Členství v:
Ikar-Cisa eaws UIAGM Česká asociace horských vůdců

Kalendář akcí, info, fotogalerie - Fotogalerie

Novinky Kalendář akcí Naplánované akce Fotogalerie Ohlednutí za sezónou Fotografická a literární soutěž Alpy4000

23. 01. 2012 - 27. 01. 2012

PROJEKT BUDOVÁNÍ LAVINOVÉ PREVENCE - UKRAJINA 2012

Na území Zakarpatské oblasti se v ukrajinských Karpatech nachází více než tisíc významných lavinových katastrů, lavinově nejaktivnější je pohoří Boržava, polonina Krásna, Gorgany, Svidovec a Černohora - přičemž díky nově budovaným skiareálům jsou návštěvníci nejvíce ohrožení v pohoří Boržava (za 6 let spadlo 50 lavin, největší lavina 75 000 m3), Svidovec (za 4 roky 140 lavin) a Černohora (za 6 roků 80 lavin, největší 32 000 m3).

PROJEKT BUDOVÁNÍ LAVINOVÉ PREVENCE NA UKRAJINĚ
Naše Občanské sdružení Alpy4000.cz bylo přizváno, jako jeden z odborných garantů, k důležitému odbornému lavinovému projektu. Projekt monitoringu lavinové prevence a aktuální situace je financován v rámci malého projektu Mezinárodního Visegradského fondu.

V rámci malého projektu Mezinárodního Visegradského fondu chceme v průběhu zimní sezony 2012 zpracovat aktuální lavinovou situaci, především v blízkosti lyžařských areálů v ukrajinských Karpatech - v Zakarpatské oblasti a vytvořit analýzu aktuálního stavu lavinové prevence a připravenosti ukrajinské horské služby pro mimořádné situace.

Nově vznikající lyžařské areály díky nově vybudovaným lanovkám až do nejvyšších partií hor velmi zpřístupnily lavinové terény. Cílem projektu je zmapování lavinových katastrů především v blízkosti skiareálů a v oblastech s vyšší koncentrací lyžařů, ve velké míře také návštěvníků z Čech, Polska, Slovenska a Maďarska.

Po konzultaci s ukrajinskou horskou službou jsme pozornost zaměřili na oblasti Boržavy (lyžařský areál Pilipec), Svidovce (Dragobrat) příp. další cíle zimních turistů - polonina Krasna a Pikuj a vyhodnotit potenciálně nejrizikovější lavinové katastry a informovat o nich.

Cílem projektu je zmapování tradičních lavinových tras na základě historických záznamů, terénních obhlídek vytipovaných s ohledem na horopisné a meteorologické podmínky. Na základě měření v terénu evidovat potenciálně nebezpečné svahy a zaměřit na ně pozornost z hlediska prevence.


Na stánkách www.karpaty.net se můžete dočíst další důležité informace o tomto zajímavém projektu.


BUDOVÁNÍ LAVINOVÉ PREVENCE NA UKRAJINĚ V PRAXI
Jen, co jsem v neděli odpoledne ukončil přednášky na našem Lavinovém kurzu BASIC, spěchal jsem rychle domů, abych se zabalil a ještě v noci vyrazil vlakem na Ukrajinu. Čekala nás dlouhá cesta, ale vše probíhalo podle plánu a už na našem a Slovenském území jsme zažili spoustu legrace. V košicích se naše delegace zkompletovala a přesedli jsme do mikrobusu a vydali se dál na východ.

Přejezd Ukrajinsko – Slovenské hranice byl pro mne neskutečným oživením dob nedávných, na které jsem strašně rád zapomněl. Kolegové z Ukrajiny ale vše zařídili a my mohli celkem rychle překročit hranice. Hned v Užhorodě jsme navštívili základnu vedení Horské služby Ukrajiny v bývalých kasárnách. A opět na nás dýchla nedávná naše minulost. Připíjení vodkou, potřásání rukou s generálem, dlouhé projevy ...

Příjezd do hor do střediska Dragobrat byl umocněn výjezdem nefalšovaným armádním protichemickým gruzavíkem, který měl obuté silné řetězy a pak nás vyvezl do nejvyšších poloh. A hned ráno jsme spolu s Milanem Lizuchem zahájili přednášky a výuku o sněhu a lavinách. Hned na to jsme navázali praktickými ukázkami. Další den jsme měli za cíl probrat kompletní lavinovou záchranu. Celou situaci nám sice trochu komplikovalo počasí, ale i přes celkem tvrdé podmínky, jsme si s tím hravě poradili.

Tento projekt ačkoliv je již nyní posvěcený z mnoha vysokých míst, by určitě nevznikl, nebýt nezištné pomoci pana Aleše Kučery a jeho přátel a kolegů, kteří se již mnoho let snaží pomoc právě zde na Ukrajině.PŘEDNÁŠKA O LAVINÁCH A PŘEMĚNĚ SNĚHUSNĚHOVÝ PROFILVELMI TVRDÉ PODMÍNKY PŘI VÝCVIKU V TERÉNUCVIČNÉ ZASYPÁVÁNÍ UKRAJINSKÝCH ZÁCHRANÁŘŮ
br>


S pozdravem
Tým Alpy4000.cz
Tým Alpy4000
KOMENTÁŘE

Nebyly vloženy žádné příspěvky

NOVÝ KOMENTÁŘ
Jméno
Komentář
Šipka MOUNTAIN ACADEMY Šipka Freeridové campy 2020 Šipka Haute route 2020 Šipka Skialpové kurzy 2020 Šipka Lavinové kurzy 2020 Šipka Císařská haute route Šipka Monte rosa - Spaghetti ski Šipka Skialpový ráj 2020
ŠipkaAKTUALITY, INFO
ŠipkaFOTOGALERIE
ŠipkaKALENDÁŘ AKCÍ
ŠipkaPOČASÍ, LAVINY, CHATY
Alpy4000.cz na Facebooku Alpy4000.cz na Youtube
PARTNEŘI
© , Frenky a Kristýnka 2020, všechna práva vyhrazena

PARTNEŘI


Driclor proti pocení
Driclor proti nadměrnému pocení