Členství v:
Ikar-Cisa eaws UIAGM Česká asociace horských vůdců

Kalendář akcí, info, fotogalerie - Fotogalerie

Novinky Kalendář akcí Naplánované akce Fotogalerie Ohlednutí za sezónou Fotografická a literární soutěž Alpy4000

12. 02. 2012 - 14. 02. 2012

VYSOKÉ TATRY – HAUTE ROUTE CENTRAL 2012

VYSOKÉ TATRY – HAUTE ROUTE CENTRAL 2012– první dochovaný doklad o přechodu Vysokých Tater na lyžích je z 20. května 1967, kdy Alexander Luczy s Jozefom Botkom (Botka), Milanom Kriššákom, Ivanom Mátrayom a Eugenom Šándorym přešli na lyžích ze Zeleného plesa přes Baranie sedlo, Priečne sedlo, Prielom, Železnú bránu na Popradské pleso. Viera Klčová je doprovázela až na Priečne sedlo.

A nyní jsme se na podobné akci domluvili již na podzim. Jenže již pár dní panují, a to nejen v horách, kruté mrazy. Navíc se sem blíží neskutečné sněhopády a tak mám hlavu plnou myšlenek o tom, jak bezpečně provézt celou akci.

Vše ale nakonec probíhá tak, jako vždy, prostě na pohodu!!! Už setkání s kalíšky na krku a slivovicí uvnitř byl jasný signál :-))) Program jsme museli ale trochu upravit. Zůstali jsme na tři noci ve vile Emma.

První den jsme vyrazili taxkem na Popradské pleso a odtud na chatu pod Rysmi. Ještě dole jsme se potkali s Viktorem Beránkem, chatařem právě z Rysů. I on vyráží s lidmi na túru a pochvaluje si podmínky. Výstup je perfektní a nahoře v sedle máme skvělý výhled. Sjezd je také skvělý. Po cestě jsme svědky ještě jedné záchranné akce s vrtulníkem, ale nám se nic nestalo a tak si večer na Štrbském plese užíváme velmi příjemnou večeři :-)

Ráno opět hurá na Popradské pleso. Ale tentokrát míříme pod Železnou bránu. Ráno je opravdu veliký mráz a tak při samotném výstupu potěší sluníčko, které se do nás konečně opřelo. Sjezd dolů ze sedla je plný slušného sněhu a i když budí veliký respekt, všichni ho zvládnou s jistotou. Další průjezd není úplně jednoduchý a vyžaduje plné soustředění. Vše ale zvládáme a na dalším místě, kde se konečně opět setkáváme se sluncem, nasazujeme pásy a začínáme stoupat směrem k Prielomu. Samotný průstup není obtížný a tak za pár okamžiků sjíždíme v prašanu na Zbojnickou chatu. Západ slunce nás odměňuje za dnešní námahu neskutečnými barvami. Teploměry na zdejších záchodcích nás drtí neúprosnou pravdou – je tady –19C!!!

Další den se zatahuje. A tak přechod přes Priečné sedlo na Terynku. jdeme opatrně, ale i tak lano není potřeba. Po krátké pauze na polívce vyrážíme dál. Nemíříme ale do Baraního sedla, ale o kousek dál. Sjezd z Baraního sedla na Brnčálku nestojí za nic a tak si raději vybíráme netknuté svahy v závěru údolí. Sjezd na Hrebienek je již rutinný a za další okamžik již sedíme ve vláčku směrem na Štrbské pleso :-)))

Parádní přechod, parádní parta a skvělé túry!!!


S pozdravem
Tým Alpy4000.cz
Tým Alpy4000
KOMENTÁŘE

Nebyly vloženy žádné příspěvky

NOVÝ KOMENTÁŘ
Jméno
Komentář
Šipka MOUNTAIN ACADEMY Šipka Freeridové campy 2020 Šipka Haute route 2020 Šipka Skialpové kurzy 2020 Šipka Lavinové kurzy 2020 Šipka Císařská haute route Šipka Monte rosa - Spaghetti ski Šipka Skialpový ráj 2020
ŠipkaAKTUALITY, INFO
ŠipkaFOTOGALERIE
ŠipkaKALENDÁŘ AKCÍ
ŠipkaPOČASÍ, LAVINY, CHATY
Alpy4000.cz na Facebooku Alpy4000.cz na Youtube
PARTNEŘI
© , Frenky a Kristýnka 2020, všechna práva vyhrazena

PARTNEŘI


Driclor proti pocení
Driclor proti nadměrnému pocení