Členství v:
Ikar-Cisa eaws UIAGM Česká asociace horských vůdců

Kalendář akcí, info, fotogalerie - Informace, novinky

Novinky Kalendář akcí Naplánované akce Fotogalerie Ohlednutí za sezónou Fotografická a literární soutěž Alpy4000

INFORMACE, NOVINKY, ČLÁNKY

14. 11. 2009

EXPEDICE PERU 2009
výstup nejen na nejkrásnější horu světa Alpamayo 5 947 m

Výstupy na kopce: Ishinca 5 530 m, Chopicalqui 6 354 m, Alpamayo 5 947 m, pokus o Tocllaraju 6 032 m

Na podzim loňského roku jsem se dostal k plánování výletu za hranice našich obvyklých všední dní. Jednoznačná volba tehdy padla na Peru, konkrétně na pohoří Cordillera Blanca. Všichni jsme se totiž shodli na tom, že pokud máme vyrážet někam za krásnými zážitky do hor, tak je asi nejlepší vyrazit přímo na údajně nejkrásnější kopec světa - Alpamayo (5 947 m) „La montana mas bella del mundo“.


Díky za informace
Když jsme se začali pídit po informacích o těchto končinách na druhé polokouli světa, dostali jsem se na spoustu super internetových stránek v češtině. Tady uvádíme jen jejich výběr:

2001 – EXPEDICE HUASCARAN 2001
2005 - EXPEDICE HUASCARAN 2005
2007 – ECUADOR & PERU 2007

A na Lezci jsme objevili asi tu nejlepší motivaci:
2005 - CORDILLERA BLANCA
Této partičce se podařil uskutečnit opravdu krásný výlet s celkem nabitým programem :-) Teď když jsme se už vrátili zpátky i my, musím před nimi smeknout a pogratulovat jim k perfektnímu výkonu ale i k počasí a podmínkám ve stěnách.


A jak to tedy všechno probíhalo u nás?
Výlet přes půl zeměkoule je za námi. Máme za sebou 21 dní v pohoří Cordillera Blanca v Peru. Právě toto pohoří se vyznačuje vrcholky asi s nejúžasnějšími tvary na světě. Ostré hrany, sněhové převěje, skvostné a fantasticky vymodelované strmé žlaby a to vše ve výškách přes 6 000 m!!!

Celou naši expedici jsme si postupně rozdělili do tří časových úseků. Vždy jsme se snažili dolézt o kousek výš. Bohužel v předchozím období ale napadlo ve zdejších horách spousta nového sněhu a tak byl výběr cílů značně obtížný. Také jsme velmi brzy pochopili, že výstup na nejvyšší horu v Peru Huascarán 6 768 m by byl kvůli možným lavinám velmi riskantní …

Trochu se mi tajil dech

Huaráz, druhý den po příletu

Pravidelné průvody v centru

„Náš“ hotel

Aklimatizaci jsme hned první den po příletu zahájili v údolí Quebrada Ishinca ve výšce okolo 4 350 m. Tento nádherný horský kout nabízí hned několik cílů, které jsou vhodné právě pro aklimatizaci. Druhý den jsme už krapet urychleně stáli na vrcholu Ishinca 5 530 m. Následující den jsme si vynesli stany dokonce až pod ledovec do výšky cca 4 950 m pod další náš cíl Tocllaraju 6 032 m. Jenže … jenže ještě večer bylo vše v pořádku, ale v noci začalo za prvé sněžit a za druhé se na nás začala projevovat celkem výrazně nadmořská výška :-))) A tak jsme ráno jen sbalili stany, Jirka se Standou si ještě vyšli cca o 200 m výš podívat se k ledovci a pak jsme pelášili do nižších poloh. Poslední noc jsme tady spali na chatě Refugio Ishinca a pravděpodobně tahle asi nejstudenější noc za celý výlet načnula naše zdraví ...

Transport do BC

Jirka při výstupu na Ishincu

Standa na vrcholu

Ishinca, naše vrcholová fotka

Umíte si také postavit takhle stan?

Jediné sněžení za tři týdny ...

Vrchol Tocllaraju 6 032 m

Vrchol Tocllaraju 6 032 m, detail

Následující dva večery jsme již strávili zpátky v Huarázu v hotelu. Do pokojů ve čtvrtém patře jsme se svými bágly sotva dolezli. Zdraví Jirky a Honzy se navíc zhoršovalo čím dál víc. Další náš cíl jsme museli pečlivě vybírat s ohledem na množství nového sněhu v horách. Vše jsme konzultovali s místními gajdy, kteří se projevili jako perfektní hostiltelé a jejich rady byly velmi rozumnné. Rady všech možných loupežnických naháněčů různých místních tzv. cestovek se výrazně lišily. Naše další úsilí jsme tedy nasměrovali na Chopicalqui 6 354 m, jeden z nejkrásnějších výstupů na jeden z nejvyšších vrcholů v tomto krásném pohoří. Po příjezdu taxíkem pod Huascarány (tehdy se nám podařilo konečně prorazit se slušnou cenou :-))), se po výstupu do BC udělalo klukům najednou naštěstí dobře. Postupně jsme si věci vynosili do tzv. Moraina campu ve výšce cca 4 900 m. Vrcholový výstup byl ale především výrazně usnadněn tím, že těsně před námi na vrchol stoupala až po stehna v novém sněhu jiná skupina, kterým jsme při jejich sestupu moc děkovali :-))) Další den se nám podařilo vystoupit na tento poměrně vysoký kopec. Udělali jsme přes 1 400 m převýšení a výhledy, které jsme měli možnost si vychutnávat byly úžasné. Oba zbývající vrcholy Huascaránu byly jako na dosah ruky …

Chopicalqui (6 354 m), celkový pohled

Chopicalqui (6 354 m), vrcholové partie

Chopicalqui (6 354 m), vrcholová fantazie

Chopicalqui (6 354 m), sněhová fantazie

Jirka v kuchyni

Večerní pohoda na Moraina campu

Oba vrcholy Huascaránu na dosah rukou

Moje poslední kroky k vrcholu

Honzova obrovská radost

Reklama musí být :-)))

Chopicalqui (6 354 m), vrcholová fotografie

Jízda autem – colectivos :-)))

Památník Čs. Expidici z roku 1970

Po dalším návratu do Huarázu jsme začali plánovat pravděpodobně poslední etapu našich výstupů. Do čtvrtého patra našeho hotelu už jdeme snáz, tedy alespoň s křečovitým úsměvem. Na poslední chvíli nám místní gajdi potvrdili, že v předchozích dnech se k Alpamayu vydalo několik menších expedic. Náš nejhlavnější cíl se nám tak výrazně přiblížil. A aniž by jsme měli nějaké větší jistoty, vsadili jsme vše na tuhle magickou kartu a vydali se tam také … Dva dny pochodu s oslíky a s perfektním arrieros Bernardem nádherným údolím Quebrada Santa Cruz a pak dvě vynášky z BC opět na Moraine camp 4 950 m. Při těchto výstupech jsme potkali právě ty první, kteří se na vrchol Alpamaya letos dostali. Byla to pro nás obrovská motivace a vzpruha a tak jsme na nic nečekali a hned další den jsme chvíli po půlnoci vyrazili. V sedle na nás ale čekalo překvapení. Jediná cesta, která byla prošlápnutá vzhůru k našemu vysněnému vrcholu byla Francouzská diretissima, asi nejtěžší současná výstupová cesta. Na druhou stranu jsme ale měli i štěstí, tenhle den jsme byli jediní, kteří se o vrchol pokouší. Ve stěně byly téměř ideální podmínky a tak jsme začali bojovat. Okolo 14.00 stojíme na nejkrásnější hoře světa – Alpamayu 5 947 m. Jsme celkem utahaní, ale šťastní … Sestup dolů 65? ledovým svahem nebyl také rozhodně jednoduchý, ale ještě do tmy stojíme v bezpečí pod stěnou. Za svitu čelovek sestupujeme zpátky ke stanům a unaveně uleháme.


Arrieros Bernard

údolím Quebrada Santa Cruz

Honzovi kamarádi :-)))

I tohle je tady nádherný

Tohle taky :-)

A i tohle :-)))

Cesta k BC Alpamayo

BC Alpamayo

Východ slunce nad Santa Cruz (6 259 m)

Sousední Quitaraju 6 036 m

začínáme lízt na Alpamayo

Nebylo to zadarmo :-)

Cesta se krapet nakolmila :-)))

Poslední metry

Odpočinek na vrcholu

Jirka s naší vlajkou

Ani slanění nebylo zadarmo

Alpamayo, celkový pohled

Západ slunce 1

Západ slunce 2Druhý den jsme sice všichni utahaní, ale už spřádáme poslední plány. Původně plánovaný výstup na sousední Quitaraju 6 036 m kvůli nebezpečným sněhovým podmínkám zavrhujeme a pak přichází nápad o dokončení kompletního trekku okolo Alpamaya. Problém je s tím, že nemáme domluvené oslíky na druhé straně pod sedlem a tak jedinou variantou je, že kluci vyrazí, co nejvíce nalehko na tento ještě dvoudenní trek a já se s Bernardem postaráme o zbytek bagáže. Vše domluveno a kluci vyráží. Přes velkou únavu se jim daří celý úžasný trek údolím Quebrada Alpamayo úspěšně 11. 6. dokončit. Já mezitím dostávám veškerou zbylou bagáž (4x celkem slušný baťohy) do Alpamaya BC. Tady se druhý den potkávám s Bernardem a domlouváme sestup alespoň do Llamacorralu, pak se najednou Bernard podívá na hodinky a ptá se mě, jestli můžeme i běžet. Já naivně kývám hlavou, jako že v pohodě, ale pak se postupně víceméně stávám jedním z jeho pracovitých oslíků a spolu s nimi vyrážím klusem vpřed. Každý jeho povel se mi hluboko vrývá do paměti a jeho: „Ura, ura, he, he“ mne ženou vždy vpřed. Běh v nadmořské výšce okolo 3 900 m má opravdu své kouzlo J)) Vzdálenost okolo 22 – 25 km a převýšení 1 600 m jsme urazili cca za 4 hodiny. Bernard moc dobře věděl, co dělá a dolů k taxíku jsme se dostali pár minut před setměním.


Jedna z tváří Alpamaya

Standa a Alpamayo

Reklama pro Sira Josepha :-)

Úžasný trek údolím Quebrada Alpamayo


Den čekání na kluky v hotelu v Huarázu, nákupy dárků, večerní posezení u vína. A teprve až teď na samotný úplný závěr zjišťujeme, že jsme schopný do schodů v tomto hotelu v pohodě i běžet :- ))) Po nočním přejezdu autobusem následuje závěrečná prohlídka Limy s ošplouchnutím v Tichém oceánu a už sedíme v letadle, které nás bezpečně nese směrem domů …


Nákupy n tržnicích

Parádní kavárna v Huarazu

Super jezdítka

Centrum Limy

Skoro jak v Praze :-)

Tichý oceán


Pár našich tipů:
1. Pokud chcete zažít v Jižní Americe opravdu zajímavý a dobrodružný výlet, začněte se učit španělsky až v letadle :-)))
2. V Peru se výborně stopuje, většinou na první mávnutí zastaví 2 – 3 auta najednou, jen si na začátku nezapomeňte domluvit dobrou cenu, tady je totiž každý taxikář :-)))

Díky za matroš
Na závěr bychom samozřejmě rádi poděkovali sponzorům, kteří neohroženě podpořili naše počínání. Bez jejich perfektních výrobků si vůbec nedokážeme představit takhle hladký průběh takovéto akce bez vážnějších zdravotních či jiných problémů:Za kým jiným jít, když se člověk vydává do takovýchto nadmořských výšek a má strach ze zimy a následných omrzlin :- )? Musím na tomto místě vyzdvihnout důležitý fakt, že Sir Joseph mladší, Lukáš, sám přišel s nabídkou podpory naší miniexpedičky a vše proběhlo především na základě podání ruky …

Další významní sponzoři:Další fotografie naleznete v naší fotogalerii.


S pozdravem
Tým Alpy4000.cz
Tým Alpy4000
KOMENTÁŘE

v1uBOSdLd3M, 2. 2. 2015, 8:53
HHIS I should have thgouht of that!
5AM4CMVjw, 9. 10. 2015, 5:26
pan Jelinek vasa kniha je perfektna. Je jnehoducdo pisana,
zrozumitelna a prakticka nielen pre nase deti ale aj pre nas.
obohatila moj zivot.dakujem vam.renata z bratislavy
qtVZLpzCEPZ, 16. 12. 2015, 23:20
napsal:What a fantastic year and enngagig retrospective, Lea!
Congratulations on getting the contract and the ways in which you are
investing in yourself and your writing. I'm eager to see what 2012
brings you. We have a lot in common, even being close in age. In my
whole life as a writer, increasing my age has always led to greater
insight and sensitivity to the world around me. I agree. I wouldn't
want to go back to being 20-something for anything.
NOVÝ KOMENTÁŘ
Jméno
Komentář
 
Šipka MOUNTAIN ACADEMY Šipka Freeridové campy 2020 Šipka Haute route 2020 Šipka Skialpové kurzy 2020 Šipka Lavinové kurzy 2020 Šipka Císařská haute route Šipka Monte rosa - Spaghetti ski Šipka Skialpový ráj 2020
ŠipkaAKTUALITY, INFO
ŠipkaFOTOGALERIE
ŠipkaKALENDÁŘ AKCÍ
ŠipkaPOČASÍ, LAVINY, CHATY
Alpy4000.cz na Facebooku Alpy4000.cz na Youtube
PARTNEŘI
© , Frenky a Kristýnka 2019, všechna práva vyhrazena

PARTNEŘI


Driclor proti pocení
Driclor proti nadměrnému pocení