Členství v:
Ikar-Cisa eaws UIAGM Česká asociace horských vůdců

Kalendář akcí, info, fotogalerie - Fotogalerie

Novinky Kalendář akcí Naplánované akce Fotogalerie Ohlednutí za sezónou Fotografická a literární soutěž Alpy4000

Sir Joseph

16. 10. 2009  –  16. 10. 2009
Za kým jiným jít, když se člověk vydává do velkých nadmořských výšek a má strach ze zimy a také z následných omrzlin :- )?

Celou dobu jsem tento problém příliš neřešil. Výstupy v Alpách mne k tomu doposud nenutily, jenže ... Pak jsme se jednou s přáteli domluvili, že se vypravíme kamsi za hranice našich dosavadních představ a nadmořské výšky okolo 6 000 m už samy o sobě budily respekt.

A právě Expedice PERU 2009 byla pro mne takovým zlomovým momentem. Začali jsme řešit bundy, rukavice, boty, stany, spacáky, ...

Naše volba v tuto chvíli byla naprosto jasná. Půjdeme se přeci podívat tam, kde s tím mají ty největší zkušenosti, k Siru Josephovi. Zajeli jsme si přímo do Turnova, abychom si mohli vše pořádně vyzkoušet nebo se případně domluvili na dalších podrobnostech.

Boty
každý si to na naší expedici řešil po svém, klasické pohory, pohory s botičkami, skelety, ... Jirka, který mívá problémy s mrazem měl volbu jasnou: vybavil se novými skelety a pro jistotu ještě přikoupil speciální zateplené návleky - Kamaše 8000. Speciálně navržené a na zakázku vyráběné, zateplovací kamaše na skeletové, trekingové i telemarkové boty. A i když jsme se nepohybovali úplně v třeskutých mrazech, velmi si je pochvaloval. Odvedly pořádný kus práce.

Rukavice
všichni to známe. Během túry si nikdy nevystačíme jen s jedněmi, na začátku stačí jen slabší, ale postupně s přibývající výškou a zimou, šmátráme po baťohu a fofrem hledáme teplejší a teplejší, ... Já mám takový svůj už lety vyzkoušený systém. V baťohu nosím podle túry několik párů rukavic: tzv. jedničky, dvojky a když jde opravdu do tuhého tak trojky a vyjímečně i čtyřky. První dvoje páry jsou pracovní rukavice z velmi kvalitní kůže s různě silnými zateplovacími vložkami , trojky – to už jsou silně zateplené rukavice a čtyřky? To už musí být úplně absolutní jistota - Rukavice 8000 DOWN.

Bundy
to je další kapitola. Každý jsme na tom pocitem tepla a zimy trochu jinak. Ale všichni jsme okamžitě na naší expedici zaregistrovali prudké ochlazení, když zapadlo slunce. Do této chvíle jsem si v chladu pohyboval jen s fleeckami, sofschellkami, ... V zimě se při nejvyhlášenějším skialpovým přechodu Haute route setkal se zajímavým postupem. Ivoš (táta Hodana a Hlodana :-))) měl s sebou jen nějaké spodní funkční prádlo, supr goráčovku a k tomu perfektní péřovku... Nejdřív jsem to tak trochu nechápal, ale pak jsme mu všichni záviděli :-)

Standa se na expedici vybavil krásnou žlutou a lehkou péřovkou - KJERAG. Byl s ní naprosto spokojený a moc si ji pochvaloval.

Já jsem šel do novinky. Zateplená bunda KIRAT se mi moc líbila. Vzhledem k tomu, jakou mám práci a kde se celoročně pohybuju, jsem věděl, že se tahle lehoučká, ale sakra teplá a zároveň velmi prodyšná bunda stane takovou mojí Jistotou... Byl jsem na ní moc zvědavý a hned v prvních dnech jsme si na sebe zvykli :-))) Po návratu z Expedice Peru 2009 jsem téměř hned na otočku vyrážel na celou letní sezónu do Alp. Celou tuto dobu jsem ji měl vždy s sebou. Tak příjemnou bundu jsem nikdy neměl. Vždycky, když šlo do tuhého, mohl jsem se na ní naprosto spolehnout. Ať už to byly celkem tvrdé výstupy nebo záchranné akce, kdy jsme třeba volali vrtulníky. Ale i také při krátkých pauzách, kdy jsme si lehce propocení sedli na bágly a oddechovali, bylo daleko příjemnější oddechovat právě v ní :-)
Sir Joseph mladší, Lukáš, mi při koupi tvrdil, že v klidu nahradí několik softschellek, fleecek, ... hmmm, měl hlubokou pravdu. Dnes už vím, že se tahle bunda stala trvalou součástí mé každodenní výbavy a že se můžu zase na něco perfektního spolehnout ... a co je na horách nebo v životě víc?
<b>Sir Joseph</b> - 00.jpg
<b>Sir Joseph</b> - 01.jpg
<b>Sir Joseph</b> - 02.jpg
<b>Sir Joseph</b> - 03.jpg
<b>Sir Joseph</b> - 04.jpg
<b>Sir Joseph</b> - 05.jpg
<b>Sir Joseph</b> - 06.jpg
<b>Sir Joseph</b> - 07.jpg
<b>Sir Joseph</b> - 08.jpg
<b>Sir Joseph</b> - 09.jpg
<b>Sir Joseph</b> - 10.jpg
<b>Sir Joseph</b> - 11.jpg
<b>Sir Joseph</b> - 12.jpg
<b>Sir Joseph</b> - 13.jpg
<b>Sir Joseph</b> - 14.jpg
<b>Sir Joseph</b> - 15.jpg
<b>Sir Joseph</b> - 16.jpg
<b>Sir Joseph</b> - 17.jpg
<b>Sir Joseph</b> - 18.jpg
Šipka MOUNTAIN ACADEMY Šipka Freeridové campy 2020 Šipka Haute route 2020 Šipka Skialpové kurzy 2020 Šipka Lavinové kurzy 2020 Šipka Císařská haute route Šipka Monte rosa - Spaghetti ski Šipka Skialpový ráj 2020
ŠipkaAKTUALITY, INFO
ŠipkaFOTOGALERIE
ŠipkaKALENDÁŘ AKCÍ
ŠipkaPOČASÍ, LAVINY, CHATY
Alpy4000.cz na Facebooku Alpy4000.cz na Youtube
PARTNEŘI
© , Frenky a Kristýnka 2020, všechna práva vyhrazena

PARTNEŘI


Driclor proti pocení
Driclor proti nadměrnému pocení