl křest této jedinečné publikace na našem každoročním Setkání "po" a "před" sezónou.

Kromě vás všech, kteří jste se této vydařené akce zúčastnili, přijali pozvání i moji kolegové z HS ČR: náčelník HS ČR Krkonoše Adolf Klepš, dlouholetý záchranář - legenda Přemysl Kovařík, dobrovolný člen HS ČR, fotograf a grafik Valerián Spusta, který zde zastupoval i svého otce Valeriána Spustu, další legendu HS ČR, která je jednoznačně navždy spojená s lavinami v Krkonoších. Po krátké prezentaci, několika úvodních slovech a krátkých projevech jsme si nad knížkou ťukli a připili šampaňským.

LAVINY V KRKONOŠÍCH - ukázky z knihy
PŘÍRODA - KATASTR - HISTORIE - PREVENCE - ZÁCHRANA


PŘÍRODA - KATASTR
"Sněhové laviny jsou přirozeným přírodním jevem, který se významně podílí na utváření horského terénu, ovlivňuje průběh horní hranice lesa a vytváří vhodné prostředí pro rozvoj světlomilné vegetace. Vznikají náhlým uvolněním většího či menšího množství sněhu, který se následně sesouvá, valí nebo řítí z horských svahů. Na své dráze strhávají a zavalí vše, co jim stojí v cestě – vylámou stromy, zavalí cesty a silnice, zničí horská stavení."

Právě zde máte možnost nahlédnout do lavinových oblastí Krkonoš. Podívejte se na lavinový katastr Krkonoš na české i polské straně.

HISTORIE - LAVINOVÍ PSOVODI
"Již v roce 1662 psal lipský profesor Praetorius o vysokých tyčích, kterými si obyvatelé Krkonoš značili ve sněhu cestu, aby nezbloudili. Až do roku 1850 byla pomoc zbloudilým na české i slezské straně Krkonoš otázkou ochoty budařů. Masový rozvoj turistiky od poloviny 19. století a později lyžování (první lyžařský spolek v Čechách je zaznamenám v roce 1887) vedl nezávisle na obou stranách Krkonoš k potřebě organizované záchranné služby.

Od roku 2006 zajišťují psovodi lavinových a pátracích psů v Krkonoších tzv. lavinové pohotovosti. K dispozici na nasazení do jedné akce jsou připraveni vždy alespoň 2 – 3 speciálně vycvičení lavinoví psi."


Na tomto místě máte možnost se začíst do jedinečné kapitoly, která vás zanese do vzdálené i blízké historie lavinových nehod, vybraných pátracích akcí a popisu, jakým způsobem se v Krkonoších formovala lavinová prevence a záchrana. Další část je věnovaná psovodům a jejich pejskům ... Já osobně mám z této kapitoly obrovskou radost, protože se právě díky ní dostaly tyto veškeré události na jednu pomyslnou časovou osu a zveřejnili jsme zde i celou řadu událostí, které by možná časem zmizeli navždy v zapomění ...

PREVENCE
SNIÍH, JEHO PŘEMĚNA, SNĚHOVÝ PROFIL, NESTABILNÍ VRSTVA, ...
"Sněhem se rozumí nejen nejčastější forma pevných atmosférických srážek, ale také jeho navrstvení na zemi, tzv. sněhový profil. Právě tento druhý moment by nás měl především zajímat při posuzování lavinového rizika a případného nebezpečí. Nejprve si popíšeme jednotlivé detaily a postupně se začneme dívat a posuzovat celkovou situaci ze širšího a širšího úhlu pohledu."

Velmi obsáhlá a v ČR poprvé v knižní podobě zveřejněná fakta o složitých procesech, ke kterým dochází ve sněhovém profilu. Podrobně, systematicky, ale zároveň názorně si projdeme jednotlivé detaily. Tato část je asi nejdůležitější při snaze pochopit, kdy a jak dochází ke změnám lavinové situace, ať už k lepšími či k horšímu.

LAVINOVÁ PŘEDPOVĚĎ
"Lavinová předpověď se například ve Švýcarsku vydává již od roku 1945. V roce 1983 vytvořila evropská pracoviště lavinové prevence pracovní skupinu s tím, že se budou setkávat každé 1–3 roky. V rámci těchto setkání byly dány základy dnešní lavinové předpovědi a bulletinům. Od této chvíle se také datuje práce sdružení EAWS (European Avalanche Warning Services)."

Lavinová předpověď (bulletin) je vydáván v zimních měsících denně a v některých lavinově exponovaných zemích i 2× za den. Jedná se o komlexní soubor informací k lavinové situaci. Pokud se chcete vydávat do volného terénu bezpečně, je velice důležité naučit se s ní velmi dobře pracovat. Hodí se znát i tzv. Typy lavinového nebezpečí

PRAVIDLA POHYBU VE VOLNÉM TERÉNU A LAVINOVÉ STRATEGIE
"Mezi pravidla pohybu ve volném terénu patří zejména používání bezpečnostního vybavení a jeho kontroly, velikost a vedení skupiny, vedení trasy, taktiky výstupu a bezpečnostní rozestupy při výstupu, taktiky sjezdu a bezpečnostní rozestupy při sjezdu, zatížení svahu a hodnocení kritického počasí, místa a alarmujících znaků."

Z tohoto důvodu je nutné se podle toho i chovat. A z toho plyne jednoznačný závěr: v lavinovém terénu je nutné dodržovat veškerá preventivní opatření a volit tu nejvhodnější taktiku postupu. A protože lavinová problematika není rozhodně jednoduchá, přistupují experti k různým metodám, jak veřejnosti usnadnit jejich rozhodování.Použitím těchto strategií se může riziko uvolnění lavin prokazatelně výrazně snížit.

LAVINOVÁ ZÁCHRANA
"Sesuv laviny, po němž zůstane někdo zasypaný, znamená vždy obrovské ohrožení. Život zasypaného visí na velmi tenoučké nitce. Přímý svědek události drží tuto nitku na opačném konci. Jsou tři možnosti: buď se lekne, zazmatkuje, ucukne a nechá si tuhle tenkou spojnici ke kamarádovi proklouznout mezi prsty, nebo, možná i v dobré víře, zatáhne moc prudce a nitka se přetrhne… a pak je tady možnost třetí. Ví, jak tu nitku zachytit, jak za ni jemně táhnout, a pokusí se o to… přestože ví, že ani tak se mu to nemusí podařit, ale alespoň se snaží tu šanci nepromarnit …"

Lavinová záchrana a lavinové záchranné vybavení patří neodmyslitelně k sobě. Jedno bez druhého neznamená nic. Pokud budeme mít sice špičkovou výbavu, ale nebudeme schopni s ní dobře a efektivně pracovat nebo nám naopak z ní bude něco chybět, už to nebudeme mít nikdy možnost vzít zpátky ...

BOHATÁ PŘÍLOHA
Aby bylo možné využít všech rad a tipů, kterých je tato kniha plná, můžete doplnit svoji výbavu o pomůcky, které naleznete v příloze.

Sněhový rastr - můžete si ho nechat zkopírovat na barevnou folii a nalepit na plastovou desku
Popis laviny, Měření sněhového profilu - můžete si je vytisknout na papír a používat při vašich túrach
Mapový rastr - můžete si ho nechat zkopírovat na průhlednou folii a používat při práci s mapou a GPSS pozdravem
Tým Alpy4000.cz
Tým Alpy4000
KOMENTÁŘE

AxCHbIuFOag, 17. 12. 2015, 3:53
Hildesheim ist echt sehenswert und hat nicht aluichssec39flich die
Bezeichnung Nc3bcrnberg des Nordens verdient, da die Stadt auch ihr
eigenes Flair hat. Immer, als ich ein Fotoshooting dort machen musste,
hat es mich gefreut, weil ich diese Stadt sehr gerne besuche.
NOVÝ KOMENTÁŘ
Jméno
Komentář
 
Šipka MOUNTAIN ACADEMY Šipka Freeridové campy 2020 Šipka Haute route 2020 Šipka Skialpové kurzy 2020 Šipka Lavinové kurzy 2020 Šipka Císařská haute route Šipka Monte rosa - Spaghetti ski Šipka Skialpový ráj 2020
ŠipkaAKTUALITY, INFO
ŠipkaFOTOGALERIE
ŠipkaKALENDÁŘ AKCÍ
ŠipkaPOČASÍ, LAVINY, CHATY
Alpy4000.cz na Facebooku Alpy4000.cz na Youtube
PARTNEŘI
© , Frenky a Kristýnka 2020, všechna práva vyhrazena

PARTNEŘI


Driclor proti pocení
Driclor proti nadměrnému pocení